Pediatrická poradňa MUDr. Kataríny Legrand

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Katarína Legrand, alias OkiDoki, pediatrička  a mama dvoch dcér. Je autorkou úspešnej knihy Pediatra pre zvedavých rodičov.

  • Vitamíny na podporu imunity

    Vážená pani doktorka,
    rada by som poznala Váš názor na užívanie vitamínov na podporu imunity malých detí.

    Syn bude mať v auguste 2 roky a od septembra nastupuje do detských jaslí. S chorobami, našťastie, nemáme problémy, nebýva chorý, aj keď sa kolektívu detí nevyhýbame. Vitamíny mu špeciálne nedávam, ale snažím sa mu poskytnúť stravu bohatú na vitamíny. A teraz, ako pôjde do jaslí, počúvam skoro od každého z okolia, že by mal začať užívať podporné vitamíny na imunitu, lebo v kolektíve schytá všetky choroby...

    Ja som si vedomá toho, že keď príde do kolektívu, tak hrozia častejšie choroby. Ale stále som zastávala názor, že dieťa si tým musí prejsť a vybudovať imunitu.

    Ďakujem za Váš názor.

    Martina

    Odpovedá: MUDr. Katarína Legrant

    Prajem pekný deň! Článok o podpore imunity je v knižke "Pediatria pre zvedavých rodičov", kde tomu venujem niekoľko strán - čo je dôležité urobiť, ako nastaviť režim. Dôležitá je naozaj pestrá strava, denný pohyb na vzduchu, na slniečku, dostatočný spánok a psychická pohoda dieťaťa - podporujúce a rešpektujúce domáce prostredie. Z výživových doplnkov odporúčam nanajvýš betaglukány (napr. imunoglukán, či iné preparáty z hlivy ustricovej) - tie treba užívať už 2-3 mesiace pred nástupom do kolektívu, príp. omega-3. Samozrejme vitamín D treba stále podávať denne 1-2 kvapky. Iné veľmi nepovažujem za nutné. S pozdravom doki Katka