Príručka pre rodičov predčasne narodeného dieťaťa: Prečo je také maličké?

Dagmar Baluchová | 3. marec 2022
Predčasne narodené

Vaše bábätko sa narodilo priskoro a vy máte množstvo otázok. Prečo vyzerá takto? Ako mu môžeme pomôcť? Prinášame vám odpovede na niektoré z nich.

Predčasne narodené deti môžu byť veľmi krehké. Keďže ešte nemajú úplne vyvinutú pokožku, môže im cez kožu vidieť cievy. Dokonca pokožka môže byť na dotyk „lepkavá“ a ľahko sa môže otlačiť alebo narušiť. Väčšina veľmi predčasne narodených bábätiek má aj veľmi jemné chĺpky, tzv. „lanugo“, ktoré môžu pokrývať väčšinu tela. Zmiznú, keď bude dieťatko rásť. 

Predčasne narodené bábätko

V porovnaní s veľkosťou tela môže hlavička vyzerať nezvyčajne veľká, ruky a nohy zasa pomerne dlhé. Veľmi predčasne narodené deti majú málo tuku, ktorý pokrýva ich kosti. Keď bude dieťatko rásť a bude mu pribúdať tuk, jeho hlavička, ruky a nohy by mali začať vyzerať primeranejšie vzhľadom k veľkosti tela.

Nie je neobvyklé, že extrémne predčasne narodené dieťa má v čase narodenia očné viečka zatvorené. Časom sa mu otvoria. Aj ušnice sa môžu ešte stále len vyvíjať. Môžu byť tesne pri hlave a môžu mať len veľmi málo tkaniva nazývaného chrupavka, ktoré im dodáva konečnú podobu. Keď sa bábätku uško zohne, môže nejaký čas zostať v takej polohe. Nemusíte sa obávať. V ušiach sa časom vyvinie chrupavka, ktorá ich po zohnutí vráti späť na miesto.

Veľmi predčasne narodení chlapci majú menší penis a semenníky im ešte nezostúpili do mieška. Nedonoseným dievčatám vyčnieva klitoris, pretože pysky ohanbia (koža okolo klitorisu a pošvy) nie sú plne vyvinuté.

Predčasne narodené bábätko: Hýbe sa málo

Je bežné, že predčasne narodené deti sa veľmi málo pohybujú. Keď sa aj hýbu, ich pohyby sú trhavé. Je to tak preto, lebo ešte nemajú plne vyvinuté reflexy a len málo ovládajú svoje svaly. Keďže môžu mať aj slabé svaly, budete musieť pozorne sledovať, aby ste zbadali známky toho, ako zosilnievajú a lepšie ovládajú svoje telo. Napríklad môžete vidieť, ako vaše dieťatko pohybuje či zohýba ruku, nohu. Keď mu dáte k ústam jeho prst alebo ruku alebo mu dáte do úst cumlík, môžete pozorovať aj sací reflex. Keď bude spať, jesť a priberať, tvar jeho tela a pokožka budú stále viac také, aké sú u väčších bábätiek. Vaše dieťa sa bude aj čoraz viac pohybovať ako plne donosené dieťa.

predčasne narodené dieťatko

Predčasne narodené bábätko: Kým je v nemocnici

Vo väčšine prípadov je mamička z nemocnice prepustená skôr, ako je pripravené ísť domov aj jej dieťatko. Novorodenecké oddelenia sú zvyčajne otvorené pre rodičov, avšak nemali by ste tam chodiť, ak ste chorí alebo prechladnutí, lebo by ste mohli nakaziť aj iných v nemocnici. Niektoré nemocnice vám umožnia zostať v nemocnici niekoľko dní s vaším dieťaťom, kým nie je pripravené ísť domov. 

Ak to súčasné pandemické opatrenia dovoľujú a môžete svoje bábätko navštíviť (ak s ním nie ste hospitalizovaní) pred vstupom na novorodenecké oddelenie si vždy dôkladne umyte a vydezinfikujte ruky. Keď prídete na novorodenecké oddelenie prvý raz, pohľad na všetky tie prístroje a hadičky v blízkosti dieťaťa a na jeho pokožke vás môže vystrašiť. Neostýchajte sa a pokojne sestru požiadajte, aby vám vysvetlila ich účel.

Klokankovanie

Predčasne narodené deti môžu vyzerať krehkejšie, lebo sú veľmi malé. Možno sa budete obávať hneď sa dotýkať svojho dieťatka, ale mali by ste s tým začať čo najskôr. Váš dotyk pomáha dieťatku naviazať sa na vás a spojiť sa s vami, a to je veľmi dôležité. Mnohé novorodenecké špecializované pracoviská rodičov povzbudzujú, aby používali tzv. klokankovanie, čo je spôsob držania dieťaťa, ktorý poskytuje kontakt pokožky s pokožkou. Klokankovanie môže byť pre vývoj dieťaťa užitočné, pretože bábo jemne upokojuje a stimuluje. Mnohí rodičia zistili, že klokankovanie im pomáha priblížiť sa k dieťatku bližšie. Sestry vám ukážu, ako sa dieťatko pri tom správne drží.

Keď bude zdravotne stabilné, budete sa ho môcť dotýkať, kŕmiť ho, umývať a pomáhať pri starostlivosti oň, zatiaľ čo sa bude ďalej vyvíjať. Sestry vám ukážu, ako sa tieto činnosti vykonávajú. 

V niektorých prípadoch, keď sa mu stav zlepší, môže byť dieťatko premiestnené do nemocnice bližšie k vášmu domovu. Možno budete mať obavy, či personál miestnej nemocnice bude schopný uspokojiť všetky špeciálne potreby vášho dieťaťa. Tieto obavy sú normálne, ale mali by ste vedieť, že personál novej nemocnice bude pripravený poskytnúť vášmu dieťaťu všetku starostlivosť, ktorú potrebuje. Tento presun by mal tiež znížiť stres z cestovania na návštevu dieťaťa do vzdialenej nemocnice. Zároveň vám poskytne príležitosť viac sa zapojiť do starostlivosti oň a pripraviť ho na presun domov.

Nezabúdajte ani na staršie deti

Ak máte doma ďalšie deti, môže ich zaujímať, ako sa vám a bábätku darí. Dobrý spôsob, ako ich upokojiť, je natočiť video bábätka alebo urobiť fotografie a priniesť ich domov, kde si ich deti môžu pozrieť. Alebo môžete dieťatko odfotografovať a jeho fotografie zavesiť na detskú postieľku, aby ich staršie deti mohli pri návšteve vidieť. Vaše deti budú možno chcieť nakresliť obrázok vašej rodiny, ktorý môžete po dohovore s personálom umiestniť v blízkosti vášho dieťatka. To im pomôže uvedomiť si, že skutočne majú nového malého bračeka alebo sestričku.

Tento článok vznikol v spolupráci s OZ malíček, ktoré spája rodičov predčasne narodených detí.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: