Na zdravie bábätka máte väčší vplyv ako si myslíte!

Redakcia | 19. júl 2017
Na zdravie bábätka máte väčší vplyv ako si myslíte!

Výživa matky počas tehotenstva ovplyvňuje zdravie bábätka na celý jeho život.

Z najnovšieho vedeckého výskumu vyplýva, že kým genetika ovplyvní zdravie dieťaťa na 25 %, epigenetické faktory ako životný štýl matky a jej výživa počas tehotenstva až na 75 %.

Na zdravie dieťaťa vplýva aj stres matky. Pokiaľ matka neposkytuje dieťaťu dostatok všetkých živín,  môže to mať následky na jeho vývoj (predčasný pôrod, nízka pôrodná hmotnosť, vrodené chyby srdca). Príjem živín matky počas tehotenstva rozhoduje aj o vývoji dieťaťa v budúcnosti (cukrovka, obezita).

V období plánovania tehotenstva sa venujte aktívnemu telesnému pohybu a upravte si denný režim tak, aby váš spánok bol dostatočne dlhý.

Do jedálnička zaraďte veľa ovocia, zeleniny, vláknin a dbajte na pitný režim. Odporúča sa užívať vyššie dávky kyseliny listovej (je potrebná na delenie buniek a krvotvorbu), pokrytie zvýšenej potreby len bežnými potravinami nie je dostačujúce.

Samotná kyselina listová nemá vlastné biologické účinky, biologicky aktívne sú až jej metabolity. Najvýznamnejším a biologicky najúčinnejším metabolitom vznikajúcim z kyseliny listovej je 5-metyltetrahydrofolát (Metafolin®).

Tepelným spracovaním sa z nehodnotí až 95% kyseliny listovej prítomnej v rôznych zdrojoch. 50% žien nevie úplne metabolizovať kyselinu listovú. Metafolín je identický ako prirodzene sa vyskytujúci folát získaný zo stravy. Ľudský organizmus ho dokáže využiť lepšie ako samotnú kyselinu listovú.

Užívaním Metafolínu sa dosiahne účinná hladina folátov už o 4 týždne, ktorá zabezpečí znižovanie hladiny toxickéhoho mocysteínu v období plánovania tehotenstva, v tehotenstve samotnom a počas dojčenia.

Zvýšená hladina homocysteínu môže spôsobiť problémy s otehotnením a opakované spontánne potraty, rázštepy nervovej trubice, odumretie plodu, predčasné odlúčenie placenty, vrodené vývojové chyby srdca, preeklampsiu (ochorenie špecifické pre tehotenstvo), predčasný pôrod a nízku pôrodnú hmotnosť plodu.

1 Teh, A. L. et al.: Genome Res. 2014; 24(7): 1064 – 1074.
2 Životný štýl: výživa, zdravá váha matky aj dieťaťa, vyhýbanie sa fajčeniu a stresu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: