Muž a tehotenstvo

MUDr. Monika Antošová | 7. marec 2019
Muž a tehotenstvo

Dieťa nosí síce pod srdcom žena, ale muž je dôležitou súčasťou tehotenstva.

Muž a tehotenstvo

Tehotenstvo ženy je výnimočná situácia v jej živote, ale  tak ako výchova dieťaťa aj tehotenstvo sa netýka len ženy, ale aj muža. Ženy prežívajú tehotenstvo viac emocionálne, kdežto muži viac racionálne. Po prvých okamžikoch radosti, alebo šoku – podľa toho, či je tehotenstvo očakávane a vítané alebo nežiaduce, začínajú si uvedomovať svoju zodpovednosť.

Tehotný muž

Lekári a psychológovia tvrdia, že ak by mali byť tehotní muži, nezvládli by to  nielen po fyzickej stránke, ale hlavne po psychickej stránke. Nemajú toľko psychickej stability, odhodlania, ochoty trpieť tehotenské problémy ako ženy. Preto by si muži mali nesmierne vážiť to, že žena je schopná a ochotná byť tehotná.  

Dieťa patrí matke aj otcovi od počatia

Dieťatko sa vyvíja z jedinej bunky, ktorej polovica patrí matke a polovica otcovi. Dieťa sa vyvíja v tele matky, čím je žena sčasti znevýhodnená ale na druhej strane je v obrovskej výhode oproti otcovi, pretože je jej umožnené prežiť každú minútu rastu svojho dieťatka v absolútnom spojení.

Dieťatko vníma tlkot jej srdca, jej pohyb, jej radosť, ale aj trápenie. Dieťatko by nemalo mať úžitok len z matky, ale rovnako na jeho pohode by sa mal podieľať aj otec. Otec by mal prejavovať radosť z dieťatka, aj keď má chvíľami rozpačité názory na tehotenstvo, nemal by dať najavo svoju neistotu. Spoločná radosť z bábätka je nesmierne povzbudzujúca pre ženu.

Psychológovia a výskumy dokazujú, že partner najviac ovplyvňuje tehotenstvo ženy.

Čo sa očakáva od budúceho otecka

 • Ak máte nechránený intímny styk so ženou, musíte si byť vedomý, že nie vždy to dopadne bez následkov. Ak nechcete byť otcom, rozhodne používajte antikoncepciu.
 • Ak rátate do budúcna s tehotenstvom, ale príde skôr ako ste očakávali, buďte pripravení na túto situáciu. Vaša prvá reakcia na správu  o tehotenstve sa zapamätá na celý život. Preto reagujte vždy pozitívne. V každom čase sa nájde pre a proti. Ale uvedomte si, že raz to chcete zažiť a tešte sa, že sa vám to podarilo. Je množstvo párov, ktorým tento pocit nie je umožnený. Nebojte sa zodpovednosti, hravo to zvládnete, ak na to budete dvaja.
 • Niektorí muži reagujú zasa nesmierne pozitívne, sú radosťou celí bez seba. Avšak po prvotnej radosti prichádza sklamanie z reality, ak muž zistí, čo všetko je potrebné urobiť, odložiť a zabezpečiť.
 • Buďte trpezlivý k náladám partnerky. Pre ňu je niekedy tiež ťažké stotožniť sa myšlienkou tehotenstva. Trápi ju problém s prácou, čo ak o ňu príde? Trápi ju problém s výzorom – ako bude vyzerať počas tehotenstva a po pôrode, bude sa vám páčiť? Obáva sa problémov počas tehotenstva, obáva sa pôrodu. Ale najviac sa obáva toho, či bábätko bude zdravé a či sa bude schopná sa o neho adekvátne postarať. To všetko sa podieľa na nestabilite emocií.
 • Preto pamätajte na tieto veci, buďte partnerke oporou. Uisťujte ju, že sa vám páči aj s bruškom, tešte sa keď jej bruško rastie, pretože  tým rastie aj vaše bábätko.
 • V tomto období prejavujte partnerke lásku, cit a pochopenie. Odbremeňte ju od fyzickej námahy. Buďte tolerantný k jej nedostatkom, uvedomte si, že to, čo stihla niekedy za chvíľu, jej teraz môže trvať dlhšie. Dbajte na jej psychickú a fyzickú pohodu. Len pri plnej psychickej a fyzickej pohode sa vaše dieťa môže vyvíjať normálne.
 • V prípade tehotenských ťažkosti buďte chápajúci muž, či už na rôzne chute, vône alebo nálady. Reakcia ,, Čo ti zasa je, to robiš v poslednej dobe stále!“, určite nie je namieste.
 • Kúpte si knihu o tehotenstve, čítajte, čítajte a chápte.
 • Starostlivosť o ženu nemá byť prehnaná, vaša partnerka nie je chorá, len sa občas cíti ináč. Vypočutie, pohladkanie a ubezpečenie, že všetko bude v poriadku  častokrát stačí.
 • Tešte sa spolu na bábätko, počúvajte ozvy, hmatajte pohyby cez stenu bruška, nakupujte veci pre dieťatko, zariaďujte, plánujte spolu.
 • Buďte rozhodní a mužní. Len tak budete oporou pre partnerku a vaše dieťa.

späť na začiatok