Dovolenková lekárnička

MUDr. Monika Antošová | 20. marec 2019
Dovolenková lekárnička

Napriek zdravotnému poisteniu je potrebné si na dovolenku zaobstarať najnutnejšie lieky, hlavne pri ceste do zahraničia.

U chronicky chorých detí je potrebné si zabezpečiť dostatočné množstvo liekov na celý pobyt.

Chronicky choré deti

Deti dlhodobo liečené pre rôzne ochorenia, najčastejšie alergie, cukrovka, autoimúnne ochorenie, nemôžu prerušiť liečbu.

Preto je potrebné si zabezpečiť dostatočné množstvo liekov na celé obdobie. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu, aj váš lekár môže mať dovolenku a situácia sa môže skomplikovať. Dôležité je skontrolovať dobu použiteľnosti všetkých liekov, ktoré beriete na dovolenku. Doba použiteľnosti je vyznačená na obale. Ak nie ste si istí, opýtajte sa v najbližšej lekárni.

Zvýšená teplota

Teplotu je potrebné ovplyvňovať liekmi až pri vzostupe na 38,5°C.

Vždy je potrebné mať v zásobe aspoň jedno antipyretikum napr. Paralen (čipok alebo tablety), Panadol, Brufen sirup, Ibalgin dražé.

Deťom do 15 rokov nepodávame pri teplote Acylpyrin.

Iné postupy pre zrážaní teploty nájdete v článku Horúčka.

Nádcha

Kvapky do nosa  - dostať ich bežne bez receptu (Nasivin, Vibrocil, Olynth, Otrivin a množstvo ďalších). V prípade, že vaše dieťa má sklon k hnisavému výtoku z nosa (zelený alebo žltý hlien), je vhodné mať so sebou antibiotické kvapky.

Ak cestujete lietadlom a vaše dieťa ma upchatý nos, kvpanite mu kvapky do nosa pred odletom. Viac Cestovanie lietadlom.

Kašeľ 

Je potrebné rozlišovať suchý alebo vlhký, hlienový kašeľ. Vhodné sú kvapky Stoptussin, ktoré obsahujú obidve zložky. Na suchý kašeľ je vhodný Kodynal, Tussin, na vlhký kašeľ Solmucol, Mucosolvan, Bromhexin a ďalšie.

Prehľad liečby kašľa je v článku Liečba kašľa

Bolesť hrdla

To, aký typ lieku použijete, záleží od veku. K dostaniu je spray, kloktadlo, pastilky na cmúľanie, napr. Stopangin, Tantum verde, alebo rôzne druhy pastiliek vhodné od 3 rokov.

Bolesť ucha

Predovšetkým je potrebné vysušiť uši po pobyte vo vode. Pri bolestiach uší nie je vhodné ponárenie. Ak vaše dieťa reguje bolesťami ucha pri nádche alebo pri ponáraní, zabezpečte si Burov alkohol – kvapky, ktoré dáte na štráfik obväzu a uložíte do vonkajšieho zvukovodu na 2hodiny. Opakovať to môžete 3x denne. Ak je bolesť ucha spojená s nádchou, tu je potrebné dôkladné čistenie a uvoľňovanie nosa.

Zápal očných spojoviek

Voľne dostupný je Ophtalmo- Septonex. Ak začnete zápal spojiviek liečiť ihneď pri prvých príznakov, ak zamedzíte šíreniu sa infekcie z jedného oka na druhé, ak zamedzíte treniu si oči špinavými rukami, máte možnosť zvládnuť stav týmito kvapkami. Antibiotické kvapky či masť sú iba na recept.

Vracanie

Viac ako lieky je pri vracaní dôležitý správny postup stravovania. Vylúčte tuhú stravu, prvý deň podávajte len tekutiny, nesýtenú minerálku, nesladený čaj, Kulíšek roztok v malých množstvách po lyžičkách ale často. Stravu podávajte najprv suchšie pečivo, potom pridávajte cukry, bielkoviny, nakoniec tuky. Strava má byť najprv kašovitá, poostupne sa pridáva tuhšia.

Hnačka

Pri hnačke, rovnako ako pri vracní je dôležité vylúčiť stravu a dopĺňať tekutiny. Postup pri zavadzaní stravy pri hnačke nájdete na v článku Hnačka. K liekom, ktoré sú vhodné pri hnačke, patrí Smecta, Hylak forte, probiotiká, Carbosorb (živočíšne uhlie). Dbajte na to, aby ste lieky napríklad Hylak, probiotiká dali pred podaním živočíšneho uhlia.

Z tekutín je vhodný čierny čaj (nie ovocný, nie bylinkový), nesýtená minerálka.  Vylúčiť je potrebné sladené nápoje, džúsy, tuky, mlieko, mliečne výrobky až do úpravy stolice.

Poštípanie hmyzom

Je potrebné si ozrejmiť postup pri poštípaní hmyzom. Kompletný návod nájdete v článku Alergia na bodnutie hmyzom.Lieky je potrebné si pripraviť podľa kožnej reakcie dieťaťa. Ak má vaše dieťa výraznú kožnú rekaciu s celkovými príznakmi, mal by vám váš alergológ predpísať pohotovostný balíček, ktorý obsahuje Epi-pen.

Ak vaše dieťa reaguje miernejšie, je potrebné mať so sebou Fenistil gél, Fentistil kvapky alebo Dithiaden tabletky.

Spálená koža

Na spálenú kožu je vhodný Panthenol spray. Kompletnú starostlivosť o  spálenú kožu nájdete v článku Úpal.

Nevoľnosť pri cestovaní

Lieky proti zvracaniu pri cestovaní je potrebné podať už pred cestou. Z najpoužívanejších je voľne dostupný Kinedryl alebo Medrol.

Poranenia, odreniny

Na poranenia a odreniny je potrebné mať sterilný obväz, prípravok na vyčistenie a vyplachnutie rany. Takýmto je napríklad  Septonex alebo Dettol roztok na vymývanie rán.

Herpes

Pri prudkom opálení sa u niekoho objaví herpes. Ak vaše dieťa reaguje na záťaž herpesom, je vhodné zakúpiť Herpesin krém, alebo iné voľne dostupné prípravky na herpes. Je potrebné tento krém použiť v začiatkoch, ešte len vo fáze svrbenia. Vtedy je účinok lepší.

Zaparená koža u dojčiat

Majte vždy pripravené dostatok krémov, vhodná je Jecoris pasta, zinková pasta.

Ďalšie nevyhutné veci na dovolenku 

  • Ak cestujete k moru, alebo v zime na hory, používajte opaľovacie krémy s faktorom minimálne 30 a viac. Krém s faktorom nižším ako 8 nemá význam pre ochranu detskej pokožky pred spálením. Nevystavujte deti ani sami seba slnečnému žiareniu medzi 11.00- 15.00 hodinou.
  • Dieťa má mať pokrytú hlavu - šatka, ľahká čiapka, klobúčik.
  • Dbajte na dostatočný prívod tekutín.
  • Dbajte na dodržiavanie základných hygienických zásad (umývanie rúk často a dobre, umývanie ovocia, používanie WC a pod.) 

Zoznam liekov

Nasivin(Vibrocil,Olynth), Pamycon, Ophtalmo Septonex kvapky, Burov alkohol, Mucosolvan (Bromhexin, Solmucol), Tussin, Tantum verde (spray, kloktadlo, pastilky), Paralen (Ibalgin, Nurofen), Kulíšek roztok, Smecta, Probitotiká, Fenistil gél, Fenistil kvapky, Panthenol spray, Kinedryl, Herpesin krém, Septonex (dezinfekcia rán), Jecoris pasta, obväz, náplasť, opaľovací krém, slnečné okuliare, šiltovka.

späť na začiatok