Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
15,685 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Dobry den

  , Autor: miriama81

  Chcela bz som sa opytat pisala som vam ohladom afp mam ho 84 v krvi pisali ste mi ze je v medziach normy mam strach vsade citam ze norma je v 15tt 50 ako to vlastne je mozte mi to vysvetlit dakujem...velmi pekne

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň,
  táto diskrepancia je spôsobená tým, že niektoré laboratória používajú odlišné jednotky, v ktorých daný údaj uvádzajú. Napr. AFP v kIU / l je v 15t.t. referenčná hodnota 14.4 – 48.8, ak sú jednotky uvádzané v ng / ml čo je častejšie je fyziologická hranica 16,6-96,6. Závisí teda od toho, kam lekár posiela výsledky.

Podobné otázky

 • Spinenie

  , Autor: Kuci22nika

  Dobrý deň pan doktor dnes som 6+1 tt a predchvilou som si na toaletnom papieri objavila trosku krvaveho hlien. Nic ma neboli, ani zatial nekrvacam na prvú prehliadku som objednaná na buduci tyzden v utorok. Mam veľké problémy so žalúdkom tak som dnes užila pancreolan. Mohla som tym nejako uskodit dietatku ked sa mi objavil tento krvavy hlien?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, špinenie do 16. týždňa tehotenstva najčastejšie súvisí s tvorbou cievnych prepojení medzi stenou maternice a choriónom, teda budúcou placentou. Je to pomerne časté. Užívať môžete Ascorutin 3x1 tabletku denne. V príbalovom letáku sa asi dočítate, že sa nemá používať v tehotenstve a v období dojčenia, ale to iba z dôvodu neexistujúcich bezpečnostných štúdií. Nie je kontraindikovaný v tehotenstve a jeho užitie nemá súvis so zašpinením. Odsledujte si to.

 • Krčok v tehotenstve

  , Autor: Miskapt

  Dobrý deň
  Chcela by som sa opýtať minulý týždeň v 30 tt tehotenstva som bola hospitalizovaná s tvrdnutim brucha, VB na špičku prsta, klenby plne a so skráteným krčkom 24mm, ktorý mi namerala moja gynekologička, 32mm mi namerali v ten istý deň v nemocnici. Po 4 dňoch liečby pri prepúšťaní mi namerali 30mm. Tento týždeň som šla na hospotalizaciu znova pretože sa mi vrátilo tvrdnutie brucha, pri príjmaní krčok nameraný 32mm a dnes pri prepúšťaní 43mm. Prečo sa tak tie hodnoty líšia? Spýtala som sa lekárky povedala že kľudovým režimom sa krčok môže predĺžiť. Je to pravda?

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, krčok sa predĺžiť nedá. Pri realizovaní cervikometrie - dĺžky cervikálneho kanála (DCK) pri tonizáciách maternice, keď tvrdne často brucho, tlačí hlavička na dolný segment maternice a klenby pošvy a dĺžka krčka sa tým pádom zdá kratšia. Ak je maternica v kľude a hlavička plodu netlačí na klenby, teda nedochádza k rozpínaniu dolného segmentu, sa krčok javí dlhší a je nameraná väčšia dĺžka. Niekedy je ťažké, hlavne v nižších týždňoch tehotenstva rozlíšiť, čo je ešte dolný segment a čo už kanál krčka maternice. Podstatné však je, či je prítomný funneling, teda vnútorné otváranie krčka a či je negatívny Valsalvov manéver, teda či pri zakašľani a tlaku hlavičky na krčok nedochádza k rozpínaniu dolného segmentu a otváraniu vnútornej bránky. Dodržujte odporúčaný kľudový režim, užívať môžete magnézium (napríklad MagneROT, Magne B6) v dávke až 3x2 tabletky denne. Postupujte podľa odporúčaní vyšetrujúcich lekárov, ktorí sa Vám vedia vyjadriť najobjektívnejšie.

 • Tehotenstvo a styk po potrate

  , Autor: jaja117

  Dobry den, 7.8. Som bola na kontrole po spontánnom potrate bez kyretaze - uz som bola vycestena a po 3 dnoch uz uplne bez krvácania.
  Chcem sa informovat kedy mozem zacat cvicit vo fitku (gynekolog mi povedal ze mozem hned alw nejako sa mi to nezda :/) a kedy mozeme mat normalne styl (samozrejme zatial s prezervatívom …
  O babatko sa mozeme snazit uz po prvej menstruacii?
  Posledna otazka je ze bol mi predpísaný doxyhexal 200mg na vaginozu, mozem ho uz po potrate zacat uzivat? Dakujem :))

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak už nekrvácate a nemáte žiadne ťažkosti, pohlavný styk mať môžete. Odporúčam chránený pohlavný styk. Najlepšie je počkať aspoň 2 - 3 mesiace od potratu, aby sa maternica stiahla a dostala do "menštruačného režimu" a tak sa opäť snažiť otehotnieť. Užívať môžete začať kyselinu listovú v dávke 400ug denne. Ak nepociťujete dyskomfort v pošve, vhodnejšie by bolo realizovať kontrolný výter z pošvy. Nepoznám však výsledky vyšetrení, na základe ktorých Vám bol Doxyhexal predpísaný, preto sa Vám neviem bližšie objektívne vyjadriť.

 • Spirabel 5mg v tehotenstve

  , Autor: EVAVE

  Dobrý deň, dnes mi lekár ORL predpísal Spirabel 5mg, som v 22.tyzdni. Mám opakované bolesti pri prehltaní, lekár mi konecne po vyšetrení stanovil diagnózu a predpísal mi tieto antihistaminika. Doma ma však nemilo prekvapil pribalovy letak, kde sa píše, že sa neodporúča užívať tento liek v tehotenstve. Viete mi prosím k tomu poskytnúť stanovisko? Ďakujem.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, keďže sa štúdie zamerané na testovania liekov nerealizujú na tehotných ženách, väčšina firiem sa chráni a uvádza do príbalových letákov informáciu, že ako preventívne opatrenie je vhodnejšie vyhnúť sa užívaniu počas tehotenstva. Neznamená to však, že liek má negatívny vplyv na tehotenstvo. Najzraniteľnejší je plod v I. trimestri, teda do nejakého 12. týždňa tehotenstva. Ak prínos prevažuje nad rizikom, pokračujte v užívaní.

 • Progestanelle

  , Autor: Anička47

  Dobrý deň, som po Ivf tehotná v 9 týždni. Užívam stále progesterón vaginálne 3krat denne. Od včera mám pocit bolesti pošvy na dotyk hlavne pri vklade progestenallu. Môže to byť alergia naň ? Mám aj pocit suchosti vnútri. Výtok neviem posúdiť nakoľko liek počas dňa vyteká. Myslela som si že ide o začínajúcu mykózu ale svrbenie zatiaľ nemám , urobila som aj oplach zvonku rosalginom a zvažujem použitie Canesten krému. Avšak bojím sa či to nebude skôr tá alergia. Lekár má momentálne dovolenku. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, takto sa Vám k lokálnemu a vaginálnemu nálezu neviem bližšie vyjadriť. Odsledujte si to. Je potrebné gynekologické vyšetrenie, na základe ktorého sa určí možná príčina ťažkostí a stanoví ďalší postup.