• Zápal krčka maternice

    , Autor: Katana26

    Dobrý deň.Už asi tretí rok po sebe mi z cytológie vychádza výsledok zápal krčka maternice.Nikdy mi na ten zápal žiadne lieky nedávali,že je to bežný zápal.Teraz mám už novú lekárku od minulého roka.Aj pri nej keď mi urobila cytológiu vyšlo to isté.Pýtala som sa jej na LBC metódu cytológie,že ona ju nerobí.Môžu sa pri obyčajnej cytológii keď už mám zápal skresliť výsledky ? Prečo mám potom ten zápal v krčku ? Dnes som si bola po výsledok ,nakoľko ma sestrička odhovárala ,že je to zbytočné,že je to bežný zápal.Lekárka mi sama od seba urobila výter z krčka K+C .Môj popis ktorý mi dali ,výsledok z cytológie : Subj.:
    Vhodný na interpretáciu
    - endocervikálna komponenta / komponenta transformačnej zóny prítomná
    - náter čiastočne prekrytý krvou,hlienom a leukocytmi (stredný/výrazný zápal). Môžete mi vysvetliť čo to znamená ? Keď mi vyjdu výsledky K+C že je všetko v poriadku tak čo s tým zápalom ? Malo by sa to nejako liečiť ? Nechápem že som nikdy zápal nemala na cytológii až teraz posledné tri roky. V novembri min.roku mi bola robená aj laparoskopia kde som mala vybočenú maternicu do ľavej strany a slabú priechodnosť ľavého vaječníka. Hocikedy ma pobolieva v podbrušku a aj ten výtok je taký všelijaký a to niekedy je fajn a inokedy dožlta alebo zelena. Skúste mi nejako poradiť,nakoľko ma to už nebaví a nechcem aby sa niečo zanedbalo,či si mám zmeniť lekárku a nájsť odborníka,ktorý sa takýmto veciam venuje a nepošle vás domov s tým že je to bežný zápal.Ďakujem za každú radu.S pozdravom

    Dobrý deň, spomínaná interpretácia výsledkov mi veľa o prípadných cytologických zmenách nehovorí. Nemýľte si však výter na cytológiu a výter na kultiváciu (K+C), sú to úplne rozdielne vyšetrenia. Ak je prítomná vaginálna infekcia, nemá zmysel robiť vyšetrenie cytológie, pretože aj tak výjdu skreslené výsledky a výter na cytológiu sa realizuje až po výtere na K+C a liečbe podľa výsledku. Ak je prítomný zápal alebo nejaká forma výtoku a výsledky z K+C prídu negatívne, exituje aj liečba empirická, teda skusmo, vaginálne výplachy, rôzne antimykotiká. Pri žltozelenom výtoku si však myslím, že výsledky z K+C prídu jednoznačné a nasadí sa potrebná liečba. Vo všeobecnosti odporúčam vaginálne výplachy Cloginom alebo Rosalginom, užívanie vaginálnych probiotík.