Ako „bezbolestne“ zvládnuť odstavenie dieťatka?

Ako „bezbolestne“ zvládnuť odstavenie dieťatka?
5.11.2016 v kategórii Bábätko, autor Redakcia, foto: istockphoto.com

Dcérka má 19 mesiacov, popri normálnom stravovaní ju stále dojčím, 5-krát denne. Musím s dojčením prestať a prosím o radu – ako na to, aby bolo odstavenie čo najmenej bolestivé?

Ja sama už pár mesiacov „bojujem“ s veľmi nepríjemnou formou atopického ekzému na oboch rukách, ktorá sa u mňa prejavila pár mesiacov po pôrode. Mám tak veľmi začervenanú a popraskanú kožu na prstoch, až mi to znemožňuje každodenné činnosti matky s dieťaťom. Nakoľko sa môj stav nezlepšuje, aj napriek snahe lekárky, rozhodla som sa vyskúšať prečisťovaciu kúru, ktorá však nie je vhodná pre dojčiace mamičky. Preto musím s dojčením prestať a prosím o radu.

Pri odstavovaní dieťaťa sa treba pevne rozhodnúť, že naozaj končíte

Na vašu otázku odpovedá MUDr. Katarína Vicianová: Z vášho dlhšieho popisu vyplýva, že odstavovaním vašej dcérky predovšetkým trpíte psychicky vy sama. Je to prirodzené. Veľa ste sa natrápili so svojou formou alergie, ale i tak ste doteraz dojčili. A teraz sa situácia mení. Už nevyhnutne potrebujete dieťatko odstaviť a neviete ako, vnútorne sa tomu bránite, ste zmätená. Bojíte sa „následkov či bolestivosti“ z odstavenia u vašej dcérky. Ale veď ste to ani neskúsili. :)

Ponúkli  ste jej už vôbec iné mlieko ako materské? V prvom rade sa musíte rozhodnúť, že naozaj končíte s dojčením. Inej cesty niet. Ak sa rozhodnete pre odstavovanie, musíte to urobiť postupne a s láskou. Vynechávať treba každé 2 až 3 dni jedno dojčenie, aby tvorba mlieka klesala postupne. Aby sa  dieťatko vzdalo prsníka, treba mu  ponúknuť rovnako príťažlivú náhradu: umelé mlieko s rôznou príchuťou z pohárika, alebo z cumlíka a fľašky. Dieťatku treba namiesto dojčenia ponúkať dostatok zaujímavých potravín, ktoré sú určené pre daný vek.

Prečítajte si aj: 7 rád reálnych mamičiek, ktoré odstavovali svoje dieťa

Ráno vstaňte skôr a pripravte niečo zaujímavé na raňajky. Miesto dojčenia to nemusí byť vždy mlieko, ale jogurt s ovocím, ovocný šalát. Nechajte jesť dieťatko samé. Kŕmte ho na obľúbenom mieste. Nie pri televízore. Treba sa snažiť zmeniť i niektoré denné návyky: napr. na poobedňajší spánok uložte dieťatko do inej miestnosti, čítajte mu rozprávku (podľa veku), ale nelíhajte si k nemu. Odveďte pozornosť dieťatka od dojčenia novou hračkou, či knižkou.

Dieťa pri odstavovaní potrebuje dvojnásobnú porciu lásky

Neponúkajte dcérke prsník, dojčite ju iba keď sama chce, ale tiež radikálne neodmietajte jej požiadavku. Ak je doma ocko, nech ráno odvedie dieťatko do kuchyne on a spolu sa naraňajkujú. Ak však dieťa požiada o dojčenie, už ťažšie odvediete jeho pozornosť. To musí byť predtým. Skúste ho ešte presvedčiť. Niekedy môže pri odstavovaní okrem otecka pomôcť i niekto iný, kto môže byť s vami v noci. Ak ku dieťatku vstane niekto iný a ponúkne mu náhradu (čaj či vodu), dieťa zaregistruje vašu neprítomnosť, obvykle prestane dojčenie v noci vyžadovať.

Na zvládnutie citových problémov treba zdvojnásobiť denné maznanie sa, stály kontakt. Síce dieťatko postupne dostane prsník vo väčších časových intervaloch, ale nesmie mať pocit  neistoty. Nesmie sa báť, že matku stráca. Ale pozor! Treba sa vyhnúť situáciám, ktoré dieťaťu pripomínajú dojčenie – polohy v náručí. Ak vytrvalec „presvedčí“ matku, že prsník neopustí, treba mu načas vyhovieť. Chce to iba čas a trpezlivosť. Takémuto dieťaťu by náhle,  radikálne odstavenie mohlo spôsobiť nielen fyzické, ale i psychické problémy. Pri postupnom odstavovaní rovnako postupne klesá i tvorba mlieka. Nie je to však zo dňa na deň.

Prečítajte si aj: Dojčenie - radosť aj trápenie

Mamička sa má stravovať rovnako ako počas dojčenia, nanajvýš môže mierne znížiť prísun tekutín. Nesmie však mlieko odstriekavať, čím by sa tvorba stimulovala. Pokiaľ pri odstavovaní vznikne pretlak v prsiach, odporúčame studený alebo ľadový obklad. Iba pri neznesiteľnom pretlaku treba trošku mlieka odstriekať, prípadne užiť antipyretikum. Tvorbu mlieka možno mierne utlmiť i stiahnutím prsníkov plienkou. V prípade problémov váš gynekológ má možnosť zastaviť vám laktáciu injekciou alebo tabletkami.

Nebojte sa odstavovania. Možno budete sama prekvapená, ako rýchlo si dcérka zvykne na iné mliečko. Ak by náhodou začala štrajkovať a odmietala akékoľvek mlieko (umelá výživa alebo plnotučné konzumné mlieko), vedzte, že nie je sama. Prechodne určite neutrpí ujmu na zdraví, treba jej dávať viac kyslomliečnych výrobkov, syrov, tvarohu a aj masla. Držím palce, určite to obe zvládnete.  

 Mohlo by vás zaujímať aj: Aké budú moje prsia po ukončení dojčenia?