TIP pre mamu: TEPLÝ NÁPOJ aj počas chladných dní - termoska, termofľaša, či termoobal?

TIP pre mamu: TEPLÝ NÁPOJ aj počas chladných dní - termoska, termofľaša, či termoobal?
30.10.2019 v kategórii Batoľa, autor Jana Guráňová, foto: istockphoto.com

Zima klope na dvere a mnoho mamičiek rieši dilemu, ako udržať nápoj svojho drobčeka dostatočne teplý počas prechádzky či cestovania. Na trhu existuje niekoľko možností v podobe termosiek, termoobalov a iných pomôcok. Ako si však vybrať tú najvhodnejšiu? A čím sa pri výbere riadiť?

Termoska kedysi a dnes

Éra termosiek našich mám a starých mám je už, našťastie, dávno za nami. Ony sa museli uspokojiť s termoskami, ktorých praktické využitie a predovšetkým odolnosť, bola viac ako diskutabilná. Životnosť vtedajších sklenených termosiek bola veľmi nízka, niekedy neprežila obyčajný školský výlet.

Odvtedy prešli termosky búrlivým vývojom. V súčasnosti sú najpredávanejšími tie celokovové, vákuované, ktoré sú nielen nerozbitné, ale dokážu uchovať tekutiny teplé dlhú dobu. Termosky sa však dajú využiť aj k opačnému účelu. V horúcom lete ich môžeme použiť na uchovávanie chladených nápojov.

Na trhu sú však aj plastové termosky. Tie sú rovnako nerozbitné, ale ich izolačné vlastnosti zaostávajú za kovovými. Plastové termosky dokážu udržať teplé tekutiny po dobu 6 až 8 hodín, tie kovové (nerezové) 12 až 18 hodín, tie najkvalitnejšie z nich aj 24 hodín.

termoska pre deti

Termofľaša vhodná aj pre dojčatá

Praktickým pomocníkom na cesty či prechádzky s dieťaťom je termofľaša. Je to v podstate termoska, ktorá má uspôsobený systém na pitie priamo z fľaše. Nehrozí, že by sa dieťatko oblialo tekutinou a, navyše, vďaka množstvu dostupných dizajnov je to často aj zábavná forma pitia.

Zaujímavé sú fľaše, ktoré rastú s dieťaťom. Podľa veku im môžete vymieňať nadstavce na pitie a hoci sa to na začiatku môže zdať ako väčšia investícia, v konečnom dôsledku je to výhodnejšie, ako meniť celú fľašu. Pre dojčatá od 6. mesiacov sú vhodné mäkké silikónové nadstavce alebo nadstavce s cumlíkom. Od 12. mesiacov sa dá vymeniť za tvrdý nadstavec, prípadne za slamku, pokiaľ dieťa ovláda  takéto pitie.

Dôležitým pravidlom je, že do fľaše nesmiete naliať vriaci nápoj

Dotykom sa nedá odhadnúť teplota a dieťa by sa pri pití mohlo obariť. Dobu uchovanie teploty tekutiny môžete ovplyvniť aj správnym plnením. Vnútorný plášť každej termosky má svoju tepelnú kapacitu. Preto je vhodné pred naplnením nádobu riadne vytemperovať. Pri plnení teplým čajom stačí naliať do termosky horúcu vodu a ponechať ju niekoľko minút, pokiaľ sa plášť termosky nezohreje – nevytemperuje. Až potom nalejte do nej teplú tekutinu. Takto vyhriata termofľaša udrží teplotu nápoja o niečo efektívnejšie.

Výber materiálu

Na trhu najčastejšie nájdeme termosky aaše z nerezovej ocele. Nepohlcuje pachy a spomaľuje rast baktérií. V závislosti od dizajnu môžu byť celonerezové, ale pre menšie detičky by som volila varianty s rôznymi úchopmi alebo protišmykovou vrstvou zo silikónu či plastu. Pri výbere fľaše s plastovými prvkami však sledujte, aby boli bez obsahu BPA. 

Prečo je BPA nebezpečný?

Bisfenol A (BPA) sa kedysi používal okrem iného aj pri výrobe potravinárskych plastov, no momentálne je jeho používanie na tieto účely už zakázané. Nebezpečný je totiž najmä pre novorodencov a malé deti, keďže ich organizmus sa nevie tejto zlúčeniny zbaviť tak rýchlo ako je to u dospelých jedincov. Aktuálne štúdie dokazujú, že BPA ma priamy vplyv na rozvoj cukrovky alebo rôznych foriem rakoviny.  

Lacnejšia alternatíva – termoobal

Možno aj vaše dieťatko má obľúbenú jednu jedinú fľašu na pitie, ktorej by sa len ťažko vzdávalo. V takom prípade je vhodnou alternatívou do chladných dní termoobal. Často je cenovo výhodnejší. Navyše má variabilnejšie využitie pre rôzne druhy fliaš a zaberá menej miesta.  

Vhodný je najmä pri presune na kratšie vzdialenosti. Nevýhodou je, že jeho tepelná kapacita je obmedzená množstvom tekutiny vo fľaši. Nemôžete ho vopred vytemperovať, ako v prípade termosky. Pri menších objemoch tekutiny v detskej fľaši sa nedokáže v termoobale nakumulovať dostatok tepla a nápoj vychladne oveľa rýchlejšie. 

Údržba a čistenie termosky či termofľaše

Pri výbere vhodnej termosky či fľaše by ste sa mali zamerať aj na jej údržbu. Nerezová oceľ je univerzálnym materiálom, nakoľko nereaguje s potravinami, nepohlcuje pachy a je rezistentná voči baktériám. Všetky časti, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s ústami, by sa mali dať jednoducho rozobrať, aby ste ich mohli sterilizovať. Teplé a vlhké prostredie je totiž ideálnym ložiskom rozvoja rôznych baktérií a plesní. Z toho dôvodu nikdy nenechávajte v termoske zvyšky tekutín, vždy ju po použití dôkladne poumývajte a nechajte vyschnúť.

Tieto čaje si servírujte v zime
Prečítajte si tiež:

Tieto čaje si servírujte v zime

Čo do detskej termofľaše nepatrí:

  • vriace a príliš horúce nápoje – dieťa by sa mohlo ľahko obariť
  • namiešané umelé mlieko – nie je vhodné udržiavať nariedené umelé mlieko teplé po dobu niekoľko hodín. Rozvíjajú sa v ňom rôzne druhy baktérií a po jeho konzumácii by mohlo dôjsť u bábätka k zdravotným problémom.
  • husté nápoje alebo nápoje s obsahom menších častíc (semienka, šupky) – otvor na pitie sa môže ľahko upchať
  • nápoje s obsahom bubliniek – vplyvom pohybu by mohlo dôjsť k natlakovaniu uzavretej nádoby a následnému zraneniu u dieťaťa