Poradňa gynekológa

Poradňa gynekológa
13,887 otázok

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Daniel Kelij , ktorý pracuje na Gynekologicko-pôrodníckej klinike Nemocnice AGEL Košice-Šaca

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa gynekológa
 • Zápal krčka maternice

  , Autor: Katana26

  Dobrý deň.Už asi tretí rok po sebe mi z cytológie vychádza výsledok zápal krčka maternice.Nikdy mi na ten zápal žiadne lieky nedávali,že je to bežný zápal.Teraz mám už novú lekárku od minulého roka.Aj pri nej keď mi urobila cytológiu vyšlo to isté.Pýtala som sa jej na LBC metódu cytológie,že ona ju nerobí.Môžu sa pri obyčajnej cytológii keď už mám zápal skresliť výsledky ? Prečo mám potom ten zápal v krčku ? Dnes som si bola po výsledok ,nakoľko ma sestrička odhovárala ,že je to zbytočné,že je to bežný zápal.Lekárka mi sama od seba urobila výter z krčka K+C .Môj popis ktorý mi dali ,výsledok z cytológie : Subj.:
  Vhodný na interpretáciu
  - endocervikálna komponenta / komponenta transformačnej zóny prítomná
  - náter čiastočne prekrytý krvou,hlienom a leukocytmi (stredný/výrazný zápal). Môžete mi vysvetliť čo to znamená ? Keď mi vyjdu výsledky K+C že je všetko v poriadku tak čo s tým zápalom ? Malo by sa to nejako liečiť ? Nechápem že som nikdy zápal nemala na cytológii až teraz posledné tri roky. V novembri min.roku mi bola robená aj laparoskopia kde som mala vybočenú maternicu do ľavej strany a slabú priechodnosť ľavého vaječníka. Hocikedy ma pobolieva v podbrušku a aj ten výtok je taký všelijaký a to niekedy je fajn a inokedy dožlta alebo zelena. Skúste mi nejako poradiť,nakoľko ma to už nebaví a nechcem aby sa niečo zanedbalo,či si mám zmeniť lekárku a nájsť odborníka,ktorý sa takýmto veciam venuje a nepošle vás domov s tým že je to bežný zápal.Ďakujem za každú radu.S pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, spomínaná interpretácia výsledkov mi veľa o prípadných cytologických zmenách nehovorí. Nemýľte si však výter na cytológiu a výter na kultiváciu (K+C), sú to úplne rozdielne vyšetrenia. Ak je prítomná vaginálna infekcia, nemá zmysel robiť vyšetrenie cytológie, pretože aj tak výjdu skreslené výsledky a výter na cytológiu sa realizuje až po výtere na K+C a liečbe podľa výsledku. Ak je prítomný zápal alebo nejaká forma výtoku a výsledky z K+C prídu negatívne, exituje aj liečba empirická, teda skusmo, vaginálne výplachy, rôzne antimykotiká. Pri žltozelenom výtoku si však myslím, že výsledky z K+C prídu jednoznačné a nasadí sa potrebná liečba. Vo všeobecnosti odporúčam vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, užívanie vaginálnych probiotík.

Podobné otázky

 • Opakované zapaly

  , Autor: Marianna12

  Dobrý deň chcela by som sa vás opýtať rok aj pol sa mi opakujú baktérie Ecoli, Klebsiella a Enterocus fecalis. Môj gynekológ mi na to dáva každý mesiac antibiotické čipky a niekedy aj tablety som už z toho zúfalá a veľmi ma to trápi môj intímny život je na bode mrazu:(Moj predošlý gynekológ mi nikdy za rok aj pol neporadil probiotické čipky sama si všetko vyhľadávam ale už je asi neskoro mám Chronický zápal krčka maternice s MR vyšetrenia . Prosím vás čo mám robiť? Dá sa to ešte napraviť probiotickými čipkami alebo výplachom Rosalgin?Už nechcem brať antibiotiká ani mi to už nezaberá nič. Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, dôležitá je citlivosť antibiotík vyklutivovaných baktérií. Opakovaným užívaním antibiotík sa len prehlbuje bakteriálna vaginóza. Ak sa jedná o chronické ťažkosti a aj napriek opakovaným preliečovaniam sa infekcia vracia alebo pretrváva, je vhodnejšie skúsiť dlhodobejšiu kúru vaginálnymi probiotikami. Existujú aj preparáty obsahujúce kombináciu probiotík a hormónov na úpravu vaginálneho epitelu (Gynoflor), ktoré môžete užívať aj dlhodobejšie v udržiavacej dávke. Vaginálne výplachy si realizovať môžete, hlavne pred aplikáciou probiotík, nie však často, pretože si môžete sama zaviesť infekciu do pošvy.

 • Bakterie v pošve

  , Autor:

  Dobrý deň, pán doktor.Som v začiatku menopauzy potvrdenej horm. profilom, vynechavanim cyklu. Stavalo sa, že tak na 2 deň po pohlavnom styku sa u mňa objavilo niekedy špinenie , aby sa vylučil zapal krčka maternice..Na zaklade toho mi bol urobený vyter, kde sa našla bakteria Enetecoccus faecalis , lactobacilus vaginalis.. V minulosti som mala oslabenu imunitu, chybanie NK buniek, a prejavovalo sa to alergiou na vaginalne tablety, veľmi veľke palenie, opuch, bolesť až tak, že bol podany Hydrocortizon, tak lekar zvolil liečbu Medoclavom podľa citlivosti. Asi na 4 deň uživania sa u m/ňa objavilo palenie v oblasti pošvy a bolesť podbruška. Na kontrolnom vytere po liečbe mi nakultivovali Emterococcus faecalid, E coli, Kvasinky a Gardnerellu vaginalis. Je to ešte horšie, ako pred liečbou. Teraz mi bol nasadeny Polygynax. Hygiena je u mňa na prvom mieste, použivam intimny gel s koloidnym striebrom, aby sa zabranilo infekciam. Už som z toho nešťastna.Da sa pan doktor tych bakterii zbaviť použivanim Polygynaxu? Bolo by dobre nasadiť po liečbe Lactoffel na obnovu mikroflory? Može za to aj stres, nastupila som do novej prace.Ďakujem Vam za vzacne rady a prajem pekný deň.

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, áno, po liečbe je vhodné užívanie vaginálnych probiotík na obnovu vaginálnej mikroflóry. Vaginálne probiotiká môžete užívať v pravidelných intervaloch, každé dva tri mesiace.

 • Problém

  , Autor: Katana26

  Dobrý deň.Prednedávnom som vám písala o mojom probléme,ktorý mám už dlho .Po preventívnej prehliadke mi bol zistený stredný až vysoký zápal krčka maternice.Kontrolne mi odobrali ster na K+C a na zaklade toho ze urcia liecbu.Pisali ste mi,ze ked mam zly vytok ze je dozlta a niekedy aj do zelena,ze urcite by malo nieco vyjst.Dnes som volala o vysledok,je negativny.A ked som sa opytala ze co s tym strednym az vysokym zapalom tak mi povedala ze je to len bezny zapal a dalej uz nic .Co si myslite o tom vy ? Mal by sa ten zapal ktory mi uz 3 roky po sebe po preventivnej prehliadke vychadza liecit ? Pretoze ja z toho dobry pocit nemam a ten vytok mi vadi.Nieje den zeby som intimku nenosila.Dakujem za vasu radu.S pozdravom

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, ak vyšiel negatívny výsledok z kultivácie z pošvy, užívajte vaginálne probiotiká večer pred spaním, realizujte si vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom. Ak sa bavíme o cytologických výsledkoch, pri CIN 1 a CIN 2 alebo teda LSIL je odporúčané sledovanie a kontrola cytológie o 6 mesiacov až rok. Ak sú ale výsledky cytológie CIN 3 alebo CIN 4, je nutná bioptizácia vo forme konizácie. Vhodné by bolo aj očkovanie proti HPV. Keďže nepoznám presnú interpretáciu výsledkov, neviem sa Vám bližšie vyjadriť. Pri ťažkostiach alebo nejasnostiach navštívte Vášho obvodného gynekológa.

 • Kultivacne vyšetrenie

  , Autor: mery-3

  Dobrý den, chcem sa spytat, keďže by som si chcela byť na istom, bola som v osobnom kontakte(nie však pohlavnom, ani inak prenosom,ale predsa len) s osobou pozitívnou na pohl. chorobu, z tohto dôvodu som si dala urobit testy u gynekológ. Na pink.choroby mi krvné testy vyšli negativne, čo ma samozrejme potesilo, ale vyter z posvy, kultivacia vysla nasledovne:
  Mikroskopia- priamy preparát: epitelie pozit + ,
  Gram labilne paličky. .pozit + ,
  Leukocyty- PMN ojedinelé ,
  G+koky ojedinelé. ,
  Lactobacillus....nepritomne ,
  Aerobna kultivacia: alfahemolyticke streptokoky ,
  Ojedinelé streptococcus agalactiae...
  Kultivacia na kvetinky: negatívny ,
  Laktobacily: negatívny
  Recept : Doxybene 2×2 tabletky dve balenia
  Dalacin C vaginalny krém jedno balenie

  Záver: cervicitis chronica, vaginosis bacterilalis
  Poprosila by som, keďže mám obrovský stud v sebe a obavu z choroby, keby ste mi vysvetlili a poradili, o akú chorobu sa jedná a ci vôbec stačia tie tabletky a krém .

  Dakujem za odpoveď
  Mery 40r. BA

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, môžete byť úplne kľudná. Lekár Vám predpísal antibiotiká na chronický zápal krčka maternice a vaginózu, tzn. že sa Vám v pošve premnožili baktérie, ktoré sa vyskytujú v pošve pomerne často ale pri premnožení môžu spôsobovať ťažkosti. Odporúčal by som aj užívanie vaginálnych probiotík a aplikáciu vaginálneho výplachu napríklad Cloginu. Užívajte predpísané lieky a v prípade nejasností alebo ťažkosti sa nemusíte obávať a kontaktujte Vášho obvodného gynekológa.

 • Dlhodobý problém

  , Autor: Katana26

  Dobrý deň.Dňa 16.07. som vám písala o mojom probléme kde od Decembra 2017 mám zápal v krčku maternice.Predchádzajúca gynekologička mi ho vôbec neliečila,žiadne antibiotiká proste nič,akurát Duphaston na úpravu menštruačného cyklu mi dala.To som vám tiež spomínala.Teraz od apríla 2018 mám už novú gynekologičku kde mi robila rôzne vyšetrenia ako cytologiu,výter z pošvy,odobrala krv.Výsledok z cytologie vám viem napísať iba že zapal v krčku maternice(čiže ešte od predchádzajucej lekarky).Výsledky z výteru boli tiež v norme,hormony v norme,krv v poriadku.Takže žltý výtok a zápal v krčku mám od decembra.Teraz som bola odoslaná na špeciálny 3D ultrazvuk (to ma odoslala už moja terajšia gynekol.) a výsledok bol : RVF uteri s výraznou dislokáciou smerom doľava a čiastočnou fixáciou ľavého ovária.Takže o mesiac idem na Laparoskopiu kde budem vedieť viac.Myslíte si že k tej laparoskopii nemuselo ani dôjť kebyže ten zápal bol už od decembra liečený ? Pretože žiadne lieky mi naň nedávali a je august.Chcela by som vedieť váš úprimný názor na danú vec,že keby sa liečil ten zápal včas,tak by moja maternica nebola v takom stave v akom je?Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Daniel Kelij

  Dobrý deň, RVF značí postavenie maternice, niekde sa dočítate, že to znamená, že je maternica otočená dozadu alebo opačne, pritom je to fyziologický, normálny nález postavenia maternice, hoci menej častý, ale to je asi také, ako keby ľavákov bolo potrebné automaticky operovať. To, že je vaječník fixovaný a zrejme to spôsobilo dislokáciu pravdepodobne súvisí s prebehnutým zápalom vaječníka. Nevidel som výsledky a zatiaľ máte len USG nález, závisí od výsledku laparoskopie. Ultrazvuk je super vec, ale laparoskopia v tomto prípade odhalí viac. Zápal krčka maternice s týmto stavom nemusí vôbec súvisieť a mohlo to mať vplyv na prebehnutý zápal. Na to Vám neodpovie jednoznačne nikto.