Adamko má 19 mesiacov: Som už svetobežník!

Barbora Daxner | 9. júl 2021
seriál ADamko dm
foto: archív rodiny

Síce k tomu prišlo neskôr ako u mojej staršej sestričky Paulínky, ktorá už v desiatich mesiacoch cestovala na exotické Bali a potom všelikde inde, no už som sa dočkal aj ja. Moji rodičia ma totiž celkom nedávno vzali ďaleko-preďaleko. Dokonca lietadlom.

Páni, to vám bol zážitok! Dovtedy som obdivoval lietadlá len vysoko na oblohe, zakaždým som nadšene ukazoval ručičkou smerom hore a kričal: „Mama, lietadlo!” A odrazu som sedel v ňom a fascinovane sledoval, ako sa pohlo, rolovalo po dráhe a potom naozaj vzlietlo! Keď sa ma dnes opýtate, ako robí lietadlo, nadšene vám to predvediem. 

Cestovateľ

Ten deň bol, veruže, nabitý rozmanitými vnemami, mama sa dodnes čuduje, že sme to zvládli bez väčšej (psychickej) ujmy. Zobudila nás totiž už o tretej nadránom, taxikár čakal vonku pred domom, najprv vychystala všetkých ostatných, potom ma v polospánku prezliekla, strčila do nosiča a odniesla do autosedačky v naštartovanom taxíku.

No keď som zbadal cudzieho uja za volantom a uvedomil si, že som v cudzom aute plnom neznámych vôní, razom som precitol. S očami veľkými ako dva taniere som sledoval, čo sa bude diať, na spánok ani pomyslenie. Bolo to také vzrušujúce! Na letisku to bola zábava, v živote som nevidel toľko ľudí pohromade.

Všetci mali na tvári tie smiešne rúška a ťahali za sebou kufre, ktoré potom zmizli na pohyblivom páse – aj ten náš. Ešteže letisko bolo v porovnaní s bežnou predkoronovou prevádzkou ľudoprázdne a rodičia našli prázdny gate, kde sme si so sestričkou krátili čas tak, že sme vyliezali na stoličky. 

seriál Adamko

To bola zábava!

Ktovie prečo sa však mojej mame priveľmi nepáčilo, že som dostal chuť hrať sa na naháňačku práve počas boardingu, keď sme stáli v rade, aby sme letuškám ukázali letenky. V nádeji, že mama sa predsa len pridá a bude to považovať za skvelú hru, som to skúsil ešte raz, keď sme po pristátí stáli v rade na pasovú kontrolu.

Kľučkoval som medzi čakajúcimi ľuďmi, každého som veselo zdravil. Mama sa celá spotená predierala za mnou a všetci – okrem mojej rodiny – z toho mali ohromnú zábavu. Nečudo, že ma potom totálne vyšťaveného doslova „vyplo” v autobuse cestou z letiska do hlavného mesta Švédska, Štokholmu. Presne tam sme totiž s našimi na pár dní zamierili. 

Adamko má 17 mesiacov
Prečítajte si tiež:

Adamko má 17 mesiacov

MOJE mesto

Už som vám spomínal, že to mesto úplne milujem? Ono je totiž stvorené pre mňa! Samé dopravné prostriedky – lode, električky, vlaky, metro, autobusy, kolobežky, bicykle, autá, dokonca sme išli okolo obrovského žeriavu!

Oči som si šiel vyočiť. A na každom rohu park plný zelene a fantastické detské ihriská. Keď nás rodičia na druhý deň vzali do Skanzenu, najstaršieho a najväčšieho múzea pod holým nebom na svete, mal som pocit, že som v raji. Tam vám totiž majú rôzne zvieratká – od sliepok a husí až po vlky, medvede či soby. A ďalšie detské ihriská, kolotoče, bludiská, železnicu. Vari neexistuje metropola priateľskejšia k deťom než Štokholm a to sa moja mama obávala, či jeho návšteva s dvoma deťmi nebude ako za trest. 

Obávala sa aj toho, ako zvládnem spánok v cudzom prostredí, pretože na to nie som veľmi zvyknutý. Vďaka prítomnosti rodičov a najmä sestričky som s tým však nemal najmenší problém. Moja staršia sestrička je pre mňa veľkým ťahúňom, a v tomto období po nej takmer všetko opakujem. Je takým mojím vodcom, ona zavelí a ja nasledujem.

Vďaka nej rozprávam v celých, dokonca často rozvitých vetách a pôsobím oveľa zrelšie než moji rovesníci. Dokonca sa viem zahrať podobne ako ona. Chcem sa jej totiž vyrovnať. Vo všetkom. 

Dokonca aj v tom, v čom by som sa podľa mojej mamy nemusel. A ona má často hlavu v smútku, pretože sa snaží byť voči nám rovnako spravodlivá a čo dovolí jednému, zákonite musí aj druhému. Takže, keď sa moja päťročná sestrička dožaduje „sladkostí”, mama si láme hlavu, ako to šalamúnsky vyriešiť, pretože nie, ani nie dvojročnému špuntovi ešte fakt nechce dávať čokoládu. Nuž, lenže ak ju dá sestre a mne nie, vie, čo bude nasledovať. 

seriál Adamko

Obdobie vzdoru

A to si, prosím pekne, navyše prechádzam aj obdobím vzdoru. Ak už máte deti staršie odo mňa, asi viete, čo si pod tým môžete predstaviť.

Plus si k tomu pridajte povahu dynamického, emotívneho škorpióna, ktorý sa buď smeje a raduje z celého srdca, alebo hromží tak, že po dome lietajú hračky. A ukrivdený pohľad mojich veľkých tmavých očí, ktorý dokáže roztopiť aj arktické ľadovce. Máte? Potom asi viete, čo moja mamina prežíva. 

Neuľahčujem jej to ani za bežnej prevádzky, ak sa práve nedožadujem niečoho, čo má aj moja sestra. Tak napríklad minule, deň sa začal tým, že kým pripravila raňajkovú kašu, stihol som si vytrhať z tenisiek vložky (a z jednej z nich som aj ochutnal, že čo keby náhodou...). A keďže sa mi ten nápad zapáčil, povyberal som vložky z topánok aj ostatným členom rodiny. Áno, boli nadšení.

Mama dodnes hľadá vložku do jednej gumenej čižmy. A ten istý deň sa končil tým, že som mame utiekol po sprchovaní z kúpeľne (keďže som sa rozhodol na záhrade vyzuť a behať bosý – áno aj po drevených doskách, nohy som mal totálne čierne), skôr než mi nasadila plienku, vbehol som do šatníka a vycikal sa – doprostred spodnej police. Ešte že tam nebolo akurát žiadne oblečenie!

Adamko má 16 mesiacov: Ja sám!
Prečítajte si tiež:

Adamko má 16 mesiacov: Ja sám!

Nuda so mnou nie je 

A moja mamina niekedy hovorí, že som lepší než akýkoľvek kurz sebarozvoja. Učím ju totiž vedomej, prítomnej pozornosti. Učím ju byť v prítomnosti, tu a teraz. Ak sa totiž zabudne a myšlienkami lieta niekde inde alebo mi nevenuje plnú pozornosť a myslí na to, čo musí, nemusí a čo bolo, bude alebo nebude, veľmi často niečo vyparatím. 

seriál Adamko

Minule som napríklad začal vyberať odpadky zo smetného koša alebo šliapať po silikónovej forme na bábovku. No na druhej strane, keď mi mama venuje prítomnú pozornosť, s úsmevom od ucha k uchu jej zarecitujem celú knižku Môj macík alebo jej ukážem nejakú zručnosť, o ktorej nemala ani potuchy. A ona si uvedomí, aká je to paráda, aké oslobodzujúce a príjemné je na chvíľu odložiť povinnosti (ktoré  aj tak počkajú) a iba tak sledovať a pozorovať, ako sa z toho bábätka, ktorým som bol len nedávno, každým dňom stáva rozumnejší a odvážnejší mladý muž.

Učí sa naplno si vychutnávať tie chvíle, ktoré sú neopakovateľné a ktoré by svojou roztržitosťou inak určite zmeškala. Takže áno, aj moje vylomeniny sú na niečo dobré. Stiahnu ju späť na zem a ukážu jej tie drobné každodenné veci, z ktorých je vyskladaná tá magická mozaika nášho sveta. 

Toto sa vám z dm drogerie markt môže zísť: 

 • babylove termonádoba, 1 ks
  Je ideálnym doplnkom pre stravovanie na cestách, pretože udrží jedlo a nápoje studené alebo teplé po dobu niekoľkých hodín. Komfortný a bezpečnostný uzáver zaistí pohodlné napĺňanie nádoby. Navyše, je protišmyková a len tak ľahko neprevrhne. 
 • babylove Bio detské chrumky, 30 g
  Lahodné chrumky s príchuťou jablka a manga sú ideálne ako občerstvenie medzi hlavnými jedlami doma i na cestách. Chrumky sú pufovaný obilninový výrobok so sušeným práškovým ovocím. Ich tvar a veľkosť presne sadne do malých detských rúk, a preto pomáhajú rozvíjať jemnú motoriku dieťaťa.
 • sundance Kids Sensitiv sprej na opaľovanie s OF 50+, 200 ml
  Detský sprej na opaľovanie s obsahom UVA + UVB filtrov spoľahlivo chráni pokožku pred spálením a poskytuje jej veľmi vysokú ochranu počas pobytu na slnku. Extra vodoodolná formula bez parfumov je účinná hneď po nanesení a zabraňuje, aby sa piesok nalepil na pokožku. Je vhodný pre deti a bábätká i na zvlášť citlivú neopálenú detskú pokožku.
 • babylove plienky na plávanie, 12 ks
  Poskytujú vysoký komfort pri nosení vo vode a spoľahlivú ochranu pred pretečením vďaka elastickému materiálu okolo nôh, brucha a chrbta. Extra mäkký látkový materiál je šetrný k detskej pokožke.
 • sundance Kids Sensitiv mlieko na opaľovanie s OF 50+, 200 ml
  Detské vodoodolné mlieko na opaľovanie je vhodné pre obzvlášť citlivú neopálenú pokožku so sklonom k alergiám. Po nanesení spoľahlivo a okamžite chráni detskú pokožku pred spálením. Slnečnicový olej a vitamín E poskytujú jemnej detskej pokožke potrebnú starostlivosť.

seriál Adamko

Kúpite exkluzívne v predajniach dm a v dm e-shope.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: