Čo prospieva tehotenstvu

MUDr. Monika Antošová | 12. marec 2019
Čo prospieva tehotenstvu

Žena v očakávaní by mala byť hlavne v psychickej pohode. Čo prospieva tomuto krásnemu obdobiu?

Šport, psychická pohoda, dostatočný spánok, správne životospráva je základným predpokladom dobrého zdravia a dobrej nálady počas tehotenstva.

Šport v tehotenstve

Zdravá žena, ktorá cvičila aj pred tehotenstvom, sa nemusí vzdať svojich športových aktivít. Platia však aj tu určité obmedzenia. Nie sú vhodné športy, kde je potrebné vyvinúť tlak na brušné svaly, športy s možnosťou úrazu napríklad lyžovanie, kontaktné športy (basketbal), extrémne športy, potápanie. Ideálnym športom je turistika, primeraná gymnastika, plávanie v overených vodných zdrojoch. Viac Šport v tehotenstve.

Opaľovanie

Slnko v ranných a večerných hodinách nie je na škodu. Je potrebné sa vyhýbať prehriatiu. Pri slnení je vhodné si chrániť pokožku krémom s vysokým faktorom. Slnenie nie je vhodné hlavne pre ženy so sklonom k tvorbe pigmentových škvŕn.

Solárium sa v tehotenstve neodporúča. Viac  Opaľovanie v tehotenstve

Kyselina listová

Užívanie kyseliny listovej (Acidum folicum) počas prvých tro ch mesiacov tehotenstva a mesiac pred tehotenstvom je všeobecne uznávaný spôsob prevencie proti vrodeným vývojovým chybám u plodu. Viac Tehotenstvo a kyselina listová.

Osobná hygiena

Dbajte na osobnú hygienu. Dennodenné sprchovanie, správna očista po stolici je prevenciou proti vaginálnym infekciám. Viac Životospráva v tehotenstve

Infekcie

Chráňte sa pred infekciou. V čase chrípkových epidémii nenavštevujte hromadné podujatia - kiná, koncerty, divadlá. V prípade chorej osoby v domácnosti sa izolujte. Viac Prevencia infekcií v tehotenstve

Denný režim

Vytvorte si pravidelný denný režim a dodržujte ho. Venujte sa každý deň samá sebe, robte to, čo vám prináša radosť. Nedopusťte nudu. Dostatok spánku je dôležitý pre psychickú a fyzickú pohodu, preto neponocujte.

Každý deň si vytvorte priestor na športovú aktivitu, aspoň na dlhšiu prechádzku. Viac Životospráva v tehotenstve

Stravovanie

Nemusíte  výrazne zvýšiť príjem potravy. Je dôležité, aby ste priberali pravidelne (nie skokom). Odporúčený mesačný trend  priberania nájdete v článku  Tehotenstvo.

Jedzte veľ zeleniny, z ovocia dajte prednosť menej sladkému ovociu.

Vylúčte z jedálnička tučné jedlá, údeniny, tepelne nespracované mäsá, vajíčka a mliečne výrobky. Tepelne upravené vajíčka, mlieko, mliečne výrobky sú vhodné, zabezpečujú dostatok  bielkovín a vápnika, ktorý je dôležitý  pre vývoj kostí plodu.

Psychická pohoda

Skúste sa naladiť na dobrú náladu. Neriešte veci, ktoré nemôžete ovplyvniť. Sledujte oddýchové filmy, nie ťažké psychologické drámy. Myslite pozitívne.

Obliekajte sa pekne, nešetrite na šatách. Prispeje to k vašej dobrej nálade. Starajte sa o pleť a vlasy viac, ako inokedy.

Partnerský vzťah

Porozumenie partnera je veľmi dôležité. Ak sa dá, pracujte na partnerskom vzťahu už pred tehotenstvom. Kúpte partnerovi knihu o tehotenstve, o jeho účasti na tehotenstve. Bude to dobré hlavne pre vás. Majte aj vy trpezlivosť s partnerom, aj pre neho je to nová situácia. Riešte veci dobré aj zlé spolu. Neriešte dôležité veci, ak má partner zlú náladu, ak je vyčerpaný a unavený.

späť na začiatok