Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • dieťa málo pije, aj málo ciká

    Dobrý deň, poprosila by som o radu. Môj syn začas pred mesiacom chodiť do škôlky. Dávam ho tam zatiaľ na 4 hodiny. od 8:00 do 12:00. Učiteľka v škôlke ma však včera upozornila, že môj malý málo pije tekutín, a aj málo ciká., oproti iným deťom v škôlke. (logicky keď málo pije tak aj málo ciká). Pritom mu často ponúkam bežne aj doma piť, vodu, detský čaj a poviem mi že nechce. proste nechce. Viem, že málo pije a tým aj málo ciká. Viem o tom. Vždy ho často ponúkam pitím, no nechce. Viem aj to, že pre jeho obličky by bolo osožnejšie keby ozaj viac pil. uvedomujem si to. Tento problém trvá už 2 roky, čiže od jeho 1 roku, lebo teraz má 3 r. Ciká bežne celkovo 3 x denne. Ráno naobed večer. Ciká do záchoda. Moč máva aj dosť žltý. Vypije denne 2 až 3 dcl tekutín, a + ešte polievka naobed. to je všetko čo do tekutín denne. Je to distačujúce? ako do dieťaťa dostať dostakok tekutín? Pritom ho často ponúkam, a povie mi že nechce. Napije sa ozaj len sem - tam, to už ozaj musí byť, že bol vysmedovaný. čo s tým? dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Dieťa ešte neviem celkom spoľahlivo charakterizovať smäd a ak mu tekutinu neponúkame, málokedy si samo vypýta. Vy mu však ponúkate a napriek tomu sa nechce napiť. 2 až 3 dcl tekutiny pri dobrom príjme iných , tekutejších súčastí stravy / polievka mlieko, ovocie, / nie je nízky príjem, skôr je problém, že málo ciká, trikrát denne je málo. Odporúčam poradiť sa s lekárom, hlavne vyšetriť moč, tlak krvi ainé, podľa dohodovru s lekárom.