Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Strava

    , Autor: lucka1206

    Dobry den. Mam rocneho syna a uz dlhsi cas mame problem s papanim. Nie je velky jedal. Niekedy odmieta jest uplne inokedy zje z kazdeho par lyziciek a potom je velmi mali dni ked spapa vela. Uz od Januara nam stale idu zubky. Ma ich uz 8 a teraz sa tlacia dalsie. Je stale na MM a krmim ho vzdy ked chce. Myslite ze mam prestat konit alebo davat menej. Ako ho donutit viac papat. Ked nechce jest vzdy chce mlieko. Nechudne a je vysmiaty.dakujem za kazdu radu

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Deti vo veku od roka do troch rokov nepapajú veľa, oni ani veľa nenarastú ani nepriberú, im sa v tomto veku rozvíja hlavne mozok, duševná činnosť. Neradi prijímajú nové druhy potravín, hovoríme tomu neofóbia, je to prechodný stav, netreba ich do žiadneho jedla nútiť.
    Samozrejme papať musia, ale to váš synček aj robí.
    Určite mu nedávajte mlieko na úkor iného jedla. Mlieko nie je dostatočný prísun živín v tomto veku.
    V tomto veku nie je problém prestať kojiť, spravili ste pre jeho výživu v prvom roku to najlepšie, čo ste mohli, že ste ho kojili.
    Určite znížte frekvenciu kojenia, nemal by sa kojiť viac ako 3x denne, a určite mu neponúknite mlieko, keď nechce papať.