Poradňa fyzioterapeuta

Poradňa fyzioterapeuta
130 otázok

Na vaše otázky odpovedá Mgr. Lucia Madejska.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Poradňa fyzioterapeuta
 • Diastíáza

  , Autor: victoriaq

  Dobrý deň. Som vyše 4 mesiace po pôrode sekciou. Je to môj druhý pôrod - prvý bol pred 6 rokmi spontánny. Pri oboch deťoch som mala výrazne veľké brucho, všetko mi to tlačilo dopredu najmä v okolí pupka. Po prvom tehotenstve keď som mala 25 sa mi to vrátilo do normálu, momentálne ma však trápi diastzáza. Nevyzerá byť veľká - tak na 1-2 prsty, ale robí sa mi "strieška" a brucho je stále dosť vypuklé aj napriek tomu, že vážim takmer ako pred otehotnením. Snažila som sa cvičiť aj podľa internetu, ale zatiaľ nevidím nejaký extra efekt. viem, že to takto online nevyriešime a plánujem navšetíviť terapeuta aj osobne, skôr som sa chcela ale opýtať, či máte skúsenosť, aby diastáza robila problémy s trávením. Totiž od sekcie ma trápi nafukovanie viac menej bez ohľadu na to čo zjem. Mám ísť aj na alergológiu nech ma pre istotu ešte otestujú, ale mám pocit že to môže mať súvis aj s oslabenou brušnou stenou. Minule som nešťastne skúsila cvik na brucho a takmer týždeň som mala hnačku. Myslíte, že je to možné? Ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: Mgr. Lucia Madejska

  Dobrý deň,
  Diastáza svalov a fascií brucha má výrazný dopad hlavne na stabilitu chrbtice. Pri diastáze je však uvolnený hlboký brušný sval (musculus transversus abdominis) a tým pádom brušná stena nie je opora pre vnútorné orgány v brušnej dutine a preto sa často vyskytujú problémy s trávením a peristaltikou čriev.
  Diastáza svalov brucha je počas tehotenstva prirodzený fyziologický dej. Ako maternica rastie, tak sa pravá a ľavá časť priameho brušného svalu rozostúpi a vytvorí sa medzi nimi medzera. Je to preto, aby sa v brušnej dutine vytvoril priestor pre dieťa. Po pôrode by sa malo brucho vrátiť do pôvodného stavu. Ak je však väzivo medzi týmito dvoma pruhmi svalu oslabené alebo málo elastické, tak to nedokáže. Je to nežiadúci stav, ktorý je potrebné riešiť.
  U žien, ktoré rodili sekciou môže byť diastáza dôsledkom rezu alebo žiadnej popôrodnej rehabilitácie. Včasná rehabilitácia vie dopomôcť k rýchlejšej rekonvalescencii a k náprave distenzie steny brucha.
  Je potrebné vyšetriť brušnú stenu nielen pohmatom, ale aj pomocou metódy USG, kde lekár posúdi rozsah a vie následne posúdiť či sa stav dá upraviť špeciálnym cvičením, alebo je nutná operačná liečba.