Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • ovčie kiahne

    Pekný deň pani doktorka,
    chcela by som sa spýtať, moja 19 ročná dcéra nemala doteraz ovčie kiahne. Ak by sa dala očkovať, doporučili by ste najprv zistiť protilátky ? A má toto očkovanie aj negatívne účinky ako napríklad teplota ?
    Ďakujem moc

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Určite bude fajn, keď jej najprv dáte vyšetriť protilátky, lebo možno ich bude mať dostatočné a nebude potrebovať očkovať. Ak bude mať negatívne protilátky, je u nej na mieste očkovanie, keďže už je vo veku, kedy môže otehotnieť (ak tehotná žena dostane kiahne, môže byť plod veľmi poškodený). Reakcie na očkovanie bývajú u detí minimálne, s dospelými nemám skúsenosť. Každopádne po každom očkovaní môže byť zvýšená teplota, bolestivosť v mieste vpichu, či únava. S pozdravom doki Katka