11. týždeň tehotenstva

11. týždeň tehotenstva
11.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 11. týždeň od poslednej menštruácie a 9. týždeň od počatia.

Vývoj plodu

Plod je dlhý 5,5cm   a váži 10g

Plod má  vyvinuté všetky orgány, vylepšuje sa ich štruktúra a funkcia, mozog stále rastie, diferencuje sa na pravú a ľavú hemisféru, pribúdajú mozgové bunky, zosilňujú sa spojenia medzi mozgom a ostatnými  časťami tela.

Vytvára sa štruktúra obličiek, plod začína močiť do plodovej vody. Plod sa jasne hýbe,  otvára ústa, zíva, má fázu spánku a fázu bdenia, hýbe prstami, dotýka sa ostatných častí tela. Plod už prekonal veľmi citlivé obdobie na vznik vrodených chýb.

Napriek tomu je potrebné sa vyhýbať infekciám, pretože napríklad prekonanie ovčích kiahní alebo rubeoly aj v tomto období nie je pre plod úplne bezpečné.

V prípade podozrenia na genetické ochorenie, alebo výskyt závažného dedičného ochorenia v rodine je možné už v tomto období urobiť genetické vyšetrenie z choriových klkov. Samozrejme musí byť na to veľmi vážny dôvod. Vyšetrenie nesie so sebou riziko potratu, preto by malo byť urobené na špecializovanom pracovisku. Vyšetrenie indikuje gynekológ spolu s genetikom. Nie je to bežné vyšetrenie.

Telesné zmeny u ženy

Začína veľmi pekné obdobie tehotenstva. Nevoľnosť, únava ustúpila. Žena ani nemá pocit, že je tehotná, nebyť rastúceho bruška. Bruško ešte nie je veľké, neobmedzuje ženu v pohybe či spánku, žena sa cíti výborne, po období možného úbytku na hmotnosti začína priberať.

Vzhľadom na zväčšujúcu sa hmotnosť maternice môže žena pociťovať bolesti v krížoch, závrate pri rýchlom vstávaní. Môžu začínať kŕče v lýtkach, ktoré môžu byť aj nedostatkom horčíka. Začína sa objavovať aj zápcha, ktorá sa dá zmierniť zvýšeným príjmom vlákniny, tekutín. V prípade neriešenej zápchy sa môžu začať objavovať hemoroidy.

Normálnym javom je zvýraznený výtok z pošvy. Ak je výtok číry alebo biely nie sú prítomné iné príznaky, je to následkom hormonálnej činnosti.

Vplyvom hormonálnych zmien môže byť prítomné aj krvácanie z ďasien. Je potrebná dbať na ústnu hygienu, umývať zuby viackrát za deň. Návšteva stomatológa je vhodná. Tehotným ženám zdravotné poisťovne preplácajú preventívne stomatologické prehliadky častejšie ako ostatnej populácii.