39. a 40. týždeň tehotenstva

39. a 40. týždeň tehotenstva
12.3.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Plod je zrelý. Priberá už len na hmotnosti.

Je to 39. až 40. týždeň od poslednej menštruácie a 37. alebo 38. týždeň od oplodnenia.

Vývoj plodu

Plod meria 50-51 cm a váži 3000-3500 g.

Plod je zrelý, už len naberá na hmotnosti. V maternici, v plodových obaloch, je asi liter plodovej vody. Plod je vnímavý, vníma pohyby tela matky, hudbu a hlasné zvuky z okolia matky.

Telesné zmeny u ženy

Plod sa posúva nižšie preto môžete cítiť úľavu pri dýchaní. Maternica dosiahla svoju vrcholnú veľkosť, ďalej sa už nezväčšuje, aj keď dieťatko ešte priberá. Naďalej je potrebné udržiavať kožu vláčnu, predchádzať striám. Tie, ktoré sa už vytvorili, časom vyblednú, drobné strie sa dokonca môžu aj stratiť.

Životospráva ženy

Tento týždeň tehotenstva je sprevádzaný strachom z pôrodu. Je potrebné si uvedomiť, že pri dobrej spolupráci s pôrodnikom počas pôrodu, to nebude až také ťažké.  Mali by ste už mať pripravené všetky veci do pôrodnice, aby ste sa vyhli stresom na poslednú chvíľu. Viac oddychujte, venujte sa tomu, čo vás nezaťaží a urobí vám dobrú náladu.

Sledujte zmeny, ktoré by mohli znamenať začínajúci pôrod. Slabé nepravidelné kontrakcie sú len prípravou na pôrod. V prípade silných kontrakcií, ktoré neustávajú, ich interval sa skracuje, alebi zaznamenáte odtok plodovej vody, je potrebné navštíviť pôrodnicu. V prípade odtoku vody s prímesou krvi, je potrebné vyhľadať lekára okamžite.

Vyšetrenia v poradni

S blížiacim sa termínom pôrodu sa počet  vyšetrení zvyšuje. Častejšie chodíte na monitor, vyšetruje sa tlak krvi, moč, počúvajú sa ozvy plodu, vyšetruje sa stav plodu ultrazvukom, v prípade prenášania aj stav plodovej vody. Lekár vás môže pozývať na vyšetrenie aj každý druhý deň.

To neznamená, že niečo nie je v poriadku. Je to len prevencia a snaha predísť oneskorenému pôrodu.