Kedy sa bábätko skutočne usmeje?
Nepochybne je to nezabudnuteľný moment pre rodičov, keď sa ich malé dieťa poprvýkrát usmeje. Toto milé gesto sa môže zdať veľmi jednoduché, ale za usmievajúcou sa malou tváričkou je zložitý vývojový proces. Poďme sa pozrieť na to, kedy sa bábätká skutočne usmievajú, čo presne znamená ich úsmev a ako ho môžeme podporiť.
Úsmev bábätka: Reflexný alebo úmyselný?
Kedy teda očakávať ten pravý úsmev?
Je normálne, ak sa moje dieťa usmieva počas spánku?
Dôležité okamihy prvého roka bábätka
Mimochodom, ten sladký úsmev, ktorý si všimnete počas zdriemnutia alebo pred spaním, sa pravdepodobne objaví počas obdobia REM spánku.
Novorodenci strávia až polovicu svojho spánku v REM fáze, zatiaľ čo dospelí zvyčajne iba 20 percent. Dospelí budú mať zvyčajne svoj prvý REM spánok asi 90 minút po tom, ako zaspia. Dojčatá zvyčajne okamžite po zaspaní prejdú do REM spánku.
Čo je to REM spánok? REM je skratka anglického Rapid Eye Movement, čo v preklade znamená rýchly pohyb očí. Ak by ste sa pozerali na spiacu osobu, ktorá sa práve nachádza v REM fáze spánku, videli by ste, ako jej pod viečkami extrémne rýchlo svojvoľne kmitajú oči. Počas REM fázy spánku naše telo ani myseľ príliš neodpočívajú, práve naopak, pracujú na plné obrátky.
Čiže, keď vaše dieťa vstúpi do REM spánku vykazuje časté pohyby očí a zášklby rúk a nôh. A môže sa aj usmievať.
Prečítajte si tiež:
Aktivity pre bábätá v prvom roku života mesiac po mesiaci
Prečítajte si tiež: