Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského

Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
18,175 otázok

Na vaše otázky týkajúce sa pôrodníctva a gynekologických  problémov odpovedá  Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH., prednosta II. Gynekologicko-pôrodníckej kliniky LFUK a UNB , Fakultná nemocnica Ružinov, Bratislava.

 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Sponzor poradne: Gynekologicko-pôrodnícka poradňa gynekológa Jozefa Záhumenského
 • Skrátenie krčka na 25mm v 19 tt

  , Autor: Lorena

  Dobrý deň, som prvý krát tehotna po IVF mala som dokonca silne krvacanie v 12 tt príčinu nezistili. V 1. Trimestrovom screeningu zistili placentu previu mala.som viac spineni ale vzdy vsetko v poriadku. Beriem Duphastom 3 denne plus 2 tabletky utrogestanu vkladám pred spaním. Včera mi robili kontrolu a lekár mi povedal ze previu už nemám ale placenta je nízko že nemám nič dvíhať ale.co ma zarazilo mam skrateny krčok na 25mm a ktomu mi nič nepovedal.Dnes som pre istotu volala ze ci mam mat kludovy rezim povedali nemusím. Žienky mi ale píšu ze je to dosť krátke v takom tyzdni a mala.by.som len ležať. Mohli by ste mi prosím poradiť čo s tým krckom, či sa ešte vytiahne ci aký rezim mam mat a.realne ci mam veľké riziko predčasného pôrodu Ďakujem

  Odpovedá: Prof. MUDr. Jozef Záhumenský, Ph.D., MPH.

  Dobrý deň,
  neodpustím si poznámku, že v 12. týždni obkolesuje placenta takmer celý plodový obal, takže je takmer vždy praevia. Neskôr sa časť trofoblastu (základ placenty) stratí a ostane iba na malej časti plodových obalov.
  Ak máte skrátený krčok (ak naozaj možno veriť meraniu) tak kľudový režim nepomáha. Osobne by som navrhol kontrolu s odstupom času, ak by nález progredoval, alebo by sa potvrdilo 25 mm, je na zváženie podávanie progesteronu vaginálne na spevnenie krčka. 25 mm je hraničná hodnota.