Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • tekutiny

    dobry den..chcem sa opyta, moj syncek ma rok aj tri mesiace a vobec nechce pit.horko tazko dam donho 100-200 ml..davam mu nesladeny cajik alebo cistu vodicku..tiez aj mliecko, za den vypije dokopy okolo 400 ml..chcela by som mu uz davat kravske mlieko, ale uplne ho odmieta a neviem kolko mliecneho ma vypit v tomto obdobi..dakujem za radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Predpokladám, že už nekojíte. Dieťa by v tomto veku síce malo vypiť asi 180 ml vody denne, ale nemusí to byť prvidlo, záleží aj na tom, akú tuhú, čia viac kašovitú stravu má. Podstatné je, či dostatočne ciká. Mliečka by malo vypiť cca 500 až 750 mla, ale počíta sa tam aj mliečna kaša alebo jogurt. Ja osobne odporúčam, aby dieťa ako mliečnu porciu / nemyslím do varenia/ malo do troch rokov tzv. umelé mlieko, mliečnu formulu určenú pre túto vekovú skupinu.