Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Claritine 10 mg a dojcenie

    , Autor: lucka-125

    Dobry den, prikrmujem hippom skoro 3 mesacne babetko, koli alergii uz uzivam Claritin 10 mg. Kedy mozem opat prikladat dieta? V letaku je,ze sa nesmie dojcit, babetko je na umelom mliecku. Zaujimsve je, ze v jednej lekarni povedali, ze nesmiem uzivat pocas dojcenia, v druhej ze mozem. Kedy sa prosim odbura z krvi latka a bude bezpecne opat radostne dojcenie :) su to silne tabletky aspon slubuju rychly ucinok, takze cas bude dlhsi nez sa vylucia. Dakujem velmi pekne za info!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Literatúra síce udáva, že liek sa nemá podávať počas dojčenia. Nie sú totiž klinické skúšky, ktoré by dokázali bezpečnosť užívania lieku počas dojčenia. Polčas rozpadu účinnej látky je 12 až 15 hodín, takže po tomto čase je polovica dávky vylúčená. Takže toľkoto hodín po užití lieku by ste už teroeticky mohli dieťatko priložiť. Na vašom mieste by som sa poradila aj s vašim alergológom, či je nutné teraz, počas dojčenia tento liek užívať, možno má skúsenosti, či je naozaj nemožné tento liek užívať počas dojčenia. Ukazuje sa, že niektoré zákazy užívania lieku počas dojčenia sú naozaj kvôli zvýšenej opatrnosti a nedostatočným skúsenostiam z úžívania tohto lieku počas dojčenia. Na druhej strane platí, že dieťatko potrebuje, aby mama bola zdravá, takže ak potrebujete užívať akýkoľvek liek kvôli svojmu zdraviu, je možné dojčenie ukončiť a dieťatko sa bude dobre vyvíjať aj na umelom lieku.