Dojčené deti nepotrebujú piť. Naozaj?

Dojčené deti nepotrebujú piť. Naozaj?
11.4.2019 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Ako je to vlastne s prijímaním tekutín u dojčených detí?

Pri výlučne mliečnej výžive (dojčenie, formula) do veku 4 až 6 mesiacov nepotrebuje zdravé dojča podávanie žiadnych ďalších tekutín. Predné materské mlieko mu slúži na uhasenie smädu, zadné má od hladu.

 

Smädné, alebo hladné dieťa?

Ak je teda dieťatko iba smädné, ťahá mliečko krátko. Ak je aj hladné, papá dlhšie, aby sa dostalo k zadnému, hustejšiemu mliečku.

„Výnimkou sú situácie, kedy má dieťatko zvýšenú teplotu až horúčku, vidíme, že stráca chuť do jedla alebo sa silno potí. Taktiež v horúcich letných dňoch je niekedy potrebné podať mu malé množstvo tekutiny medzi dojčením alebo podávaním formuly. Riadime sa tým, že ak je mamička pri bežnom príjme tekutín opakovane smädná, môže byť smädné aj bábätko. Najvhodnejším nápojom je pitná voda vhodná pre dojčatá, ktorú do jedného roka prevárame a ochladíme.

Podávame lyžičkou, stačí 5 až 10 čajových lyžičiek. Dieťatko si množstvo určí samo,“ radí skúsená pediatrička, MUDr. Marta Špániková. 

Doplniť príjem tekutín o dojčenskú vodu sa odporúča i v prípadoch, keď je dieťatko choré. „Osobitnú starostlivosť venujeme pitnému režimu pri ochorení zažívacieho traktu, ktoré je spojené s hnačkou a vracaním. To sa riadi pravidlami liečby týchto ochorení, s dôrazom na dopĺňanie nielen tekutín, ale aj minerálov vhodnými rehydratačnými roztokmi,“ upozorňuje MUDr. Špániková. Množstvo prijatých tekutín teda závisí od aktuálneho zdravotného stavu. To, či má bábätko dostatok tekutín a nehrozí mu dehydratácia, môže mamička sledovať na počte mokrých plienok v priebehu dňa. Ich počet by v priebehu 24 hodín nemal klesnúť pod päť.

Obdobie zavedenia príkrmov a pitný režim dojčeného dieťaťa

V období, kedy do stravy začnete pridávať tuhú zložku, potrebuje dieťatko na uhasenie smädu tekutiny. Ideálne v podobe dojčenskej vody alebo čajíka, ktorý kúpite v lekárni alebo špecializovanej predajni podľa veku bábätka. Jej príjem by sa ma pohybovať zhruba okolo 200 ml.