10. týždeň tehotenstva

10. týždeň tehotenstva
10.2.2019 v kategórii Tehotenstvo po týždňoch, autor MUDr. Monika Antošová, foto: istockphoto.com

Je to 10. týždeň v od poslednej menštruácie a 8.  týždeň od počatia.

Vývoj plodu

Veľkosť plodu je približne 3cm a 3g, na konci 10. týždňa môže dosahovať až 5cm a 4,5g.
Vonkajší tvar plodu sa nemení, hlavička je stále väčšia oproti ostatnej časti tela, plod sa hýbe, žena však  ešte pohyby necíti. Veľký rozvoj sa deje v mozgu, kde sa tvoria nové nervové bunky a mozgové  štruktúry.
V tomto období sa začínajú diať aj hormonálne zmeny plodu, ktoré predtým neboli. U plodov mužského pohlavia sa začína tvoriť testosterón – mužský pohlavný hormón. Vyvíja  sa tráviaci trakt. Plod začína prehĺtať plodovú vodu, chuťové orgány sú vyvinuté tak, že začína rozlišovať chute.

Telesné zmeny u ženy

Maternica je podstatne zväčšená, dosahuje dvojnásobné rozmery ako pred tehotenstvom. Môžete mať problém s mastným vlasmi alebo kožné problémy, ktoré súvisia s produkciou istých hormónov.

Tehotenská nevoľnosť ustupuje, ale zmena nálad, precitlivenosť sa môže zvýrazňovať. Je to spojené aj s obavami jednak o priebeh tehotenstva, jednak o postavu, ktorá sa mení a spojené s neistotou, alebo bude žena vyzerať po pôrode. Avšak pri dobrej životospráve, neprejedaní sa, dostatočnom pohybe, udržiavaní váhy v medziach normy, nie sú tieto obavy bezpredmetné.

V tomto štádiu by ste už v každom prípade mali mať za sebou gynekologické vyšetrenie a je čas na prvé ultrazvukové vyšetrenie.

Životospráva

Keďže počas tohto obdobia (v podstate až do konca tretieho mesiaca gravidity) dochádza k najvýraznejším zmenám v dozrievaní vnútorných orgánov, pokúste sa zabezpečiť si pokoj a pohodu. Vyhýbajte sa infekciám (preplneným autobusom alebo hromadným akciám). Neužívajte zbytočne žiadne lieky, vaše dieťatko ich konzumuje s vami. A snažte sa zabezpečiť sebe i jemu zdravý spôsob života.