Jednoduché triky, ako sa vyhnúť zaparenému zadočku

Jednoduché triky, ako sa vyhnúť zaparenému zadočku
25.8.2016 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Starostlivosť o zadoček a prebaľovanie je každodennou súčasťou starostlivosti o dieťatko. Tento rituál vykonáme počas jedného roka približne dvetisíckrát. V tomto veku je pokožka namáhaná celých 24 hodín, preto je starostlivosť o ňu veľmi dôležitá.

Koža dieťatka vo veku 5 mesiacov je veľmi tenká a tak ako ostatné orgány aj jej funkcia sa postupne vyvíja. Na pokožku zadočka, zabaleného celý deň a celú noc v nepriedušnom prostredí  plienky, pôsobia baktérie rozkladajúceho sa moču a stolice. Takže podráždenie pokožky vznikne veľmi rýchlo a je jedným z najčastejších problémov trápiacich deti do 2 rokov. Môžeme sa s ním stretnúť aj pod názvom plienková dermatitída, ktorá sa prejaví začervenaním alebo zaparením v plienkovej oblasti.

Hlavnou úlohou prebaľovania je očistiť pokožku od moču či stolice najlepšie pod tečúcou vodou alebo navlhčeným čistiacim obrúskom, následne šetrným spôsobom osušiť. Posledným krokom, veľmi podstatným, je ochrana pokožky nakrémovaním pred pôsobením moču, ktorý má kyslý charakter. Krém je potrebné dobre a rovnomerne rozotrieť. Pri výbere krému dbajte na to, aby obsahoval panthenol, ktorý pokožku upokojuje a ak už pokožka podráždená je, napomáha a urýchľuje proces hojenia. Pri opakovanom zachovaní postupu eliminujeme začervenanie s následnou nepohodou dieťatka.

Tip MAMA a ja
Pokožku dieťatka nechávajte čo najčastejšie „dýchať na vzduchu“. Odmenou pre vás oboch bude zdravá detská pokožka.

Ako sa vyvarovať plienkovej dermatitídy?

 

 • Častou výmenou plienok, najmä v letnom horúcom počasí.
 • V prípade už vzniknutej zapareniny dieťa prebaľujte po každom močení (napr. dojča močí 10 – 15-krát za 24 hodín, vekom sa frekvencia močenia postupne znižuje).
 • Používajte kvalitné plienky, ktoré dobre absorbujú vlhkosť a ktoré nie sú nepriedušné, čiže aspoň čiastočne dovolia prístupu vzduchu k pokožke.
 • Pokiaľ používate látkové plienky, používajte aj separačnú vložku, ktorá pomáha udržiavať zadoček v suchu.
 • Látkové plienky perte v hypoalergénnych pracích prostriedkoch (príčinou zápalu môže byť aj alergia).
 • Dôkladne očistite pokožku od zvyškov moču a stolice pod tečúcou vodou, alebo čistiacimi obrúskami, ak umytie pod tečúcou vodou nie je možné.
 • Používajte iba mydlá určené na jemnú detskú pokožku.
 • Po umytí a očistení zadočka nechajte dieťa chvíľu bez plienky, aby sa pokožka voľne usušila.
 • Ak je to možné, ponechajte dieťa bez plienky dlhšiu dobu, hlavne v horúcom počasí.
 • Pokožku na zadočku a v oblasti genitálu  ošetrujte ochranným krémom proti zapareninám.
 • V prípade infekcie vám lekár predpíše vhodnú antiseptickú masť alebo krém.
 • Niektoré deti takto môžu reagovať na citrusové plody či kyslé potraviny, či už vo vlastnej strave alebo v strave dojčiacej mamičky.
 • Ak má dieťa viac riedkych hnačkovitých stolíc denne, je potrebné kožu ešte intenzívnejšie očisťovať a premasťovať.  
Pozor!
Rodičia dievčatiek, myslite na utieranie spredu smerom dozadu – jedným ťahom smerom od genitálií ku konečníku. Robíte to preto, aby sa do genitálu nedostali baktérie najmä z konečníka. Ak je potrebné opakované utieranie, vždy použite novú gázu, alebo čistiaci obrúsok.

Môže vás zaujímať:

Plienkové negatíva

Plienkové trampoty