Môžu aj otcovia zažiť to jedinečné puto s dieťaťom?

Redakcia | 23. október 2023
Môžu aj otcovia zažiť to jedinečné puto s dieťaťom?

Radosť a výzvy rodičovstva nie sú obmedzené len na mamy. Otcovia tiež zažívajú celý rad emócií, keď na svet príde ich dieťa. Hoci sa tvrdí, že pevná väzba s dieťaťom alebo tzv. bonding je primárne materská skúsenosť, realita môže byť iná. Takže, môžu si otcovia vytvárať hlboké puto so svojimi deťmi? Určite áno, a mnohí tak robia niekedy naozaj úžasným spôsobom.

Novorodenec je emočné neznámo pre čerstvých otcov

Matky si väčšinou vytvárajú vzťah k svojmu bábätku už v brušku, i keď aj tu môžu u niektorých z nich zamávať emóciami  popôrodné stavy ako baby blues či depresia. U otcov je to však iné. Noví otcovia často čelia množstvu zmiešaných emócií. Na rozdiel od spoločenského stereotypu, že otec sa okamžite zamiluje do svojho novorodenca, pravda môže byť komplikovanejšia. Niektorí otcovia priznávajú, že necítia okamžitú lásku k svojmu novorodenému dieťaťu, navyše často je zatemnená obavami o finančnú stabilitu, emočnou pripravenosťou  a dokonca osobnými neistotami v spojení s rodičovstvom. Navyše, pozorovať, ako ich partnerka prechádza náročným pôrodom, môže tieto pocity ešte zmocniť.
Kľúčovým ponaučením je, že je normálne, ak noví otcovia cítia zmiešané pocity vzrušenia a obáv, ale to ich nerobí menej schopnými vytvoriť si hlboké puto s ich dieťaťom.

Veda o otcovskom bondingu s bábätkom 

Nedávne štúdie ukazujú, že fyziologická skúsenosť bondingu (pevnej väzby s bábätkom) nie je len materská. Budúci otcovia tiež podstupujú hormonálne zmeny, vrátane poklesu testosterónu a nárastu prolaktínu a kortizolu, čo signalizuje prirodzenú prípravu na ich novú úlohu. Tento biologický stav  pripravuje pôdu pre silnú emočnú väzbu.

Nájdenie kvalitného času na utuženie vzťahu

Bonding nie je šprint; je to maratón. Je kľúčové, aby si otcovia našli chvíľky počas dňa na osobný čas s ich novorodencami. To môže byť počas menenia plienok, večernej rutiny, alebo dokonca len počas obdobia maznania. Tieto momenty nie sú len naplnením pre otca, ale tiež prispievajú k sociálnemu a emocionálnemu vývoju dieťaťa.

Puto prostredníctvom hry

Tradične, matky sa zaoberajú viac verbálnymi a opatrovateľskými interakciami, zatiaľ čo otcovia majú tendenciu zapájať sa viac do hravých a fyzických aktivít. Hoci to nie sú striktné pravidlá, poskytujú otcovi jedinečnú príležitosť nadviazať  puto. Takže, otcovia, môžete byť tým „zábavným rodičom“! Hry ako "chytím ťa," jazda na chrbte, alebo dokonca jednoduché aktivity ako fúkanie bublín môžu poskytnúť obom aktérom nezabudnuteľné skúsenosti.

Mágia prvého úsmevu

Úsmev  vášho dieťaťa môže zmeniť všetko. Aj keď ste zápasili s emočnou neistotou alebo vyčerpanosťou, ten prvý autentický úsmev od vášho malého môže spôsobiť, že  všetko ostatné sa bude zdať zanedbateľné v porovnaní s vaším malým človiečikom.

Tipy pre otcov, ktorým sa zatiaľ nepodarilo nadviazať puto

1. Komunikujte: Otvorene zdieľajte svoje pocity a obavy s vaším partnerom.
2. Buďte zapojení: Navštevujte predpôrodné kurzy a buďte prítomní počas lekárskych prehliadok.
3. Starostlivosť o dieťa: Nevyhýbajte sa meneniu plienok alebo pomoci pri  kŕmení; to sú ideálne príležitosti na bonding.
4. Detská reč: Výskumy ukazujú, že deti rozpoznajú hlas svojho otca, dokonca už z maternice. Takže pokračujte v hovorení so svojím dieťaťom.
5. Buďte trpezliví: Nadviazať puto je proces. Neunáhľujte sa a neobviňujte sa, ak to nenastane okamžite. Niekedy to chce t svoj čas.

Bonding nie je univerzálna skúsenosť

Či už ste mamou alebo otcom, každý rodič má jedinečný spôsob, ako sa spojiť so svojím dieťaťom. 

Pre otcov, ktorí sa obávajú, že sa im ešte nepodaril nadviazať vzťah so svojím bábätko - pamätajte, že ste biologicky naprogramovaní pre túto úlohu. Môže to chvíľu trvať, a to je úplne v poriadku. 

Takže ak ste budúci otec alebo nový otec, skúšajte jedinečné spôsoby, akými môžete vytvoriť puto so svojím dieťaťom. Vaše dieťa vám za to jedného dňa poďakuje, a to svojím vlastným špeciálnym spôsobom.

Blízky vzťah medzi otcom a dieťaťom je rovnako dôležitý ako materské puto. A hoci môže byť spojený s rôznymi emocionálnymi a sociálnymi výzvami, je to neoceniteľná súčasť rodinného života. Nie je to len o biológii; je to o láske, starostlivosti a vzájomnom raste, ktorý formuje základy rodinného života a vzťahu na celý život.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: