Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Psychomotoricky vývoj - 11m dievcatko

    Dobry den,
    velmi sa trapim s psychomotorickym vyvojom mojej 11m dcerky - hlavne co sa tyka hrubej psychomotoriky. Ked mala dcerka 8m sme zacali chodit na rehabilitacie a cvicit Vojtovku. Dcera sa ako 8m velmi malo sama pretacala na brusko a spat, ak bola na brusku tak sme ju museli velmi namotivovavat aby savobec otocila okolo vlastnej osi. To ma podnietilo k tomu aby sme zacali s rehabilitaciou. Cvicime Vojtu uz 3mesiac, ale pokroky dopredu su premna dost nepatrne, lebo za tri mesiace len zaktivnila otacanie na brusko a spat, a aj to ze ju uz ja nemusim motivovat na otacenia sa okolo vlastnej osi, ale otaca sa uplne sama. Ak ju posadim vie sa pekne udrzat. Ale ziadne lozenie, plazenia, ani dvihanie sa do styroch, nevie sa sama posadit. Podla neurologa je vsetko v poriadku, lebo aj tam som s dcerkou bola. Ako 9m jej uz zrastla fotanela. Vo mne je stale otazka ako je mozne ked s nou cvicim aktvine vojtovku sa vyvoj posuvat tak absurdne pomaly dopredu. Dokonca chodim s nou aj plavat na posilnenie celeho telicka. Je tu este jeden fakt, na rehebalitacii pri cviceni je absolutne aktivna. No doma je skor pasivne cvicenia ako aktivne. Dokonca momentalne cvicime najtazsi cvik doteraz, a ona mi pri tom cviku uz 2 krat zaspala. Je to normalne? Je normalne, ze vyvojom idem tak pomaly dopredu, aj ked podla vsetkych lekarov je to uplne zdrave dieta?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    To, že pri nejakom cviku zaspala ma naozaj zaráža, pretože deti pri cvičení zväčša plačú. Neviem celkom presne posúdiť celkový stav ani psychomotorický vývoj, ale z vlastnej skúsenosti s detičkami viem, že aj trocha oneskorený vývoj sa môže kvalitným, pravidelným a správnym cvičením, trpezlivosťou rodičov a cvičiteľov veľmi dobre upraviť a dieťatko nakoniec všetko dobehne.