Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • otazka

    Dobry den. Syn 17 mesacny Dnes v noci zacal pokasliavat,rano uz kychal a ma ciru vodnatu nadchu,sem tam pokasliava,ale hlavne ked ho dam spinkat tak sa az dusi to mu asi zatekaju hlieny? Zatial neodsavam,len mu utieram soplik,staci to? Nasadila som mu na kasel mucoplant-skorocelovy sirus,urobila som dobre? Nieje to skor na vykasliavanie? On ma taky suchy kasel. Co by som mu mala este nasadit? Do nosteka mam dat nieco je lepsie klasika nasivin alebo sinupret,to je bylinny extrakt.Teplotu ma 37,5. A ako zistim ci nema syn zapal moc. mechura ci ciest,tam je horucka alebo zvysena teplota ako priznak.Dakujem za radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pýtate sa vlastne na dve veci. Zápal močových ciest sa prejaví bu´d horúčkou bez akýchkolvek príznakov, niekedy môže byť pár riedkych stolíc a bolestí bruška, diagnozu spraví vyšetrenia moča a CRP. Zápal doných močových ciest sa prejaví bolesťami pri močení a tiež nálezom v moči.
    Čo sa týka kašľa, je potrebné na suchý kašeľ dať stoptussin, 3x2,5 ml, čistiť noštek, zvlhčovať jeho sliznicu / sterimar, liebaenar a podobne/upraviť prostredie, zvlhčiť ho, samozrejme nefajčiť v okolí dieťaťa. Ak kašeľ neustupuje, vyhľadať lekára.