Výchova SEBAVÝCHOVOU: Pozorujte výraz tváre dieťaťa

redakcia | 28. august 2017
Výchova SEBAVÝCHOVOU: Pozorujte výraz tváre dieťaťa

Myslíte si, že máte vo výchove určité rezervy? Chcete to zmeniť?

Výraz tváre dieťaťa veľa napovie

Človek rozpozná duševný stav dieťaťa nielen v jeho správaní, ale predovšetkým podľa jeho výrazu tváre.

Rodičia často spozornejú, až keď už nemôžu vystáť správanie dieťaťa. A pritom by im výraz jeho tváre povedal oveľa skôr, že niečo nie je v poriadku. Dobré správanie nemá žiadnu cenu, keď sú deti nešťastné.

Mali by sme sa naučiť rozpoznávať výraz tváre našich detí. Neexistuje totiž žiadna lepšia pomôcka na určenie ich duševného stavu. Skoro všetky výchovné problémy vznikajú pomaly. Keď sa to už nedá vydržať, je to často už neskoro. Oveľa skôr sa zmenil výraz tváre.

Môže vás zaujímať: Ako dieťaťu vysvetliť nevhodné správanie?

Ak matka pozná tvár svojho dieťaťa, rozpozná túto zmenu a vie, že musí niečo podniknúť. Ak sa to uskutoční rýchlo, podarí sa problém jednoducho vyriešiť. Ak sa to stále odkladá, alebo si to nevšimneme, dieťa si vyvinie metódy, ako to dať najavo.

Okamžitá nálada: vidíme naše deti takmer neustále, ale skôr len tak medzi upratovaním a varením, čítaním a hraním sa. Málokedy sa im pozrieme naozaj do duše a nepokúšame sa do nich vcítiť. Je celkom ľahké určiť okamžitú náladu.

Trvalá nálada: sú deti, ktoré vyzerajú nešťastne, aj keď sa smejú. To je rozdiel medzi okamžitou a trvalou náladou.

Výraz každého dieťaťa je ovplyvnený sumou kladných a záporných zážitkov. Dieťa je vtedy šťastné, keď je samo so sebou hlboko spokojné. To však môže byť len vtedy, keď sú s ním spokojní aj rodičia. Tento stav nastane, ak sa dieťa do určitej miery správa podľa ich predstáv.

Čo robiť keď má dieťa zlý výraz tváre?

Po nejakom čase sa môžeme naučiť hľadať príčiny. Tie často spočívajú v rozdielnostiach medzi rodičom a dieťaťom, alebo to môže byť aj choroba, škôlka, či škola.

Môžeme sa sami seba spýtať, ktoré konflikty sa neustále opakujú: ako to je s obliekaním a vyzliekaním, umývaním, jedením, upratovaním..... vyskytujú sa opakujúce sa hádky.

Príčinou sú situácie, v ktorých dieťa vzdoruje a plače. Tresty, nadávky, napomenutia, prerušovanie v činnosti privádzajú každé dieťa do horšieho stavu. Preto si treba premyslieť, čo sa dá robiť inak.

Prečítajte si aj: Výchovné štýly v rodine: akou cestou vediete vaše deti vy?

Ako sa v tom môžeme cvičiť?

Dieťaťu treba v duchu klásť otázky a odpovedať si na ne: si šťastný? Ako vyzeráš keď si vážny? A keď sa usmievaš? Aký je výraz tváre matky a ako tieto spolu súvisia? Ako je to so súrodencami? Aký je súvis výrazu tváre so správaním sa?

Ako súvisí výraz tváre dieťaťa so správaním sa matky? Aké zmeny nastávajú v priebehu času? Aká je tvoja momentálna a trvalá nálada?

 Tip pre vás:

Môžete začať s pozorovaním cudzích detí, pri nich to pôjde jednoduchšie. Ak budete mat zajtra ráno chvíľku čas, prečítajte si tento text a skúste si predstaviť danú situáciu (napr. dieťa príde zo škôlky a ja sa mu pozriem do tváre). Nemusíte svoje deti pozorovať celý čas, stačí to spraviť raz za deň, ale intenzívne. Postupom času zistíte, že to robíte častejšie. Vaše postrehy a skúsenosti môžete rozvíjať v diskusii pod článkom.

Z "Klöters Briefe" preložila Ivana Fleischer

Najlepšia výchova je sebavýchova!
Výchova: Po dobrom alebo po zlom?

sebavýchova

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: