Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vplyv menštruácie na kojenie

    , Autor: Mimusik B.

    Dobrý deň,
    už pomaly 9 týždňov sa snažím dojčiť naše bábätko. Som po cisárskom reze, stravu som dostala až po 3 dňoch keďže som nemala vetry..
    Od začiatku nemám dostatok mlieka, preto malého ešte dokrmujeme umelým.
    Po 7 mich týždňoch som dostala menštruáciu.. odvtedy mám mlieka ešte menej.
    Môže mať menštruačný cyklus vplyv na tvorbu mlieka?

    Ďakujem za odpoveď
    Mirka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Určite má vplyv na tvorbu mlieka, ale aj to, že dokrmujete a dojčenie je pravdepodobne na ústupe je príčinou, že ste dostali menses. Odporúčam intenzívne kojiť, prikladať dieťatko 8 až 20 x denen je spočiatku úplne normálne. Ak chcete kojenie udržať, nikdy nesmiete dať dieťatku len fľašku, pri každom kojení, pri každom plači a potrebe dieťatka sa napapť mu najprvb ponúknite prsník, a to obidva, niekedy ich pri jednom kojení aj prestriedajte až potom, ak ste už kojili dostatočne dlho / aj hodinu/ a diežy je hladné podajte umelé mlieko. Ak chcete podporiť kojenie pite čaj z feniklu, anízu majúránky a koprového semene, môžete si kúpiť v lekárni liek mother love a tiež piť čerstvú mrkvovú šťavu s troškou mlieka. Po každom kojení pohár tohoto nápoje.