Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • vetry

    , Autor: edusko

    Dobrý deň pani doktorka.
    Mám 3 mesačného syna, ktorý mal do tretieho mesiaca stolicu skoro pri každom prebaľovaní v podobe "praženice". Od istého dňa má stolicu raz za 1 - 2 dni žltej farby, ktorá kyslomliečne zapácha ale je vodnatá (vytečie z plienky). Od tohto času ako nemá častú stolicu stále cez deň poprtkáva a z toho mám obavu. Nadránom sa vrtí a prtká ale bez stolice. Nie je plačlivý, plne kojený, dobre spáva. Dcéra -11 ročná je celiatička, moja sestra a jej deti sú celiatici. U dcéry to začalo práve plynatosťou a častými vetrami ale až v 8 meciaci po pridaní lepku. Môžu tieto problémy(časté prtkanie) - ak to problémy sú, súvisieť s celiakiou?
    Ešte by som sa Vás chcela opýtať ohľadom pridávania príkrmov a lepku. Mám postupovať tak ako napr. píšete v júnovom článku v časopise MAMAAJA, alebo byť opatrnejšia vzhľadom na celiakiu v rodine?
    Môže byť dieťa zaočkované, ak užíva pamycon do očí?
    Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede a prajem veľa úspechov.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zaočkované môže byť zdraavé dieťa, pamycoin ak sa dáva pri lokálnej infekcii by nema byť prekážkou, v každom prípade o očkovaní rozhoduje lekár, ktorý dieťa pred tým vyšetrí, mal by aj vedieť, že dieťa užíva lokálne tieto kvapky.
    Aj v rodinách, kde sa vyskytuje coeliakia podávame lepok už medzi štvrtým, respektíve piatym a siedmym mesiacom! Využívame ochranné pôsobenie materského mliek a tzv. imunologické okno, kedy dieťa nemusí reagovať na túto potravinu negatívne. v každom prípade po zavedení lepku, aj keby dieťa nemalo žiadne príznaky, po určitom čase / nemá to význam pred zavedením lepku/ vykonáme vyšetrenie na celiakiu. dnes na to máme testy, ktoré to vyšetria z kvapky krvi.
    Stolica býva u kojenéh dieťaťa spočiatku aj do každej plienky, potom sa stane, že nemá stolicu aj niekoľko / extrémne som videla 23/dní a pritom je všetko v poriadku. Vo vašej rodine sa vysktuje ochorenie zažívacieho traktu, takže postupujte ako som hore uviedla, ale problémy bábätka môžu len signalizovať / vzhľad a zápach stolice/ že je potrebné naozaj dieťatko stran zažívacieho traktu viac sledovať. Nateraz to však vyzerá tak ako to u kojených detí býva, všetko vlastne vylúčia močou, takže naozaj kakajú menej často. V poslednom čase sa mi osvdčuje v týchto prípadoch aj podávanie probiotik, konkrétne lactobacil sewiss.