Trápi vaše bábätko SOOR? Domáca liečba bieleho povlaku v ústočkách

MUDR. Katarína Legrand | 8. november 2023
Trápi vaše bábätko SOOR? Domáca liečba bieleho povlaku v ústočkách

Kým sme nemali deti, o ochorení so zvláštnym názvom soor (ľudovo nazývané aj žabka) sme asi ani nepočuli. S narodením bábätka už vieme, o čo ide.

Soor alebo žabka

Soor patrí medzi najčastejšie infekcie  u novorodencov a dojčiat. Spôsobuje ho kvasinka candida albicans. U dospelých sa táto kvasinka vyskytuje pomerne bežne a nemusí im robiť žiadne ťažkosti, avšak keď sa premnoží, napr. pri dlhodobej antibiotickej liečbe, pri narušenej imunite ap., môže potrápiť aj starších, nielen deti. 

Soor (žabka) u novorodencov
Prečítajte si tiež:

Soor (žabka) u novorodencov

Povlak v ústach

Presne tak sa najčastejšie prejavuje  u bábätiek. Soor spoznáte aj podľa bielych povlakov na jazyku, zvnútra líc či na ďasnách.

Dojčenie a žabka v ústach

Ak svoje bábätko dojčíte, vedzte, že kvasinkové ochorenia dutiny ústnej idú ruka v ruke s hygienou matkiných bradaviek. Takže ideálny spôsob, ako predísť žabke v pusinke bábätka, je už od začiatku dodržiavať dôslednú hygienu bradaviek.

Čo to znamená? 

Pred dojčením aj po dojčení si pretrite bradavku prevarenou vodou (môžete ju mať prikrytú v miske a pred a po dojčení si namočíte vatový tampón a bradavku si pretriete). Ide o to, aby na bradavke neostalo zaschnuté mlieko (mikroskopické množstvo, pre nás neviditeľné), ktoré je živnou pôdou pre kvasinky. 

Ak svoje bábätko kŕmite mliečnou formulou, dbajte po každom kŕmení na dôslednú očistu cumľa a fľaše. Niektoré deti môžu mať kvôli sooru problém pri saní. 

Čo pomôže utíšiť bábätko?
Prečítajte si tiež:

Čo pomôže utíšiť bábätko?

Domáca liečba

Čo robiť, aby soor netrápil vaše bábätko? Môžete skúsiť:

  • nakvapkať na sterilnú gázu pár kvapiek vitamínu C a vytrieť tak dieťaťu ústočká,
  • prípadne dať bábätku po každom dojčení za malú lyžičku dojčenskej vody, aby ste mu zliali mliečko z jazyka a slizníc.
  • Ak to nepomôže, pediater vám poradí ďalší postup, napríklad v podobe roztoku s protiplesňovými účinkami.

TIP:  Viac praktických informácií nájdete v knihe PEDIATRIA pre zvedavých rodičov od slovenskej pediatričky MUDr. Kataríny Legrand. 
  Pediatria pre zvedavých rodičov

 

 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: