Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • pocit hladu

    Dobrý deň, ja som sem do tejto poradne už niekedy písala otázku, a pýtala som sa na môjho syna, má 3 r, a 4 mesiace a má 90 cm, a 10 600 g. Je strašne biedny jedák. Možno sa Vám bude zdať čudná otázka čo sa chcem opýtať, ale podľa mňa je to veľmi dôležité. Od čoho závisí, že niektoré dieťa začne cítiť hlad už napr. po 3 - 4 hodinách a dá hlad najavo, vypíta si jesť, a iné diťa aj 8 hodín čo naposledy jedlo je plne spokojné, známky hladu nevykazuje, nevypíta si jesť, a spokojné sa hrá ďalej. Od čoho toto záleží, ten pocit hladu. Ja tomu nechápem, že ako môže môj syn 8 hodín čo naposledy jedol, a on pokojný, na jedlo si ani len nespomenie, a ja by som aj klince už zjedla, od hladu by som ani nevidela, keď som hladná, keby som 8 hodín nejedla, neviem sa na žiadnu činnosť sústrediť, proste musím sa najesť. A on nič. Musím ho prose núkať. A keď mi povie, po 6 hodinách, čo naposledy jedol, že mami nechcem, nie som hladný, mám sa s tým uspokojiť, že naozaj nechce, neni hladný? Takto to funguje? Lebo už sama neviem. Viem, že ste mi raz v jednej odpovedi, spomýnali, že neni dobre porovnávať deti , to ani nechcem, pravdaže aby moje dieťa trpelo nadváhou, len chcem vedieť, že pečo dieťa ani po 8 hodinách necíti hlad, a že či sa dá uspokojiť s tým, že ak mi dieťa povie, že jesť nechce, že neni po 8 hodinách čo naposledy jedol neni hladný, či je to tak, či je to správne, či sa s týmto dá uspokojiť, aby dieťa dobre prospievalo. Inak chorý často nebýva. Ešte si prosím skúste do Googlu zadať Hromón grelín, prečítajte si a prosím odpíšte mi, informácie, k tejto problematike na ktorú sa pýtam. ďakujem pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja myslím, že som už kvôli takejto otázke, možno od vás ten hormon aj našla a riešila to. Aj hlad aj smäd, vlastne všetko v ľudskom tele súvisí s nervovým systémom, kde sú jednotlivé pocity, chute k jedlu a podobne, riadené. Všetko potom ešte závisí aj od rôznych hormónov. Osem hodín bez jedla v tomto veku je naozaj veľa, jednou z hodnôt, ktoré sú pre pocit hladu dôležité je aj hladina cukru v krvi, ktorú po toľkom čase už má iste nízku. Nemali by ste mu dávať piť sladké nápúoje. Ja by som takýto problémuričte riešila celkovým vyšetrením v nemocnici. Tam by mali dieťa pozorovať, vyšetriť základné parametre. Inak naozaj neviem pomôcť. Dieťatko by som odoslala na odborné vyšetrenie / endokrinologia/ alebo hospitalizáciu už aj preto, lebo je naozaj na svoj veku nízky aj má nízku hmotnosť.