• Kortikoidy

    Dobry den. Aktualne som 25+2tt a som hospitalizovana kvoli podozreniu na preeklampsiu. Pri prijimani mi lekar povedal,ze mi budu podane kortikoidy, aktualne som hospitalizovana 10 den a pytala som sa lekara kedy mi kortikoidy budu podane na co mi uviedol, ze kortikoidy vydrzia iba tyzden a nasledne sa musia opatovne aplikovat a u mna zatial nehrozi porod, preto by bolo zbytocne ich aplikovat kazdy tyden. U ostatnych pacientiek aplikovane boli a po tyzdni nebola opakovana aplikacia tak nerozumiem preco mi neboli podane. Ak by nastala eklapsia a okamzite ukoncenie tehotenstva nebol by cas na dve davky kortikoidov. Je podavanie kortikoidov jednorazove alebo sa opakuje po tyzdni ako uviedol? Dakujem

    Dobrý deň,
    kortikoidy sú liek, ktorý ak sa správne podá, jednoznačne zlepšuje vyhliadky plodu pri jeho predčasnom narodení. Na druhej strane však je potrebné zdôrazniť, že ak sa podajú a žena predčasne neporodí, zvyšujú riziká niektorých porúch vývoja. Preto je jednoznačne potrebné, aby boli indikované správne a nie iba "pre istotu". V zahraničí sa dokonca sleduje "zbytočné" podanie kortikoidov ako jeden z parametrov kvality starostlivosti.
    Takže ak u Vás je jednoznačne potvrdená preeklampsia, ktorá má svoje jasne dané kritériá, tak je potrebné zvážiť, či je natoľko závažná, že naozaj hrozí potreba ukončenia v takto nízkom týždni a podľa toho podať kortikoidy.
    Opakované dávky sa odporúčajú iba naozaj výnimočne, pretože majú vplyv na vývoj mozgu plodu.