Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Prerezávanie zubov

    Dobrý deň.. moja dcéra má 8 mesiacov, prikrmujem 2,5 mesiaca a ešte nezjedla ani jednu celu porciu… spapa len kašu alebo ovocné kapsičky… dávam aj obed, mixovany, do ruky, zelenina mäso vôbec žiadny záujem, ani výživa, ani takú, čo spravím doma. Má už 4 zuby, ale stále stále nieje dňa, že by nemala v kuse v ústach hryzadlá, je nervózna atď. Ja už neviem či sú to zuby, veď to je fakt 2 mesiace každý deň problém z jedením, spaním- dávame geliky, camilliu, vibrucol, nurofen.. dookola stále (pár dni bolo že bez pomoci liekov..) je to normlane ? Že sa jej prerezavali dva mesiace horné dva a teraz sa jej prerezavaju ďalšie ? Strašne sa trápim, že nechce papať, lebo sa naozaj snažím premýšľam, čo dávať jesť, chystám to a aj tak to nechce.. je v pohode stále dávať nejaké utlmovaky, lieky.. lebo ja už som z toho unavená.. a strašne sa tým trápim.. ďakujem za odpoveď, za každú radu budem veľmi vďačná

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Zuby sa môžu prerezávať aj 3-4 mesiace. Žiaľ, sú deti, pre ktoré je prerezávanie zubov naozaj nepríjemné a samozrejme trápi sa s dieťaťom aj mama. Vidím, že ste už poskúšali všetko možné. Môžete ešte skúsiť živicový náhrdelník, niektoré matky si to nevedia vynachváliť, aj keď ja osobne som z toho mala trošku stres - že by malo mať dieťa náhrdelník aj počas spánku. Čo sa týka toho, že nechce jesť - nuž, ak ju bolia zuby, ani sa jej nečudujem. No bolo by to na debatu, v takýchto veciach je lepšie sa porozprávať vrámci vieokonzultácie (https://services.bookio.com/oki-doki/widget), ťažko sa o tom píše. Môžte len stále skúšať, ponúkať, testovať, čo jej bude chutiť, čo nie. Ale netrápte sa tým. Všetko raz prejde. Ak Vám rastie, má dosť energie na pohyb a hru, močí a kaká, nie je množstvo zjedeného príkrmu to, čím sa musíte tak intenzívne zaoberať. S pozdravom doki Katka