Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
189 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Chodidla po tehotenstve

  , Autor: Asti

  Dobry den. Som po dvoch detoch, druhe tehotenstvo bolo tazke - dysfunkcia lonovej spony, bolesti chrbta, 20kg navyse, babatko bolo velike nakoniec. Teraz je to 7 mesiacov po druhom porode sekciou a ja mam stale hrozne velke chodidla. Vidim to aj na topankach, musela som uplne vymenit botnik. Su aj dlhsie aj sirsie, na vonkajsich stranach je to najviditelnejsie a tam aj citim najsilnejsiu bolest. Bola som nedavno 3dni hospitalizova a a vtedy sa mi zdalo, zd nohy sa mi trosku zmensili a prakticky vobec neboleli. Ako som ale stale na nohach tak ta bolest je dost vyrazna. Mate nejaky tip, ako noham ulavit a precovlastne su v takom stave? Vdaka.

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň.

  Naše chodidlá nosia váhu celého nášho tela. A keďže počas tehotenstva bola zrazu váha o 20 kg väčšia tak chodidlá dostali riadne zabrať. Naviac počas tehotenstva vplyvom hormonálnych zmien dochádza k povoľovaniu väzov, aby sa postupne panva pripravila na pôrod. Ale bohužiaľ sa to deje celkovo na celom tele. V dôsledku týchto zmien u Vás nastalo to, že priečna a pozdĺžna klenba chodidiel povolili, čo sa vám javí ako väčšie a širšie chodidlo. Klenby majú okrem iného aj funkciu tlmenia nárazov pri chôdzi. A keďže klenby spadli a nespĺňajú svoju funkciu tak sú chodidlá preťažované a bolia. Neskôr môžu bolieť aj kolená a bedrové kĺby, chrbtica atď. Preto keď ste 3 dni ležali v nemocnici Vás nohy neboleli lebo neboli zaťažované chôdzou.
  Doma si môžete pomôcť tak, že budete nosiť papuče s podporou klenby. Určite nechodiť naboso. Aj na von je potrebné vybrať vhodnú obuv. V rámci fyzioterapie Vám odporúčam individuálne cvičenie s fyzioterapeutom - nielen na chodidlá, ale celkovo na celú postúru, ktorá dostala zabrať tehotenstvami a pôrodom. Ak problémy budú pretrvávať je potrebné navštíviť ortopéda, aby Vám predpísal ortopedické vložky.