Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • očkovanie

    , Autor: majka-drobka

    Dobry den, mam mozno trosku specificku otazku. Nas syncek ma necelych 17 mesiacov a este stale nebol ockovany vakcinou na 15 mesiacov.Sme objednani na buduci tyzden. Je tu vsak jeden problem. Ako 5mesacny nas syncek utrpel uraz, ktoreho nasledkom bolo epiduralne krvacanie do mozgu. momentalne je sledovany na neurologii a rehabilitacii. Neurologicka ho povazuje z neurologickeho hladiska uplne v poriadku, ma trosku este pohybove problemy, ale len drobne, kto o tom nevie, ani si to nevsimne. a teraz spat k otazke. lekarka nam odporuca zaockovat ho vakcinou, ktoru mal dostat na uz spominanych 15 mesiacov, ktora je na objednavku a doplaca sa s tym, ze je v nej aj vakcina proti kiahnam. Ako sa na toto odporucanie divate vy, je kvoli jeho urazu takato vakcina nutna? mohli by mu kiahne nejako poskodit? Budem Vam vdacna za Vas nazor. Dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Komplikáciou kiahní občas býva postihnutie mozgu, konkrétne "malého mozgu" , ktorý je zodpovedný za udržiavanie rovnováhy. Komplikácie nie je veľmi častá ale zase ani nie celkom zriedkavá. po úraze by to mohla byť ďalšia "trauma" pre mozog. Ak by to bol môj pacient, iste by som toto očkovanie tiež odporučila, ak by to bolo moje vlastné dieťa, tiež by som očkovala aj proti kiahňam.