Môže dieťa spať vonku v kočíku, keď je mráz?

Marika Koscelníková | 28. december 2021
spánok na mraze

Nebojte sa ísť vonku, aj keď vonku mrzne.

Vo väčšine škandinávskych krajín deti spia vonku už od dvoch týždňov. Spokojne si driemu v zaparkovaných v kočíkoch na terasách rušných miest za každého počasia, vrátane mrazivých dní. Rodičia si zatiaľ vychutnávajú svoju šálku kávy v teple kaviarne. Že je to nezodpovedné?  

Spánok na mraze

Podľa výskumov (ext. zdroj výskumov) pobyt vonku v mrazivom počasí podporuje lepší spánok a zároveň predlžuje aj dĺžku spánku. Ako denného, tak nočného. Medzi ďalšie výhody, údajne patrí to, že deti sú šťastnejšie, energickejšie, dokážu lepšie spať celú noc a sú schopné zaspať v akomkoľvek prostredí, dokonca aj v hlučnom. 

Škandinávski rodičia nie sú nezodpovední, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Deti sú primerane oblečené, ponatierané a vybavené sofistikovanými detskými monitormi v kočíkoch pre ich bezpečnosť. Podľa rodičov, ktorí sa zúčastnili škandinávskej štúdie, bola pre deti teplota -5 °C  vnímaná ako ideálna teplota na kvalitné zdriemnutie. 

S bábätkom v zime
Prečítajte si tiež:

S bábätkom v zime

Minimálne dve hodiny vonku za každého počasia

V našich podmienkach platí zásada, že zdravé bábätko by malo stráviť vonku každý deň minimálne dve hodiny počas celého roka. V mrazivom počasí je možné rozdeliť tento čas na hodinu dopoludnia a hodinu popoludní. Teploty od - 5 do - 10 stupňov Celzia by mali byť aj pre deti bezpečné.

POZOR na holomráz pod mínus 10 stupňov Celzia, resp. kombináciu mrazu a silného vetra. Takéto počasie  môže deťom spôsobiť omrzliny a ak sa už vyberiete na dlhšie s deťmi v tomto počasí, nezabúdajte na kvalitné vrstvenie oblečenia a krémy na tvár, pery a ruky.  

Indikátorom stavu nie sú chladné ruky či nos, ale záhlavie, krk a hrudník. Tieto miesta by nemali byť chladné, ani naopak prehriate a vlhké. Znamenalo by to, že je dieťaťu teplo.

Čo by malo mať bábätko v zime oblečené v kočíku?

  • body s dlhým rukávom
  • pančuchy alebo dupačky
  • ak ideme do mínusových teplôt, môžeme pridať ešte jednu vrstvu - svetrík a tepláčiky
  • overal na zimu
  • čiapka
  • rukavice
  • nákrčník
  • fusak

Nebojte sa ísť vonku, aj keď vonku mrzne. Pre najmenšie deti a batoľatá je ideálny čas okolo poludnia. Verte, že mu vo vyhriatej postieľke nebude lepšie, ako na čerstvom vzduchu, ktorý jemne vyštípe líčka.   

Zdroj: fatherly. com

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: