Adamko má 16 mesiacov: Ja sám!

Barbora Daxner | 9. apríl 2021
Adamko má 16 mesiacov: Ja sám!
foto: archív rodiny

A ak mi v tom niekto alebo niečo zabráni, viem sa patrične rozčertiť. Hodím sa o zem a poriadne revem!

Áno, viem o to už požiadať a viem to aj urobiť. Alebo sa o to aspoň urputne snažím. Schádzať dole schodmi, kŕmiť sa lyžičkou alebo si umývať zúbky – moja túžba robiť veci sám, bez pomoci a asistencie každým dňom silnie. A ak mi v tom niekto alebo niečo zabráni, viem sa patrične rozčertiť. Hodím sa o zem a poriadne revem! Vtedy sa ku mne nesmie nikto priblížiť ani na krok, až kým ten nepríjemný pocit frustrácie nepominie. Nepomáha rozptyľovanie, dohováranie ani presviedčanie. Občas tomu pomôže teplý obed – ak mám plné bruško, všetko je razom v poriadku. Niekedy. 

Všetko chcem robiť sám a hotovo!

Ale tak uznajte, prečo by som aj nerobil veci sám, keď mnohé z týchto činností som si už pekne odpozoroval od svojich rodičov a najmä od svojej staršej sestričky? No a čo, že to neviem úplne dokonalo, že zuby mi musí mama aj tak ešte skontrolovať a po každom jedle ostane v rádiuse niekoľkých metrov od mojej detskej stoličky hotová spúšť.

Mám chuť skúšať, riskovať, prekračovať vlastné limity – a približovať sa čoraz viac k tomu malému samostatnému človiečikovi, ktorým sa jedného dňa, tak či onak, stanem. A najefektívnejšie sa človek učí opakovaním. 

Héééj, Macejko!

Mama to vie, preto recituje, spieva, opakuje. Básničky, pesničky, riekanky, slovné spojenia. Viem dopĺňať posledné slová vo veršoch knižky Môj macík aj Zeleninkových kamarátov (najradšej mám tú o paradajkách: Usmievavé paradajky, vynoria sa znenazdajky. Hojdajú sa na kríčku, zdravia každú vetvičku). A pesničku Išiel Macek do Malacek si nôtim aj sám. A mame to pripadá neskutočne rozkošné, takže keď zatiahnem: Héééj, Macejko! vždy sa rozosmeje.

A ja sa smejem tiež, pretože milujem, keď sa mama smeje. Mamin smiech pre mňa znamená, že všetko – celý vesmír – je v poriadku. Možno vám príde čudné, že to viem už v šestnástich mesiacoch, ale skrýva sa za tým každodenná prax. Mama si pomáha pesničkami aj vtedy, keď nám (aj sebe) chce zlepšiť náladu a vedľajším efektom je to, že ich všetky už poznám naspamäť. 

dm drogerie markt

Pomáham mamičke

Rovnako mi, v rámci určitých hraníc, dovolí, aby som jej pomáhal. Napríklad vyložiť lyžičky z umývačky riadov, odniesť smeti do odpadkového koša alebo naložiť špinavú bielizeň do pračky. A ja pomáham (zatiaľ ešte) rád a s nadšením. Dokonca vždy, keď vidím, že otvára dvierka na umývačke, pribehnem s krikom: „Pomôžem, pomôžem!”

Najnovšie ma baví jej pomáhať aj pri varení (z čoho taká nadšená nie je). Keď napríklad krája cibuľu, prisuniem si jedálenskú stoličku cez pol kuchyne k pultu, vyškriabem sa na ňu a svojím: „Pomôž!” sa chcem chytiť roboty. Máte vidieť tú rýchlosť, s akou mama pripravuje obed alebo spratáva veci z pultu, keď zbadá, že k nej tlačiť tú stoličku. 

Adamko má 15 mesiacov
Prečítajte si tiež:

Adamko má 15 mesiacov

Inak, mama...

Tento mesiac mala veľa práce, a tak si s tatinom prehodili úlohy – ona sedela viac za počítačom a tatino s nami trávil viac času. A trávil ho tak „chlapsky”, čo sa mi nesmierne páčilo. Aj mojej sestričke. Zveľaďoval totiž našu záhradu a my sme mu pri tom nadšene asistovali. (On občas až taký rád nebol, ktovie prečo.)

Kopal, rýľoval, rotovátoroval, vyrovnával zeminu, vyhrabával kamene a tie potom vozil na fúriku do veľkého železného kontajnera, ktorý nám na záhradu priviezol óóóbrovskýýý červený nákladiak! Panečku, to vám bol zážitok! A zážitkom bol každý deň. Neodmysliteľnou súčasťou mojej slovnej zásoby sú preto aj výrazy typu: fúrik, valec, lopata, hrable či metla.

A ak sa ma opýtate, čo ideme robiť vonku, rozradostnene opakujem: „Kopať, valec, fúrik, lopatka!” Najradšej ponáram ruky do mäkkej hliny (áno, aj do špiny, prachu, kadekde), skúmam prštekmi textúru (občas aj ochutnávam), potom mám na maminu nevýslovnú radosť špinu nielen za ušami, ale aj za nechtami a v nosových dierkach, ale ja som taký spokojný! Mama perie naše bundy a vrchné nohavice každý deň, niekedy aj dvakrát denne, lebo večer sa vraciame domov zaprášení, zablatení, s červenými lícami, modrinami, odreninami a širokánskym úsmevom na tvári. 

dm drogerie markt

Tato nás bráva aj do lesa

Kŕmime labute či kačky na rieke, hľadáme tie najlepšie palice a rôzne iné poklady. A potom si ich nosíme domov. Máme už celkom slušnú zbierku. Minule dal tato mojej sestričke ochutnať nejakú bylinu, medvedí cesnak! Tá sa z toho tak tešila, že dva dni o tom rozprávala. Normálne žasla, že v lese sa dá niečo odtrhnúť a zjesť. No čo vám poviem, dnešné deti sú generácia, ktorá si často myslí, že ovocie a zelenina rastú v supermarketoch, prípadne na trhu. Ale už to možno vďaka korone ani nebude pravda, keďže nikam nechodievame a do nejakých interiérov už vôbec nie. 

Môj svet teda tvorí záhrada a les, babka s dedkom a starkí. A aj náš pekár o ulicu ďalej, ktorý má psa, mačku aj zajačika. Keď mama zavelí, že sa ide po chlieb, vždy sa so sestričkou potešíme, lebo vieme, že sa s nimi budeme hrať a mojkať, kým pekár dá mame voňavý, mäkučký kváskový chlebík. Nikdy ho nedonesieme domov vcelku, často aspoň tretina zmizne za prvou zákrutou. Mama naoko frfle, podobne ako keď sme celí zafúľaní po celom dni v záhrade, no v hĺbke duše vie, že práve toto sú zážitky, ktoré sa do nás zapíšu na celý život (hoci si ich vedome možno ani nebudeme pamätať): voňavé, slobodné, dobrodružné, bezstarostné.

Chrumkavá kôrka voňavého teplého chleba, ruky v hline a špinavé kolená, tatove silné ruky, ktoré nás vozia vo fúriku po dvore či mamin hlas, ktorý nám spieva na dobrú noc, dobré ráno i z dlhej chvíle. Len dúfam, že si takéto zážitky budem vedieť privolať aj v dospelosti. Lebo chlieb, hudba a príroda sú liečivé. 

Toto by sa vám z dm drogerie markt mohlo zísť:

 • babylove Junior plienkové nohavičky 13-20 kg, 20 ks 
  Poskytnú vášmu dieťatku spoľahlivú ochranu pred vlhkosťou počas dňa aj noci. Silné absorpčné jadro a suchá vrstva rýchlo pohltia vlhkosť a pokožku udržujú príjemne suchú. Ultra tenký pás umožňuje dieťaťu maximálnu slobodu pri pohybe a jemný materiál je obzvlášť šetrný k detskej pokožke. Dajú sa veľmi jednoducho a rýchlo obliecť a vyzliecť, preto sú ideálne pri trénovaní chodenia na záchod.
 • alverde baby detský ošetrujúci krém s nechtíkom, 100 ml
  Je vhodný na ošetrenie a starostlivosť o citlivú detskú pokožku tváre i tela. Jemná prírodná receptúra s výťažkom z Bio nechtíka obohatená o Bio mandľový olej chráni pokožku pred vysušením a tiež jemne ošetruje suché miesta na pokožke.
 • dmBio ovocná tyčinka, 25 g
  Tyčinka s príchuťou banánu a čučoriedky je vynikajúca ako desiata nielen pre deti od jedného roka. Obsahuje starostlivo vybrané a vysoko kvalitné prísady z ekologického poľnohospodárstva, vďaka čomu si zachováva skutočne lahodnú chuť.
 • dmBio detský príkrm špaldové bolonské špagety, 220 g
  Príkrm s hovädzím mäsom je vhodný pre deti od 8. mesiaca veku. Jemné kúsky v príkrme podnecujú dieťa k žuvaniu.
 • Dontodent zubná kefka pre prvé zúbky, 1 ks
  Zubná kefka s extra mäkkými štetinami je ideálna na čistenie prvých zubov. Detská protišmyková rukoväť poskytuje pri čistení zubov ešte väčšiu bezpečnosť.

dm drogerie markt

Kúpite exkluzívne v predajniach dm a v dm e-shope.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: