Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • dojcenie

    , Autor: andula1

    Dobry den. Mam 19 mesacne dieta a rada by som ukoncila dojcenie,ale neviem ako. Myslela som ze postupne budem znizovat frekvenciu dojcenia,ale syn sa posledne 2 tyzdne dozaduje cez den kazde 3 hod. dojcit a v noci kazdu 1-2 hodiny sa budi a chce prsnik. Ani tak moc nepije len dudle co mi zacina byt velmi neprijemne...cumel ma tak neviem preco sa tak dozaduje dudkania prsnika. Umele mlieko mi zatial odmieta,skusala som mu ho dat,mam to skusat aj nadalej? Co mam robit,ukoncit dojcenie razne zo dna na den,ale ako potom zastavit laktaciu,alebo nejak postupne?? A prosim vas ako zastavim laktaciu,mam si zviazat prsniky a pit salviovy caj? A kolko x 19 mesacne dieta potrebuje v noci pit a co mu mam dat,vodu? Kvoli moznym kazom mu mlieko umele nechcem davat. A kedze viem ze v jeho veku by mal vypit 500ml mlieka co mam robit ked ine mlieko ako materske zatial odmieta. Staci ked mu dam 1 jogurt denne a kusok syra? Dakujem za odpoved

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Mlieko je vhodná, nie však nevyhnutná súčasť výživy detí. V jeho veku ešte odporúčam mliečnu orciu podávať vo forme formuly, teda umelé mlieko. Ak však dieťa má plnohodnotnú stravu s dostatkom mäsa, vajec, obilnín, strukovín ovocia a zeleniny, všetky živiny dostáva. Ak papá jogurty, môže aj dva denne, alebo syr neúdený eidam, nastruhaný alebo syr na báze tvarohu, riccota, cotege, lučina. Až po druhom roku tavený syr, údený nie skôr ako po treťom roku.
    Dojčenie skončíte tak, že ho nebudete priladať, najlepšie, ak bude spinkať v inej miestnosti a hlavne v prvých dňoch k nemu vstane otec a podá mu vodu. Prvé noci sú ťažké, ale zväčša rýchlo dieťa zabudne. Laktácia sa ukončí ak nebudete prikladať, ale môžete si aj dať studený obklad, stiahnuť prsníky studeným zábalom alebo navštíviť lekára, ktorý laktáciu ukončí medikamentozne.