ovocie
, Autor: Registrovaný používateľDobrý deň. Môže 9-mesačné dieťa jesť maliny, melóny, ríbezle a čerešne? A ak nie je dojčené, môže smotanové ovocné jogurty, a ak áno, tak od koľkých mesiacov? Ďakujem
Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.
Poradna uzavretá.
Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu.
Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.
Dobrý deň. Môže 9-mesačné dieťa jesť maliny, melóny, ríbezle a čerešne? A ak nie je dojčené, môže smotanové ovocné jogurty, a ak áno, tak od koľkých mesiacov? Ďakujem
Jgurty biele, smotanové aj nie smotanové, s probiotickou florou od deviateho mesiaca, do roka neodporúčam ovocné, radšej pridať čerstvé ovocie. Červené ovocie až na konci prvého roka veku a vzhľadom na to, že je zima, tak je to iste len dovezené ovocie, považovala by som ho teraz za exotické a do roka ho nedávala.
Dobry den, prosim vas ako by mal vyzerat jedalnicek 3 roceho dietata? Aj s mnozstvom, ktore by malo zjest? Rano este pije mliecko, chce tak okolo 150l, o hodinku na to ma ranajky, 20g vlociek, trosku ovocia, oriesky s mliekom alebo prazenicu s chlebikom z 2 vajec alebo krajec chlebika so zeleninou. Po ranajkach jogurt alebo ovocie. Obed polievka a hlavne jedlo rozne. Poobede si pyta este ovocie alebo jogurt a vecera chlebik s lucinou a zelenina. Pred spanim ma este 150ml mlieka. Chcem sa opytat je dobre dat dietatu este poobede ovocie/jogurt? Alebo cim to nahradit? Zaujimaju ma hlavne mnozstva ake by malo dieta zjest za cely den, lebo nase je toho asi dost vela. Dakujem
Množstvo si dieťa určuje samo, netreba ho nútiť do jedla. bežná porcia je cca 250 ml kaše, ako dávate 150 ml mlieka, Po raňajkách už nepotrebuje jogurt, ak ho nemá na raňajky, dopoludnia len ovocie. Obed ako dostáva a po obednom spánku jogurt, puding ovocie čo si praje. Večera ako udávate, večerné mliečko je tiež v poriadku. Mal by mať 200 až 250 gramov mäsa týždenne, teda 5x 50 gramov.
Dobrý deň pani doktorka,
nedávno som tu podal príspevok o výživových odporúčaniach ÚVZ a WHO pre dojčatá, ktoré zverejnili ani nie pred rokom. Poprosil som Vás o ich zhodnotenie a aplikáciu. Označili ste príspevok za zbytočný a mňa, že robím z výživy modlu. Ostal som veľmi zaskočený, ale došlo mi viacero podporných mailov od rodičov o tom, že mám skúsiť konkrétnejšie alebo potom u odborníka na výživu.
Takže poprosím Vás ak môžem ešte odpoveď na jadro mojej otázky a to, že DOTERAJŠIE dávkovanie bielkovín výrazne PREKRAČUJE AKTUÁLNE odporúčania.
Spomenuli ste odporúčanie na 30-50 g mäsa denne pre vek do 12 mesiacov. Ak vezmeme 50g, vek 12 mesiacov a pridám akúkoľvek obilninu (či ovos, špaldu, jačmeň) v odporúčanom množstve 30g na porciu, tak prídem k záveru, že bielkoviny sú cca na 200% hodnote oproti odporúčaniu ÚVZ/WHO. Zvýšili sa tým samozrejme aj kalórie nad odporúčanie, takže druhý krok by mohol byť len znížiť obilniny a tuky pod odporúčanie, takže obmedzovať vývoj mikrobiómu a nervovej sústavy.
Úplne zjednodušene povedané - jediné potraviny, ktoré mi zapadajú do aktuálneho odporúčania ÚVZ/OVD pre deti tohto veku sú obilniny, zelenina, ovocie a rastlinné oleje. A samozrejme MM/UM.
Môj príspevok ste vnímali ako útok voči Vaším skúsenostiam, ale vôbec tak nebol podaný. Je známe, že odporúčania ÚVZ/WHO sa vyvíjajú a za posledných 10 rokov (čo vychádzajú nové štúdie k črevnému mikrobiómu takmer týždenne) je vidieť trend znižovania odporúčaných dávok bielkovín a hlavne obmedzovanie živočíšných bielkovín na minimum, lebo tie obmedzujú črevný mikrobióm. Je to záver úplne odlišný tomu aký som videl pred 20 rokmi a úplne rozumiem Vášmu odporúčaniu, ktoré je postavené na doterajších skúsenostiach a záveroch.
Pýtam sa ale na zhodnotenie aktuálnych záverov. Aké kritéria ÚVZ/WHO podĺa Vás nezohľadnili oproti tomu čo ste zohľadnili Vy? Aká je výživová výhoda toho uprednostniť v kalorickom profile bielkoviny na úkor sacharidov a tukov pre deti tohoto veku? V čom spočíva rozdiel medzi vplyvom živočíšnych bielkovín na črevný mikrobióm dieťaťa a ich negatívnym vplyvom na mikrobióm dospelého?
Dietológia je veda a riadim sa jej závermi roky. Cítim sa zdravotne oveľa lepšie ako keď som to nesledoval a to isté chcem dopriať mojej dcérke, lebo mi na nej veľmi záleží. Už na sebe som zistil, že je obrovský rozdiel medzi "prospievať/nemať problémy" a "prospievať výborne". Veľmi prosím preto neoznačiť aj túto otázku za zbytočnú. Ďakujem.
Ludenberg
Obráťte sa na odborníka pre výživu alebo gastroenterológa, ktorý sa konkrétne týmto problémom zaoberá.
Ja sa riadim dostupnou, novou literatúrou , seminármi, skúsenosťami a nevidím žiadne prehrešky voči zdravej výžive v tom, ako radím rodičom postupovať pri zavádzaní príkrmov.
Dobrý deň, moja dcérka 8.októbra oslávila prvé narodeniny. Chcem sa opýtať na Váš názor ohľadom pitia UM v noci. Od narodenia bola dcerka dojčená no po polroku sme kvôli kovidu museli prejšt na umelé mlieko. Dodnes si v noci žiada porciu, keď jej dám čaj prípadne vodu odmietne a sama si slovne pýta mliečko. Vypije 130ml a spí do rána. Večierku máme 19:30 a budí sa medzi 6:15 až 07:00 ráno.Ráno jej pripravujem striedavo kašu, prípadne dostane 130ml až 150 ml mlieka a pečivo s maslom a pod. Doobeda jogurt alebo ovocie, zeleninu. Obed má polievku a druhé jedlo vždy doma pripravené a vždy to obmieňame. Olovrant dostáva podľa desiaty, ak nemala ovocie tak to alebo jogurt, domáci muffin, bábovku občas. Večer pripravujem kašu keďže z toho je najviac sýta a pred spaním 150ml mlieka. Dcérka je veľký jedák, zje väčšinou všetko, iba trochu vymýšľa pri surovej zelenine. Celý deň je ale v pohybe, od 10m chodí bez problémov. Má 75cm a 10,3kg. Je to v poriadku? Aj s nočným mliekom?
Hmotnosť aj jedálníčke je v poriadku. Určite sú obmedzenia: do troch rokov žiadne údeniny / ani detská šunka detské párky!/, nič z nepasterizovaného mlieka, žiadna bryndza, kozie mlieko,kozie syry a podobne. Žiadne konzervy typu paštika a podobne. Do dvoch rokov nedávať tavené syry. Do šiestich rokov, ideálne do desiatich žiadne huby.
Mlieko by už v noci nemala piť. Mlieko včítane syrov, mliečnej kaše, mlieka v strave by nemalo presiahnuť 350 maximálne 500 ml denne! V noci jej dajte vodu, dve tri noci bude uplakaná a potom sa prestane budiť. Povedzte jej, že v noci kravičky mliečko nedávajú......
Dobrý deň, pani doktorka. Prosím Vás, môžem dávať dcérke ovocný príkrm až poobede? Prípadne len pridať ovicie do večernej kaše? Mala 6 mesiacov a nijakovsky nám to s tým ovocím doobeda nevychádza. Cez deň máva dosť nepravidelné spanie. Momentalne vstáva okolo 8 hodine (minulý týždeň vstavala o 7, predtým tiež o 8 a tak...) Mliečko dostane asi po polhodine ako vstane (hneď po prebudení mi vypije veľmi málo). Bdelá vydrží byť tak 2 hodiny. Doobeda spinka 1 - 1,5 hod. Zobudí sa teda niekedy okolo 11-11:30. To mi už príde na ovocie neskoro. Radšej by som jej dala obed. Keď ráno vstávala o 7, ovocný príkrm som jej dávala o 11. Potom o 13tej bola už unavená a obed mi nechcela, len mliečko. Tak sme "obedovali až po spánku" okolo 15tej, čo mi príde strašne neskoro. Dnes som jej skusila dať ovocie pred doobednym spánkom, ale tiež bola unavená a asi ani nie hladná, tak zjedla pár lyžičiek.. . Ďakujem
To samozrejme závisí od režimu. Pravdaže môžete jej dať ovocie aj odpoludnia, po spánku. Ale ak dopoludnia nie je veľmi hladná, okolo jedenástej už má dopoludňajší spánok, nie je problém jej vtedy dať desiatu: ovocie a obed až po spánku, aj keď je to trocha neskôr. Moja skúsenosť je, že ak je dieťa unavené, nepapá dobre a s chuťou. Vyspaté dieťa sa napapá lepšie.
Dobry den, vacsina rodicov sa bori s tym, ze ich deticky nepapaju, co ak ale dieta ma velky apetit? Syncek vzdy rad papal od malinka. Teraz ma 22mesiacov. Od narodenia sa ho snazime stravovat zdravo, ma velmi rad ovocie, obed spapa. Niekedy aj necha, ale ak mu nieco chuti, nema mieru. Niekedy si nie som ista, ci je naozaj taky hladny, alebo maskrtny. Lebo ked si predstavim, co vsetko spapal, mam pocit, ze by mu to malo stacit, ale velmi casto chodi, ze je hladny. Nieco zje a po chvili si pyta nieco znova. Najcastejsie sa to tyka ovocia. Priam miluje banany a hrozno. Jedlo mame poodkladane tak, aby nan nevidel. Keby ma spristupnene vsetko ovocie, tak misu ovocia zje na jeden sup. Spapa banan a pyta si dalsi, nedame mu, ale potom po chvili pride zas nieco pytat. Ked sme niekde na navsteve, ine deti si zobnu a idu sa hrat. Nas je pri miskach, kym nezje. A vrhne sa na to, ako keby nikdy nejedol. Stari rodicia mu vynukuju, ked tak dobre papa, co ma aj hneva, ze ked on nevie, kedy staci, tak oni by to aspon mohli vediet. Je plnohodnotne ranajky, obed, veceru, pred spanim mlieko, v noci uz nepapa. Od jeho mala pocuvam, ake velke babatko, ako rastie, cim ho to krmime, pritom si ozaj davam zalezat, spapa aj varenu zeleninu, nema s nicim problem. Preto ma to tak aj trapi a mozno mam vacsiu potrebu mu kontrolovat stravu, kedze to nonstop pocuvam. Ja mu doprajem, kolkokrat aj place, co vravi, ze je hladny (tu som vsak na vazkach, ci naozaj, alebo si to tak vynucuje), len mam obavy, aby nemal problemy, alebo aby sa mu druhy nesmiali. Na druhej strane vobec nie je lenivy, práve naopak, je velmi pohyblivy, pohybovo zdatny, stale v pohybe. Neviem, ci je to v poriadku a dopriat a spristupnit mu trebars to ovocie kolko chce, alebo ho radsej tlmit a vysvetlovat, ze ho takto bude boliet brusko. Vcera na navsteve napr.donielsi sme misku hrozna, zjedol ju on a este aj dalsiu misk, co bola na stole s ovocim. Sladkosti ani nic take mu nedavame. Ale samozrejme, keby ma pristup, zje. Moja mamina hovori, ze ja som bola tiez taka, a sama si to pamatam, ze vzdy od starych rodicov som odchadzala s bolavym bruchom, co som sa nesla dojest. Takze asi to ma po mne. Ukludnilo sa mi to az v puberte. Mam to aj u neho tak ocakavat? S manzelom sme normalnej vysky a vahy. Maly ma teda 22m a 15kg, ale je aj vysoky ma 90cm, mozno uz aj viac. Celkovo ma mohutnu a siroku stavbu tela, nikdy nemal nejake faldiky, brusko ma. Nechcem mu ublizit, kolkokrat sa na mna hneva, ze mu nedam jest. Mozno to tak vyzera, ale ozaj mam potom obavy, aby ho brusko nebolelo a aby sa neprejedal. Co s tym? Kedy je to este v poriadku a kedy uz nie? Regulovat mu to? Alebo to nechat tak? Dakujem za odpoved
Keďže má normálnu hmotnosť vzťahom k výške, tak správne príjem strav mierne regulujete ale samozrejme nemá byť hladný. Keď nembude mať tzv. prázdne kalórie - chrumky, keksy a podobne- tak je výživa aj možstvo stravy v poriadku. AK by veľmi priberal je potrebné špecializované vyšetrenie u endokrinologa alebo na genetike.
Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: