Ako zabrániť nadváhe bábätka?

Ako zabrániť nadváhe bábätka?
26.1.2017 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Ak pridáte viac umelého mlieka, dávate dieťatku nielen viac kalórií, ale môžete mu spôsobiť aj problémy s trávením.

Pozor na nadváhu v prvom roku života

Ak dieťa dojčíte, zvyčajne mu v prvom roku nehrozí problém s hmotnosťou. Veľa umelo živených detí však priberá po narodení veľmi rýchlo, takže majú už v prvom polroku nadváhu.

Prečítajte si: Keď musí bábätko piť mlieko z fľaše

Niektoré mamičky to pokladajú za roztomilé, ale odborníci varujú pred nadváhou dieťaťa v prvom roku života, pretože k nej bude mať sklon aj v dospelom veku. Preto pripravujte dieťaťu umelú výživu vždy presne podľa návodu.

Ak pridáte viac umelého mlieka, dávate mu tým nielen viac kalórií, ale môžete mu spôsobiť aj problémy s trávením. Keď dieťa plače, pouvažujte, či nie je iba smädné. Aj z umelého mlieka sa napije, ale nezahasí mu dostatočne smäd, preto si za chvíľu bude pýtať znova piť. Keď máte pocit, že je najedené, ponúknite mu iba vodu alebo slabý detský čaj.

Prečítajte si: Bábätká s nadváhou začínajú loziť po štyroch neskôr!

Nedávajte malému dieťaťu často ovocné šťavy, ani tie, ktoré sú určené deťom jeho veku. Aj keď sú niektoré bez cukru, obsiahnutý prírodný cukor má tiež kalórie a hlavne pri pití z fľaše neprospieva rastúcim zúbkom.

Okrem toho, odmalička tým dieťa zvykáte na sladkú chuť a sladké nápoje. Ak máte dieťa primeranej hmotnosti, ktoré je  aktívne a chcete mu spestriť stravu, podajte mu v poháriku 100 % ovocnú šťavu zriedenú s vodou minimálne v pomere 1 : 3.

Prečítajte si: Detská obezita