Výhody nosenia detí v šatke

Ľuba Lapšanská | 17. november 2016
Výhody nosenia detí v šatke

Tým, že je bábätko počas dňa nosené v šatke, stáva sa súčasťou rodinného života. Vidno to najmä u detí, ktoré majú ešte starších súrodencov.

Výhody nosenia detí v šatke

Ako som už v predošlom článku o nosení detí v šatke spomínala, má takýto „transport“ nesporné výhody. Okrem toho, že je to pre mamičku pohodlné a podstatne lacnejšie riešenie ako kočiarik, i pre dieťatko má nosenie veľký význam.

Na začiatok spomeniem tzv. klokankovanie – prikladanie dieťaťa (najmä u nedonosených detí veľmi účinný spôsob) na telo matky v niektorých nemocniciach. Zistilo sa, že takéto deti sa omnoho ľahšie adaptujú, rýchlejšie prekonávajú problémy, sú menej choré a najmä tie nedonosené môžu skôr prepustiť domov. 

Prečítajte si: Bonding – magické hodiny po pôrode

Nesporným prínosom je pozitívny vplyv na motorický, poznávací a citový vývoj. Ďalšou výhodou je psychosociálny účinok – bezpečné, samostatné a spokojné dieťa. Matky, ktoré nosili svoje deti uvádzajú, že menej plačú, sú spokojnejšie. Cítia sa bezpečne a to nie len vo chvíľach počas nosenia. Svoju dávku bezpečia si potom nesú so sebou i v iných životných situáciách.

Tým že je bábätko počas dňa v šatke, stáva sa súčasťou rodinného života. Vidno to najmä u detí, ktoré majú ešte starších súrodencov. Nemusia ležať v postieľke a plačom sa dožadovať pozornosti, ale na matkinom tele spolunažívajú a spolu prežívajú všetky činnosti dňa.

Rozvoj intenzívneho citového vzťahu medzi mamou a dieťatkom snáď ani spomínať netreba. Alebo možno treba. Niektorí sa totiž domnievajú, že ak budú bábätko nosiť, tak bude rozmaznané. Skúsenosti sú však práve opačné.

Tieto deti sú totiž z tých, ktoré si pevne utvrdili, že ich mama ich miluje, že náruč je tam pre nich a s týmto pocitom sa vyberú poznávať „svet“ (rozumej kuchyňu, DVD prehrávač a skrinky na návšteve u známych).

Medzi dieťatkom a mamkou sa rozvíja i intenzívna neverbálna komunikácia. Je naozaj úžasné, ako vie mamka, ktorá dieťa nosí „predpovedať“ čo bude o chvíľu nasledovať bez toho, aby drobček čo len mrnkol.

Veľmi výrazne to ovplyvňuje i učenie. V rannom období novorodenca je totiž vždy prepojené so zmyslovou aktivitou – dieťa sa v šatke hojdá, vníma teplo matky, vidí, lepšie počuje hlas matky, melódiu, rytmus reči, tlkot jej srdca, vonia ju, a občas i olizuje.

Dieťa vníma pohyb svalmi, kostrou, pokožkou. Stimulácia pohybového aparátu sa prejavuje i tým, že  nosené deti majú výborne vyvinuté centrum pre udržanie rovnováhy v mozgu, sú v tomto smere často popredu oproti vrstovníkom. Úplne „čerství“  novorodenci zas  pohyby pri chôdzi matky pociťujú ako bezpečné, pretože ich poznajú ešte z bruška.

Niektoré druhy úväzov v sede odporúčajú i ortopédi.  Dieťa má ťažisko presunuté  na matku, ale pritom má nôžky roztiahnuté, práve do pozície správnej pre vývoj kĺbikov. Je známe, že v krajinách „tretieho sveta“, kde sa šatka bežne používa, deti nemávajú problém s luxáciou bedrových kĺbov.

Stimuláciou zrakovej aktivity dieťaťu  zabezpečujeme výrazný rozvoj mozgu, inteligencie. Spoznávanie okolitého sveta je rýchlejšie. Veď si len skúste ľahnúť a pozerať do stropu. Čo myslíte, nie je zaujímavejšie dívať sa okolo seba?

Výskumy dokázali, že nosením je zabezpečená i dlhšia udržateľnosť dojčenia.

Ďalším prínosom je regulácia telesnej teploty v závislosti od matky. Keď som svojich špuntov niesla v šatke, nerobila som si problém s obliekaním kombinéz alebo overalov. Svetrík, čiapka, ponožky a potom šup, na mamkine telo, pod vetrovku. Verte, že ich ani nenapadlo prechladnúť.

Výhody nosenia detí v šatke pre zbytok rodiny:

  • Matka má voľné ruky.
  • Už spomínané - oproti kočiaru nízka cena šatky, variabilnosť, bezproblémový prístup do obchodov, čakární, MHD a pod.
  • Skvelá prikrývka pri dojčení na verejnosti, použiteľná i na iné veci.
  • Pre vás mamky určite zaujímavá informácia, že nosenie pomáha  spevniť vaše telo  po pôrode.

Základné zásady nosenia detí v šatke

  • Dieťa musí byť uviazané pevne, natesno k mamke. Všetky úväzy sú fyziologické len ak máte dieťatko tvarou k sebe (jediná výnimka je poloha v tureckom sede, určená pre staršie deti.)
  • Skúste to, a myslite na to, že drobček vám nepovie hneď, že sa mu to páči. Tiež si bude musieť chvíľu zvykať. Ale tak to má byť. Veď aj iné mláďatá sú na začiatku svojho života na tele matky.
Prečítajte si: Šatkovanie očami odborníkov. Prečo sú ich názory rozdielne?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: