Výbava pre bábätko
foto: istockphoto.com
Na nič ste nezabudli? Ponúkame prehľadný zoznam vecí, ktoré budete pre bábo potrebovať.
Výbava pre bábätko
Zabezpečiť výbavu pre bábätko aj napriek dostatočnej ponuke nemusí byť jednoduché. Jednak z hľadiska financií ale aj z hľadiska výberu funkčných vecí.
- Je preto dobre, ak si urobíte zoznam veci, ktoré budete potrebovať bezprostredne po pôrode a zoznam vecí, s ktorými môžete počkať. Ak sa bábätko narodí v septembri, nemusíte mať hneď komplet zimnú výbavu.
- Ak ste prvorodička, oblečenie kupujte vždy iba s malým predstihom, pretože neviete odhadnúť váhu dieťatka, ktorú bude mať napr. o 3 mesiace. Môže sa stať, že vecičku mu budú malé v sezóne, na ktorú boli určené.
- Rovnako nekupujte na začiatok veľa, pretože určite dostanete darčeky od príbuzných a známych.
Hlavná zásada:
- kupujte vždy len bavlnené veci
- každú vec pred oblečením najprv vyperte
- nekupujte veľa malých vecí, pretože bábätko rýchlo rastie
- počiatočná veľkosť u donosených detí je 56-60
Košieľky, body, trička. Potreba je 5-7 kusov. Lepšie sú body, pretože držia plienku, rozopínajú sa dole, preto je ľahké prebaľovanie.
Dupačky. 4-6 kusov, rôznej hrúbky. Najlepšie pre prebaľovanie sú také, ktoré sa rozopínajú dole.
Bavlnený kabátik. 3-4 kusy.
Čiapka. V lete tenká, platená alebo bavlnená, v zime hrubšia. Pod zimnú pletenú čiapku dávajte vždy tenkú bavlnenú, vlnu neobliekajte priamo na telo.
Ostatné veci: ponožky, rukavičky, kombinéza
Čo potrebuje bábätko bezprostredne po príchode domov
- Postieľka. Dnes je široký výber postieľok. Prednosť dajte postieľke stabilnej, s možnosťou spustiť postrannú časť na polovicu. Sústreďte sa na mechanizmus sťahovania bočnice. Čím jednoduchší, tým lepší. Látkové mantinely nie sú nutné, neplnia okrem estetickej funkcie žiadnu inú. Dbajte na kvalitu matraca.
- Plachtička a posteľné prádlo do postieľky. Sú potrebné dve sady, aby ste mali na výmenu. Žiadne špeciálne požiadavky na kvalitu nie sú, akurát by nemalá byť s chĺpkami, mala by sa dať prať aj pri vyšších teplotách.
- Prikrývky – paplón. Väčšinou sa predáva spolu s vankúšom, ten ale nebudete potrebovať. Bábätko by malo spať na rovnej podložke. Sú stavy, kedy je potrebné zvýšenú polohu, ale tá sa nerobí vankúšom, ale rovnomerným vyvýšením celého matraca.
- Podložka na ochranu matraca. Ako podložku nepoužívajte mikrotén alebo igelit, pri pohybe vydávajú zvuky, ktoré môžu bábätko rušiť. Dajú sa kúpiť aj pracie, ktoré pohlcujú vlhkosť a dieťa sa na nich nepotí.
- Zavinovačka. Používa sa len krátku dobu, preto nie je nevyhnutné mať viacero. Ak ju budete kupovať, potom s vyberateľnou a pracou vložkou. Viac o zavinovačke v článku Starostlivosť o novorodenca.
- Deka- Larisa. Na začiatok stačí jedna, neskôr uvidíte či využijete jednu doma, jednu do kočiarika. Záleží aj od obdobia pôrodu.
- Vanička. Vyberajte vaničku vhodnú na miesto, kde budete bábätko kúpať. Okrem vaničky by v priestore na kúpanie malo byť miesto na uloženie vecí potrebných pri a po kúpaní. Nezrieknite sa tohto miesta na úkor peknej vaničky.
- Ku kúpaniu so vhodné aj žinky a osušky. Sú veľmi jemné, dobre sajú tekutinu. Vzhľadom na to, že dnes sa deti neodporúča kúpať denne, nemusíte ich mať dve, pretože od kúpania ku kúpaniu ju stihnete vyprať aj vysušiť.
- Lehátko do vaničky je dobre hlavne na začiatku. Nie je nevyhnutné ale budete sa cítiť bezpečnejšie pri prvom kúpaní.
- Detská kozmetika. Kupujte overené značky, hypoalergénne, bez parfumov. Kamilky môžu alergizovať, preto sa pre novorodencov neodporúčajú. Dávajte pozor na dátum exspirácie. Nekupujte do zásoby, nie je to nedostatkový tovar. Skladujte podľa návodu. Mydlo kupujte len detské, rovnako telové mlieko. V prvom polroku života detská kozmetika nie je nutná, vo väčšine prípadov ani žiaduca.
- Kefka na vlasy. Používa sa na učesanie vláskov po kúpaní. Vyberajte s mäkkými štetinkami.
- Vatové tyčinky. Používame ich na čistenie uší a nosa. Avšak pozor. Ucho čistíme len vonkajšiu časť. Neodporúča sa hlboké čistenie, pretože dochádza k zatlačeniu mazu do hlbších priestorov. Rovnako noštek čistíme, len ak je potrebné, nie paušálne každý deň, pretože tým môžeme dráždiť sliznicu nosa.
- Nožnice. Mali by byť s tupým koncom. Mali by slúžiť len pre bábätko. Nechty na ručičkách striháme do oblúku, na nohách rovno.
- Dojčenská fľaša a cumlík. Aj keď predpokladáte, že budete dojčiť, jeden kus je vhodné mať doma. Ak to nevyužijete hneď, zídu sa neskôr na čaj. Ale môže sa stať, že z rôznych dôvodov nebudete môcť vaše bábätko dojčiť, preto je vhodné mať aspoň jede kus doma. K tomu samozrejme je potrebné kúpiť aj kefku na čistenie fľaše.
- Cumlíky. Mnoho deti sa zaobíde bez cumlíka. Ak budete dojčiť, dieťa nepotrebuje cumlík. Ak by ste sa rozhodli kúpiť cumlík, kúpte jeden latexový a jeden silikónový.
- Teplomer. Najlepšie rýchlobežka. O meraní teploty sa dozviete viac v článku Horúčka.
- Plienky. Ak sa rozhodnete používať látkové plienky, potrebujete ich minimálne 60kusov. Poštolkové ortopedické nohavičky na široké balenie nie sjú nutné, pokiaľ vás na to neupozorní lekár. Ak sa rozhodnete pre kúpu jednorazových plienok, potom kupujte vždy podľa váhy bábätka. Aj keď budete používať jednorazové plienky, zopár látkových plienok by nemalo chýbať vo výbave bábätka. Sú dobre napr. ako hygienická podložka pri prebaľovaní u lekára, alebo na návšteve alebo v inom cudzom prostredí.
S kúpou čoho môžete chvíľku počkať
- Kočík. Aj keď ho nebudete potrebovať hneď po príchode z pôrodnice, je dobre byť rozhodnutá čo kúpiť. Na internete nájdete popis kočíkov, avšak najlepšie informácie získate od mamičiek, ktoré ten kočík používajú. Využite možnosť informovať sa ústne alebo cez internet. Nie je to malá finančná položka, preto by ste funkčnosť kočíka mali mať dobre overenú. Rozhodne nekupujte malý kočík. V polroku môže dieťa merať aj 70cm a malo by sa do neho vmestiť. Ak ho budete potrebovať aj v zime prerátajte k veľkosti dieťaťa aj oblečenie, deku a fusak. Je lepšie kupovať tmavšie farby s možnosťou prania látkových častí. Kúpte aj dáždniček alebo ochranu proti dažďu a sieťku proti hmyzu.
- Autosedačka. Nekupujte najlacnejšiu. Kupujte kvalitnú, ľahko ošetrovateľnú. Ak kupujete už použitú, predovšetkým si všímajte či nie je konštrukcia narušená. Len celistvá a nenarušená konštrukcia plní svoju úlohu.
- Prebaľovací stôl. Zdá sa, že je to zbytočnosť, ale ak máte problémy s chrbticou oceníte tento kus nábytku. Je výhodnejšie kúpiť skôr s odstrániteľnou hornou, čiže prebaľovacou časťou. Spodná časť môže slúžiť neskôr ako skrinka v detskej izbe.
- Odsávačka hlienov. Nie je potrebná bezprostredne po príchode z pôrodnice, ale rozhodne patrí do výbavičky a je len málo pravdepodobné, že sa bez nej zaobídete. Dieťa minimálne do dvoch rokov nevie dobre fúkať nos.
- Papierové podložky na prebaľovanie. Z jednej strany sú nepriepustné, kupujte podľa veľkosti. Nie sú nevyhnutné.
- Navlhčené obrúsky na prebaľovanie. Doma sa bez nich môžete zaobísť, dieťatko po každej stolici umyjete pod tečúcou vodou, tým zabezpečíte, že nezostanú na koži zvyšky stolice. Avšak pri cestovaní, alebo v cudzom prostredí sú navlhčené vreckovky dobrým pomocníkom.
- Hračky. Kupujte zdravotne bezchybné, ľahko umývateľné ak látkové, tak také, aby sa dali prať. Hračka má byť pestrofarebná, nie ostrá, nie malá aby ju dieťa nemohlo prehltnúť, nie ostrá.
- Elektronická baby-sitter. Vhodná, ak máte detskú izbu vzdialenú od ostatnej časti bytu. Pri kúpe je dôležitá vzdialenosť, na ktorú potrebujete mať zabezpečený alarm.