Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Zmena mlieka

    Dobrý deň, v štvrtok nás prepustili so synčekom z pôrodnice, narodil sa predčasne v 35+ tt. V pôrodnici mu dávali mlieko Hipp Combiotik HA, pretože bol aj na jiske a mne sa nezačalo tvoriť mlieko. No po prepustení sme nikde nevedeli zohnať Hipp mlieko, lebo je vraj výpadok. Dali nám len takú vzorku, piatok ráno mal poslednú dávku. Žiadna drogéria, lekáreň, a keď už mali tak len 2. Tak nám dali Sunar premium aby sme skúsili.
    Malý s ním nemá problém, vypije svoju dávku, spinká. Len keď pil Hipp tak kakal aj 4x za deň, teraz od piatka večera nekakal, poobede začal piť ten Sunar.
    V nemocnici sme boli 5 dní, narodil sa s váhou 2740g, dnes už má aj konečne prírastok na váhe od prepustenia. Včera mal týždeň.
    Zatiaľ je spokojný, nevyzerá žeby ho bolelo bruško, má ho makké, masírujeme, cvičím s ním s nožkami ale nič. Je to normálne, že nekakal od piatka večera, musí si jeho bruško zvyknúť na iné mliečko?
    Poradíte mi čo robiť? Koľko môže byť bez kakania ? K našej pediatričke ideme až v utorok. Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Môže byť, že pri zmene mlieka bude kakať raz za 2-3 dni. Avšak, ak je spokojný, už by som nerobila ďalšie zmeny. Sunar je dobré mlieko, a keď ho toleruje, nie je veľmi, čo vymýšľať. Samozrejme s bruškom cvičiť môžte, môžte dať aj kvapkové probiotiká. Akby nekakal viac ko 5 dní, či mal nafúknuté bruško, či pučil sa a tlačil a nešlo mu to, môžte skúsiť rektálnu rúrku. Príp. skonzultovať aj s Vaším pediatrom. No ja si myslím, že sa na ten tretí deň najneskôr vykaká. S pozdravom doki Katka