Starostlivosť o zuby v tehotenstve

MUDr. Monika Antošová | 7. marec 2019
Starostlivosť o zuby v tehotenstve

Je to mýtus, alebo fakt, že sa tehotnej ženy pokazia zuby?

Starostlivosť o zuby v tehotenstve

Je málo vápnika alebo nedostatočná ústna hygiena príčinou zubného kazu v tehotenstve?

Dlhodobo sa verí, že na príčine zubného kazu v tehotenstve je nedostatok vápnika, ktorý plod odoberá matke pred pôrodom, alebo v materskom mlieku po pôrode. Skutočnosť je však iná. Príčiny zubného kazu sú jednoduchšie a správnou životosprávou a ústnou hygienou sa mu v tehotenstve dá predísť.

Ako vzniká zubný kaz

Hlavnou príčinou zubného kazu je zvýšená kyslosť v dutine ústnej. Tá sa vytvára po prijme sladkých a sladkokyslých zložiek potravy. Cukor, aj keď je sladký, v dutine ústnej kvasí. Kyslé prostredie spolu s baktériami, hlavne pri nedostatočnej hygiene, vedie k narušeniu skloviny zubu a tvorbe zubného kazu.

Tehotné ženy častejšie jedia sladšie potraviny, alebo zaháňajú pocit kyslosti, ktorý je v tehotenstve častý, častejším príjmom potravy, aj keď malých dávok. Je samozrejme, že po každom prijme potravy nie je možné umývať si zuby. Takto vznikajú ideálne podmienky na vznik zubného kazu.

Ako predchádzať zubnému kazu v tehotenstve

Najdôležitejšia je ústna hygiena.

Napriek tomu, že čistenie zubov u vás vyvoláva pocit na zvracanie, čistenie má trvať 5-7 minút. Predchádza sa tak zubnému kazu a zápalu ďasien.

Na čo by ste mali dbať pri čistení zubov

  • Používajte kvalitnú zubné pasty s obsahom aminofluroidu.
  • Zubná kefka by mala byť mäkká, najlepšie extrasoft.
  • Obmedzte príjem sladkých potravín.
  • Zuby si umývajte vždy po jedle.
  • Ak nemáte možnosť čistenia, opláchnite si zuby ústnou vodou s obsahom aminofluoridu, prípadne použite žuvačku bez cukru.
  • Venujte pozornosť aj suchému dočisťovaniu a čisteniu medzizubných priestorov (dentálna niť, medzi zubné kefky).

Ako predchádzať zubnému kazu počas dojčenia

Po narodení dieťaťa existujú ďalšie rizikové faktory pre vznik zubného kazu. Žena je hlavne v prvých mesiacoch unavená, nie vždy si vyčistí zuby. Matky dojedajú, ochutnávajú detskú výživu, čo spôsobuje hromadenie sa cukrov v dutine ústnej.

Aj tu platia zásady čistenia si zubov tak ako v tehotenstve.

Preventívne prehliadky v tehotenstve

Mimo tehotenstva má každý človek v SR nárok na bezplatné preventívne zubné vyšetrenie 1x za rok. Tehotná žena má nárok na 2x za rok. Je potrebné túto možnosť využiť.

späť na začiatok