Batoliatka si nás všímajú viac, ako si myslíme!

Redakcia | 6. Jan 2018
Batoliatka si nás všímajú viac, ako si myslíme!

Rok a pol staré batoľa sa tmolí po izbe, zatiaľ čo vy sa rozčuľujete kvôli susedovi – psíčkarovi, ktorý opäť zabudol upratať po svojom jazvečíkovi. V žilách to vrie, občas padne aj silnejší výraz – v duchu si hovoríte, že drobec takéto veci ešte nevníma, takže svoj hnev kontrolovať nemusíte.

Batoľatá vnímajú emócie veľmi citlivo

Nedávny výskum, ktorý prebehol na Washingtonskej univerzite, však dokazuje opak. Batoľatá vnímajú emócie dospelých veľmi pozorne a prispôsobujú im aj svoje správanie.

Video s experimentom, ktoré výskumníci nedávno zverejnili, zobrazuje 15-mesačného Adriana, sediaceho na kolenách svojej maminy.

Adrian sleduje experimentátorku, ako sa hrá s korálikmi. Koráliky ho očividne zaujímajú. Do miestnosti však príde druhá osoba, ktorá si chce čítať časopis.

Hra s korálikmi ju ruší, čo dá hlasno najavo. Nakričí na experimentátorku, že zvuky sú otravné a vadia jej. Adrian túto scénu so záujmom pozoruje. Experimentátorka potom pred neho položí koráliky a Adrian má možnosť hrať sa s nimi. Čo myslíte, bude sa s korálikmi hrať?

Experiment, ktorý vedci zopakovali so 150 deťmi v podobnom veku, naznačuje, že batoľatá správne rozpoznajú, ak sa niekto hnevá a adekvátne tomu prispôsobia svoje správanie. Odolajú pokušeniu hrať sa s hračkou, ktorá dospelého rozčuľuje, pretože sa obávajú jeho hnevu.

Podľa Dr. A. Meltzoffa je pozoruhodné, že táto schopnosť prichádza skôr, než deti vedia plynulo hovoriť. Už v ranom veku sa riadia neverbálnymi emočnými signálmi druhých ľudí, podobne, ako keby sme my prišli do cudzej kultúry a snažili sa neurobiť faux-pas.

Vedci odpozorovali, že najväčší efekt na rozpoznanie hnevu a vyhýbanie sa neželanej činnosti mal očný kontakt s nahnevaným človekom. Ak nahnevaná teta v experimente po výbuchu hnevu obrátila svoj pohľad na dieťa, pravdepodobnosť, že batoľa odmietne hračku, ktorá tete vadí, výrazne narástla.

Tiež však treba mať na pamäti, že schopnosť sebaregulácie súvisí s temperamentom dieťaťa. Batoľatá, ktoré sú impulzívnejšie, nedokázali odolať zakázanej hre, napriek hnevu dospelého.

Batoľa a nuda? Nehrozí!
Prečítajte si tiež:

Batoľa a nuda? Nehrozí!

Pred deťmi držte emócie na uzde

Batoľa vníma, keď sa hneváme, na partnera, svokru či suseda. Hnev v ňom vzbudzuje obavy, že aj ono urobí niečo, čo nás rozčúli. Na rozdiel od experimentu, v reálnom svete bábo často nevie presne rozpoznať, prečo sa hneváme – obáva sa a nevie čoho.

Preto, ak najbližšie budete mať chuť nakričať pred batoľaťom na muža, že opäť kvôli práci zmeškal večeru, zahryznite si do jazyka a preberte tento problém s partnerom radšej v pokoji medzi štyrmi očami. Prospeje to nie len vášmu bábätku, ale aj partnerskému vzťahu.

Zdroj: Repacholi, B. M., Meltzoff, A. N., Rowe, H., & Toub, T. S. (2014). Infant, control thyself: Infants’ integration of multiple social cues to regulate their imitative behavior. Cognitive Development, 32, 46-57.

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: