Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,482 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Stolica

  , Autor: Nelz

  Dobrý deň, chcem sa opýtať aká by mala byť stolica z príkrmov? Moje dieťa má stolicu presne takú ako keby misku s príkrmom preklopím do plienky. Je to normálne? Nemá problém s trávením?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemá, nová strava je aj nová situácia pre vstrebávanie z čreva. Treba počkať, kým sa vstrebávanie prispôsobí zmene stravy. Jednotlivé súčasti stravy, potraviny zaraďujeme postupne a pomaly. Je stále potrebné sledovať hmotnosť dieťaťa a močenie.

Podobné otázky

 • 3 mesačná dcérka málo papá

  , Autor: Magdaléna_Nemčoková_1215051002

  Dobrý deň, pani doktorka,

  vopred Vám ďakujem za čas, ktorý venujete môjmu problému. Moja 3 mesačná dcérka (pôrodná váha 3800 gramov) vypije denne len cca 600-700ml UM nutrilon. Ešte donedávna aj v kombinácii s materským mliekom, teraz čisto len formula. Je kŕmená v 3-4 hodinových intevaloch, ale núkam ju, o jedlo sa prihlási sama zriedka, ránk by vydržala bez jedla aj 6 hodín, večer však zvykne aj vypýtať. Cca 14 dní akoby nejaví záujem o jedlo, radšej sa vrtí, kopká nožičkami, všetko je zrazu zaujímavé, na fľašu sa väčšinou prisaje až po opakovanom skúšaní, alebo vôbec. Predtým z nej papala bez problémov. Keby som ju v noci v polospánku 2-3x nebudila na papanie, neviem, aké biedne množstvo by spapala sumárne za 24 hodín. Máme inak asi 5-6 mokrých plienok denne. Kaká obdeň. Stolica normálna s troškou hlienu. Inak je to čulé, zdravé dieťa, ktorému nič nechýba. Váži 5700 gramov. Priberanie sa spomalilo. Je to frustrujúce, lebo sa v noci nevyspím(e) a som v strese pred každým kŕmením. Prejde to?

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Množstvo mlieka , ktoré vypije je úplne dostačujúce.
  V noci ju už nemusíte budiť, keby bola hladná, ozve sa. Preto ráno nechce, lebo pila v noci.
  To, že sa pri pití rozhliada, sleduje okolie je normálne, je staršia, vnímavejšia Môžete ju skúsiť krmiť v prítmi, hlavne v tichom prostredí.

 • Problémy s bruškom

  , Autor: Vercavercaverca1

  Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o názor. Mám 6-mesačného chlapčeka, ktorý je už na umelom mliečku. Prvé mliečko papal Hipp HA1, nakoľko takým prikrmovali v nemocnici a nemal s ním problém. Synček zvykne mať veľmi tvrdú ale pravidelnú stolicu. Predpokladám že tvrdá stolica móže súvisieť s užívaním Rytmonormu (od 5 týždňov, problémy so srdiečkom). Teraz sme prešli na pokračovanie mliečko Hipp combiotik 2 (nie HA) a synčeka veľmi nadúva, je nepokojný, zle spinká (mliečko mu ale chutí a aj príkrmi). Je možné, že je HA mlieko ľahšie stráviteľné? Ako dlho čakať či sa to pri tomto mliečku zlepší a ak nie odporučili by ste opäť vyskúšať HA (pokračovacie Hipp) alebo úplne inú značku ? Pridali sme aj espumisan kvapky a probiotiká.
  Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nemyslím si, že tieto príznaky spôsobilo čokoľvek z toho, čo popisujete/ rythmonorm, pokračujúce mlieko/ ani si nemyslím, že by HA mlieko situáciu zlepšilo. Skúsila by som namiesto espumisanu coliprev a závisí aj od podávania bez mliečnych prkrmov. Netreba dávať varenú mrkvu každý deň.

 • UM na báze kozieho mlieka

  , Autor: danamik

  Dobrý deň,

  chcela by som sa informovať ohľadom UM na báze kozieho mlieka miesto kravského. Synček je veľmi málo kojeny, lebo mám málo mlieka a podávame mu Bebu Comfort 1. Má z nej zelené hnačky a aj koliky bruška. Momentálne má 2,5 mesiaca. Dcérke sme v jeho veku a pri rovnakých problémoch začali dávať Topfer, ktorý je na báze kozieho mlieka a veľmi jej sadol, no keď som sa spýtala pediatričky, či môžeme Bebu zameniť za takéto mliečko, prípadne inú značku UM na báze kozieho, tak povedala, že v žiadnom prípade, že to poškodzuje obličky a pre dieťa do 1 roku úplne nevhodné... Myslim, že má jasne pochopila, že nechcem dávať čerstvé kozie mlieko ale UM upravené pre dojčatá. Je ich čím ďalej viac a to už pre bábätká od narodenia. Sú naozaj také nevhodné? Ak áno, prečo sa ich vyrába stále viac pre bábätká od narodenia? Topfer, Kendamil, Holle, Cabrea, Goldim od DM a ďalšie značky...

  Vopred ďakujem.

  Daniela

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Vyrábajú sa preto, lebo je to móda, mamičky chcú niečo nové a je to tým pádom výborný biznis.
  Kozie mleiko nemá oproti kravskému mlieku žiadne výhodi: nerieši alergiu na kravské mlieko, je menje výdatné, má menej živín.Určite to ani mojim deťom neodprúčam. Ani to nemá ako vyriešiť prblémy so stolicou.
  Zelená stolica nie je hnačka, je to len zmena farby stolice, pretože tak reaguje na iné ako materské mlieko, aj keď pravdou je, že aj kojené deti v tomto veku mávajú zelenú stolicu. Bolesti bruška v tomto veku sú tiež časté, vlstne to ani nie sú bolesti ale uvedomovanie si plného bruška prípadne plynatosti.
  Myslím, že namiesto riešenia koziehomieka by ste sa mali venovať kojeniu, ak ete chcete kojiť, hlavne kojiť často na poižiadanie a umelé mlieko dať vždy len po kojení.....

 • dojcenie

  , Autor: lasocka

  Dobrý vecer. Mam mesacne babatko., ktoré najprv kojim a následne potom prikrmujem nutrilonom HA 1, nakoľko mam malo svojho mlieka. Chcem sa opýtat, ci ked ma babatko stolicu riedku casto po kojeni z prsnika, resp. až po prikrmovani je dobre( správne(, alebo ci ho boli brusko resp. je to otom ze sa zle stravujem??? ako casto býva u takýchto deti za den stolica???

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Stolica môže byť do každej plienky a nie je to ani hnačka ani dôsledok nevhodnej stravy.
  Ak budete stále prikrmovať, nikdy nebudete mať dosť mlieka!!!!!!!!!!!!Snažte sa dlho a opakovane kojiť a nepodávať umelé mlieko!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Dieta

  , Autor:

  Dobry den ja by som sa chcela spytat ak dieta papa nutrilon lebo mlieka som nemala od narodenia sme pri nutrilone ma niekedy zltozelenu farbu a sem tam ma aj hlieny uzivame probiotika biogaia aspon toto nam odporucil lekar je to normalne to sa stalo len dnes a len raz ze mala take hlieny je to nieco vazne dakujem pekne za odpoved.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Určite jednorázová zelená stolica, nikedy aj opakovane, teda , že po určitom čase znova pozorujete zelnú stolicu, nie je príznak žiadneho závažnéhoochorenia. Pokiaľ samozrejme dieťa dobre papá, priberá a stolica je naozaj len občas zelená, prípadne s malým množstvom hlienu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: