Opaľovanie v tehotenstve

MUDr. Monika Antošová | 6. marec 2019
Opaľovanie v tehotenstve

Kedy sa radšej neopaľovať a na čo si treba dávať pozor?

Opaľovanie v tehotenstve

Slnko má svoje pozitívne účinky na organizmus, zlepšuje náladu, prispieva k liečbe niektorých kožných ochorení, podporuje tvorbu vitamínu D. Napriek tomu, tehotná žena by si ho mala užívať s mierou. 

Kedy sa opaľovať  

Typické opaľovanie, ležanie na pláži na vrchole letnej sezóny, nie je pre tehotnú ženu. Pri trávení dovolenky pri mori alebo pri vodnom zdroji, je vhodný pobyt v tieni. Slnko opaľuje aj v tieni, taktiež slnečné lúče dopadajúce na kožu v tieni stačia k tvorbe vitamínu D.

To ale neznamená, že žena má chodiť so slnečníkom. V jarných mesiacoch, alebo v lete pobyt  v ranných hodinách alebo v neskorých popoludňajších hodinách nemožno zakázať. Avšak aj v tomto čase je potrebné chrániť pokožku ochranným krémom.

Kedy sa neopaľovať 

Pre tehotnú ženu platia všetky odporúčania čo sa týka slnka ako pre ostatnú populáciu. Hlavnou zásadou je nevystavovať sa slnku  v čase od 11.00 – 15.00 hod. Ak sa nedá úplne vylúčiť pobyt na slnku v tomto čase, je potrebné aby telo bolo chránené ľahkým odevom. Nekrytú časť tela je potrebné chrániť ochranným krémom s faktorom najnižším 15. 

Opaľovať by sa nemali tehotné ženy so sklonom k tvorbe pigmentových škvŕn. 

Solárium v tehotenstve

Posledné výskumy ukazujú výrazny vzostup zhubných nádorov kože od čias, keď sa začalo používať solárium.

Solárium je pomerne nová metóda a nebola urobená žiadna štúdia ohľadom vplyvu na tehotenstvo a plod.

Neexistujú žiadne odborné odporúčania alebo zákazy použivať solárium, ale práve pre nedostatok informácií ohľadom možných negatívnych účinkov na plod a tehotenstvo nie je možné ho odporúčiť.

Samoopaľovacie krémy v tehotenstve

Samoopaľovacie krémy väčšinou obsahujú látku dihydroxyacetón, ktorá sa vstrebáva cez kožu do krvi ženy. Placentou sa môže dosť až k plodu. Je to látka, ktorá môže negatívne vplývať na plod.  Preto sa tieto krémy nemajú v tehotenstve používať.

Nežiaduce účinky opaľovania v tehotenstve

  • Pigmentové škvrny v tvári

V tehotenstve je iná hormonálna situácia u ženy ako mimo tehotenstva. Práve účinkom tejto zmenenej hormonálnej situácii v súčinnosti s UV lúčmi v slnečnom žiarení môže dôjsť k tvorbe pigmentových škvŕn. Tie po pôrode môžu zmiznúť ale nemusia. Pretrvávajúce pigmentové škvrny nie sú príjemnou spomienkou na opaľovanie tehotenstve. 

  • Prehriatie

Pri dlhodobom prehriati organizmu tehotnej ženy nad 38,5°C môže dôjsť k poškodeniu mozgu plodu. Nie je ale stanovené čo je dlhodobé prehriate. Preto je vhodné na tento stav myslieť a predísť mu.

  • Dehydratácia

Tehotná žena sa viac potí, rýchlejšie dýcha. To spôsobuje vyššie straty tekutín. V teplom počasí, ak žena nezvýši dostatočne príjem tekutín, môže dôjsť k dehydratácii. Dehydratácia negatívne ovplyvňuje prietok krvi maternicou a tým aj prietok krvi k plodu. Dochádza aj k zníženej dodávke kyslíka plodu, čo ho môže

Odporúčania:

 

  • vylúčte pobyt na slnku v rizikovom čase od 11.-15.00 hod
  • používajte ochranné krémy,
  • chráňte si vlasy pred slnečným žiarením
  • počas veľkých horúčav znížte svoju fyzickú aktivitu
  • pravidelné dopĺňajte tekutiny, často v malých množstvách
  • opaľujte sa ráno alebo podvečer
  • vlasy si chráňte klobúkom
  • noste slenčné okuliare s UV filtrom  

  späť na začiatok