Živé spomienky: TOTO si odkladáme po deťoch

Živé spomienky: TOTO si odkladáme po deťoch
22.9.2018 v kategórii Bábätko, autor Marika Koscelníková, foto: istockphoto.com

Od prestrihnutia pupočníkovej šnúry až po svadobné obrúsky, na všetko si chcú rodičia pamätať a okrem tých nehmotných spomienok, odkladajú aj tie, ktorých sa môžu dotknúť.

Takmer „živé“ spomienky

Keď sa stanete rodičmi, dieťa je najzaujímavejší a najdôležitejší objekt vášho záujmu. Prvé dni, týždne, mesiace a roky sú nesmierne náročným obdobím, ale zároveň časom, na ktorý po rokoch spomínate s láskou.

Žena doma: Je to len obdobie
Prečítajte si tiež:

Žena doma: Je to len obdobie

Dlhodobým trendom je zapĺňať pamiatkové bábätkovské denníčky s presne zaznamenanou váhou, dĺžkou, prelomovými dátumami, fotografiami. Veľa bábätiek má svoje vlastné fotoknihy, ktoré dokumentujú ich prvé roky života. Rodičovské nadšenie v tomto smere nepozná hranice a s láskou odkladajú všetko, čo im neskôr, keď deti vyrastú, bude pripomínať časy, keď boli maličkými bábätkami. 

V spomienkovej škatuli môžete nájsť okrem tradičných prvých papučiek, krstnej košieľky, náramku z pôrodnice, fotografií a prvých obrázkov, odložené aj vlasy, zúbky, nechtíky, odliatky maličkých dlaní, pamiatku na tehotenské bruško, či kúsok placenty. 

Začína sa to pupočníkom 

„Len si ho uchovaj, keď odpadne“, radia staré mamy novopečneným maminám. Dieťaťu vraj prináša šťastie. Čarovné prepojenie života s mamou má v sebe kus symboliky a povery tvrdia, že aj veľkú silu.

Počuli ste o tom, že ak odpadnutým pahýľom zatočíte dieťaťu tri krát nad hlavou, budú sa mu vyhýbať ochorenia? Odpadnutý pupočník si nielen poverčivé mamy schovávajú ako hmotnú spomienku na obdobie, keď boli s bábätkom jedno telo. 

Rozkošné odtlačky 

Odtlačok malej nožičky či mini dlane má už svoje tradičné miesto medzi spomienkovými predmetmi. V ostatnom čase k nim pribudol aj odtlačok tehotenského bruška.

V zahraničí je táto možnosť rozšírená na rovnakej úrovni, ako u nás tehotenské fotografie. Odliatok bruška si môžete vyrobiť samé, alebo sa zveriť do rúk profesionálom. Chvíľa browsovania na internete a určite ich nájdete. Na čo taký odliatok poslúži? Vynaliezavým ako dekorácia, o ktorej pôvode budete tušiť len vy.

Podobným nápadom sa preslávila britská fotografka Jocelyn Conway. Narodené bábätka fotí v „miskách“ z odliatku matkinho brucha, obrázky sú jedinečné, deti sa v nich cítia „ako doma.“ 

Pramienok vlasov patrí k stáliciam

Narodilo sa vám vlasaté bábätko? Trošku z jeho prvej hrivy si môžete uchovať ako spomienku. Prvé vlásky  vypadajú rýchlo, vy ich môžete mať schované roky. Niektoré maminy schovávajú nielen prvý pramienok vlasov, ale aj odstrihnutý vrkoč  svojej princeznej. Nalepený v albume, alebo bezpečne odložený v škatuľke, či v papieru si počká na svoju nostalgickú chvíľu dlhé roky.

(Istá mamička sa na internetovom fóre priznala, že vlásky svojich synov prišíva na tvrdý papier s dátumom strihania. Takto vidí, ako sa im mení farbu a kvalita. Pričom starší syn bude mať päť rokov a zatiaľ s tým nemieni prestať.)

Mliečne zuby vraj môžu zachrániť život

Možno ste o tom ani nevedeli, ale je to tak. Viacero štúdií potvrdilo, že mliečne zuby obsahujú vo vnútri zubnej drene kmeňové bunky, ktoré sú schopné regenerovať poškodené kosti, chrupavky či dokonca srdcové tkanivo.

Veda dnes dokáže v prípade vážneho ochorenia využiť tieto bunky na regeneráciu orgánov. Pozor! Vypadnutý zúbok je však potrebné zmraziť najneskôr 48 hodín po vypadnutí. 

Placenta ako symbol života

Placenta je top novinkou medzi mamičkami. Tento zázračný orgán, ktorý vyživuje  bábätko v brušku, končí automaticky po pôrode ako biologický odpad.

Čoraz viac sa však lekári aj našich nemocniciach stretávajú s požiadavkou, že porodenú placentu si chcú mamičky zobrať a uchovať. Ide o ľudské tkanivo, ktoré môže byť zdrojom infekcie, ale názor lekára sa u presvedčených mamičiek nestretne so súhlasom. Na čo im bude? 

Využitie „stromu života“, ako sa placenta zvykne pomenúvať, je rôznorodé. Tie smelšie ju po úprave skonzumujú podobne, ako väčšina samičiek cicavcov po pôrode.

Najčastejšie sa však praktizuje „sadenie“ placenty v záhrade spolu so stromom, tento symbolický obrad má tradíciu v mnohých krajinách. Zakopanie placenty je spoločensky oveľa prijateľnejšie a po tomto rituáli túži čoraz viac čerstvých rodičiek. Znie to možno neuveriteľne, ale placentu je možné uchovať aj ako spomienkový predmet- odtlačok, prípadne živicou zaliatu v šperku. Dá sa z nej vyrobiť celý rad prírodných produktov: kokteil, kapsuly, krémy, tinktúry, a homeopatické lieky.

Mamičky však musia byť pripravené na  špeciálne zaobchádzanie s placentou, ktorú je nutné spracovať čerstvú. Na ďalšie spracovanie by nemala čakať v mrazničke dlhšie ako týždeň. Najlepšie je využiť ju do 24 až 48 hodín. 

Fotogaléria