Radí dula: VYVOLANIE pôrodu liekmi? 3 dôvody, prečo sa neponáhľať

Radí dula: VYVOLANIE pôrodu liekmi? 3 dôvody, prečo sa neponáhľať
3.1.2020 v kategórii Tehotenstvo, autor Ľuba Lapšanská, dula a laktačná poradkyňa , foto: istockphoto.com

K vyvolávaniu pôrodu liekmi sa pristupuje v pôrodniciach pomerne často. Aký je názor duly a laktačnej poradkyne?

Vaša otázka:

V poslednej dobe sa u viacerých mojich známych, ktoré rodili, objavil rovnaký problém - pôrod sa nerozbehol, museli im dať tablety na vyvolávanie. Som ešte iba v prvom trimestri, ale určite by som sa tomu chcela vyhnúť. Kedy sa tieto tablety podávajú? Skutočne pomôžu, nejde to bez nich? 

Vyvolávanie pôrodu- áno alebo nie?

dula ľuba LapšanskáNa otázku odpovedá dula a laktačná poradkyňa Ľuba Lapšanská.

Dobrá odpoveď na túto  otázku by mi zrejme zabrala cca 10 strán. Skúsim teda vymenovať  aspoň tri najčastejšie problémy, ktoré vidia  odborníci z oblasti pôrodníctva. 

1. Nesprávne pochopený termín.

Normálny termín pôrodu je vypočítaný podľa poslednej menštruácie a skorigovaný ultrazvukovým vyšetrením.  Ak už máte konkrétny dátum, tak 14 dní  PRED aj 14 dní PO je normálny termín pôrodu. U nás sa, žiaľ, v niektorých pôrodniciach tesne po tomto konkrétnom dátume snažia pôrody vyvolať.

Čo je, samozrejme, v poriadku v prípadoch, keď je ohrozené zdravie mamy alebo dieťatka. Ale ak všetko prebieha bez komplikácií, nie je dôvod ponáhľať sa. Vždy máte možnosť obrátiť sa na viacerých odborníkov.

Už sa neraz stalo, že v jednej pôrodnici už-už chceli pôrod vyvolávať a v druhej počkali ešte týždeň a pôrod sa rozbehol sám. 

2. Nadmerné alebo zbytočné  užívanie magnézia počas tehotenstva. 

Pred 10 rokmi bola na jednom kongrese v Brne prednáška na túto tému. Dodnes si pamätám slová pána doktora, ktorý ohľadne magnézia robil výskum.  Magnézium uvoľňuje svalstvo maternice. Lenže počas pôrodu potrebujeme, aby maternica,  teda jej  svalstvo pracovalo. A ako má pracovať, keď je „uvoľnené“? Takže pozor na nekontrolovaný a nadmerný príjem magnézia.

3. Podmienky nevhodné na pôrod – respektíve na prirodzené spustenie toho potrebného hormonálneho koktailu k pôrodu.

Počuli ste už o prípade, kedy žena prišla do pôrodnice s rozbehnutým pôrodom a odrazu sa zastavil? Keď kladiem túto otázku ženám, všetky súhlasne prikyvujú.  Na pohodový, ľahko prebiehajúci pôrod je ideálne ticho, prítmie, pokoj,  pocit bezpečia, intimita a „vypnúť mozog“. Preto sa väčšina pôrodov rozbieha v noci, doma, v posteli... A potom sa presunieme do pôrodnice.

Ak je tam prostredie a ľudia naokolo fajn, pôrod pokračuje ďalej. Ideálne je, ak prostredie aj ľudí vopred poznáte a nejdete do neznámeho. Lebo zvýšená hladina adrenalínu pôrod jednoducho zastaví.

Náš prirodzený oxytocín (najdôležitejší hormón pre pôrod) sa prestane vyplavovať. Adrenalín a oxytocín sa nevedia vyplavovať spolu. Ako sa hovorí: buď – alebo.

Odporúčam vám preto dobrú predpôrodnú prípravu a zároveň správny výber pôrodnice!